Рослинний світ та його різноманіття - Біорізноманіття Любешівського району та його охорона

Завдяки своєму географічному розташуванню та своєрідній історії формування ландшафтів, які об'єднують цінні природні комплекси лабіринтів річок Прип'яті і Стоходу, тут сформувався своєрідний рослинний покрив, у якому переважає гідрофільний комплекс рослинності. На цій території зростає понад 550 видів вищих судинних рослин.

Згідно з геоботанічним районуванням України територія НПП "Прип'ять-Стохід" відноситься до Ратнівсько-Любешівського (Верхньоприп'ятського) геоботанічного району Західнополіського округу соснових і дубово-соснових лісів та евтрофних боліт Українського Полісся.

Внаслідок дуже високого рівня обводненості території водна рослинність є провідною у формуванні рослинного покриву. Так, у водах річок Прип'яті і Стоходу частими є угрупування з домінуванням Глечиків жовтих (Nuphar lutea). Як правило, в річках моновидовими є зарості куги озерної, у каналах часто домінують Рдести, (Potamogeton) а в заводях -- Ряски (Lemna minor) та багатокорінника. На прибережних ділянках формуються зарості їжачої голівки. Зрідка трапляються зарості Рогози (Typhaceae) і Жабурника (Hydrocharitaceae). Трапляється на цій території така гарна рослина, як Латаття сніжно-біле (Nymphaea candida ).

З лісової рослинності тут переважають Соснові та Вільхові в перемішку з Березою (Bйtula), в лісі зрідка трапляються чисті березняки, збереглися також фрагменти грабово-дубових насаджень, а на невеликих підвищеннях навколо чагарникових і трав'яних боліт трапляються похідні дубові ліси.

Чагарникова рослинність району добре виражена і представлена заростями кущоподібних верб на болотах та зрідка -- на безлісих піщаних грядах, серед яких домінантами виступають Верби попеляста (Salix cinerea) та Верба пурпурова (Salix purpurea)

Лучна рослинність трапляється на перехідних ділянках між лісом та болотом, часто в долинах річок чи навколо озер. Трапляються дрібноосокові луки з перевагою Осоки звичайної (Populus tremula) та Перстача гусячого (Potentilla anserina), а на прибережних підвищеннях угрупованням з перевагою Щучки дернистої (Deschampsia caespitosa)

Рослинність відкритих трав'яних боліт, що сформувалися на межиріччях та навколо озер, часто представлена високотравними угрупованнями з перевагою Очерету (Phragmites australis), Лепешняку великого (Glyceria maxima), Очеретянки (Acrocephalus arundinaceus), Суничника сіруватого (Calamagrostis canescens) та участю болотного різнотрав'я, доля якого збільшується із посиленням рівня обводненості ділянок. біорізноманіття екологічний рослинний тваринний

На сьогодні в НПП "Прип'ять-Стохід" зареєстровано 109 видів мохоподібних (Вірченко, 2014). Тут обстежені мохи евтрофних і мезотрофних боліт, вільшняків, дубово-грабових лісів, старих дотів. Особливе наукове значення мають в парку евтрофні карбонатні болота, на яких домінує центральноєвропейський вид осока Девелла, а з мохів ростуть дрепаноклади Зендтнера і багатодомний, каліергон гігантський, кампілій зірчастий та ін. З цікавих знахідок слід також відзначити гаматокауліс глянсуватий, занесений до Червоної книги мохоподібних Європи, а також сфагни великий та рожевий, що охороняються у Волинській області

Похожие статьи




Рослинний світ та його різноманіття - Біорізноманіття Любешівського району та його охорона

Предыдущая | Следующая