"МАЙБУТНЄ ТЕПЕРІШНЄ" ЯК ЧАСОВИЙ РЕЖИМ КУЛЬТУРИ (У МАНІФЕСТОГРАФІЇ МИХАЙЛЯ СЕМЕНКА) - "Майбутнє теперішнє" як часовий режим культури (у маніфестографії Михайля Семенка)

В одному зі своїх новіших текстів Аляйда Ассман твердить, що "майбутнє раптом втратило свою привабливість. Ми вже не маємо можливості вільно використовувати його як певну наближену до нуля точку прикладання наших прагнень, цілей і планів" [1]. І продовжує далі: "Ресурси майбутнього вивітрились потоком нових драматичних проблем. ... майбутнє вже не може бути якимось Ельдорадо наших надій та бажань, а обіцянки безкінечного прогресу звучать все набридливіше" [1]. Драстичне відчуття порожнечі поділяє і Андреас Гюйссен. Аналізуючи сучасні зміни системи західної темпоральності, він окреслює їх як повільне, але неуникненне зменшення майбутнього, що проявляється, зокрема, в загальному повороті до минулого, повороті, що виразно контрастує з початком ХХ століття, коли особливі права надавали майбутньому [16, 21]. Відтак необхідність усвідомити актуальний процес розуміння структури часу спонукає досліджувати попередню витіснену структуру, зосереджену на "майбутньому теперішнього" (Future Presents), що визначала основу і джерело способів мислення, сприйняття і поведінки європейців з кінця XVIII століття до 80-х років ХХ століття. Відтак Ассман вважає дуже важливими для сучасного культурознавства питання про зародкові риси, цінності й афекти притаманні цій темпоральній системі, про конкретні можливості рішень і вчинків, які вона підтримує [1]. Намагаючись знайти відповідь на поставлені питання, дослідниця вказує на головні аспекти темпоральної системи модерності, що сформувала основи сучасної культури, формуючи її епістемологію та онтологію. До цих аспектів вона зараховує: розрив, новий початок, творче руйнування, історичність, пришвидшення. Деякі з цих рис, що проявились ще на ранніх етапах модерності, стануть аналітичними засобами у спробі представити досвіду українського авангарду, зокрема, сформованої в межах його дискурсу однієї з найцікавіших концепцій культури в перспективі "майбутнього теперішнього".

Похожие статьи




"МАЙБУТНЄ ТЕПЕРІШНЄ" ЯК ЧАСОВИЙ РЕЖИМ КУЛЬТУРИ (У МАНІФЕСТОГРАФІЇ МИХАЙЛЯ СЕМЕНКА) - "Майбутнє теперішнє" як часовий режим культури (у маніфестографії Михайля Семенка)

Предыдущая | Следующая