Моніторинг стану охорони праці в навчальному закладі, виконання та оцінка результативності - Запровадження системи управління охороною праці в навчальному закладі

Моніторинг упровадження системи управління охороною праці передбачає врахування результатів контролю та аналіз стану умов і охорони праці.

Відповідно до ст. 13 Закону України "Про охорону праці" проведення аудиту охорони праці є обов'язковим. Керівник навчального закладу організовує проведення внутрішнього аудиту охорони праці (адміністративно-громадський контроль). Для проведення незалежного (зовнішнього) аудиту охорони праці доцільно залучати сторонні компетентні організації.

Внутрішній аудит - це системне обстеження і аналіз стану умов та безпеки праці з Метою визначення їх відповідності критеріям, встановленим законодавчими та нормативно-правовими актами з охорони праці.

Об'єктами аудиту є всі структурні підрозділи, з яких складається навчально-виховний заклад, кабінети підвищеної небезпеки, кабінети обслуговуючої праці, навчально-виробничі майстерні й навчальний заклад в цілому.

Аудит з охорони праці в системі управління охороною праці є основною формою контролю за функціонуванням СУОП.

Метою внутрішнього аудиту Є оцінка ступеня виконання вимог, що ставляться до СУОП, визначення ефективності її функціонування, розробки заходів для її покращення.

Система контролю залежно від обсягів закладу та чисельності працюючих може передбачати внутрішній аудит, оперативний контроль керівників робіт та інших посадових осіб, контроль з бою служби охорони праці, а також громадський контроль.

Система контролю в навчально-виховних Закладах передбачає:

Оперативний контроль з боку керівників структурних підрозділів, учителів праці, викладачів кабінетів підвищеної небезпеки.

Контроль з боку служби охорони праці закладу.

Внутрішній аудит.

* зовнішній аудит.

Принципи Здійснення аудиту

Внутрішній аудит здійснюється аудиторською групою на основі принципів: об'єктивності, професійної компетентності; незалежності кожного члена аудиторської групи від керівника підрозділу, що перевіряється.

За наказом керівника закладу формується аудиторська група з числа провідних спеціалістів (заступник керівника з адміністративно-господарської роботи, відповідальний за електрогосподарство, відповідальний за технічний стан обладнання). До роботи може залучатися (за погодженням) уповноважена особа від трудового колективу з питань охорони праці (представник профспілки). Очолює групу спеціаліст служби охорони праці або будь-який спеціаліст, який входить до складу аудиторської групи, призначений наказом.

Аудит проводиться відповідно до графіка в рамках системи безперервного контролю діючоої СУОП і програми, затвердженої керівником закладу. Графік аудиторських перевірок розробляє служба охорони праці, яка контролює якість, терміни їх проведення, а також наступні етапи діяльності підрозділів стосовно вживання заходів щодо усунення виявлених порушень і недоліків.

Розрізняють комплексний і цільовий аудит, що проводиться у плановому порядку, та оперативний (позаплановий) аудит.

Періодичність Проведення планового внутрішнього Аудиту Як правило.

Комплексний - два рази на рік. В процесі підготовки закладу до роботи в новому навчальному році та роботи в осінньо-зимовий період (орієнтовно - березень, серпень).

Цільовий -- один раз на три місяці. В рамках "Тижня охорони праці" за графіком аудиторських перевірок в закладі. Якщо недоліки, які виявились в ході контролю, не можуть бути ліквідовані силами закладу (недостатня кількість техніки, коштів тощо), то директор закладу ставить до відома орган управління освіти для прийняття відповідних рішень.

Оперативний;

    - щоденно перед початком робочого дня здійснює відповідальний за стан охорони праці в структурному підрозділі (кабінеті підвищеної небезпеки, класі, майстерні). Виявлені порушення усуваються в ході перевірки. В разі неможливості їх усунення, порушення записуються у журналі оперативного адміністративно-громадського контролю, який зберігається в приймальні закладу та в кожному структурному підрозділі підвищеної небезпеки; - відповідно до плану роботи або в разі виробничої необхідності (а саме: створення аварійно-небезпечної ситуації, нещасний випадок під час навчально-виховного процесу, впровадження нового обладнання) здійснює спеціаліст з ОП закладу.

В разі грубого порушення правил безпечної роботи, які можуть причинити ушкодження здоров'ю робітника, учня або привести до аварії, керівник закладу, спеціаліст з ОП, керівник структурного підрозділу, старший майстер, вчитель мають право зупинити роботу, заняття до усунення цього порушення.

Керівники структурних підрозділів щоденно здійснюють оперативний контроль за станом умов та безпеки праці на робочих місцях. Виявлені порушення усуваються в ході перевірки. В разі неможливості їх усунення, порушення записуються у журнал оперативного адміністративно-громадського контролю, який знаходиться в кожному структурному підрозділі підвищеної небезпеки.

Служба охорони праці забезпечує оперативний контроль за виконанням нормативно-правових актів з охорони праці в установі, проводить аудит функціонування СУОП один раз на півроку у перший тиждень наступного за другим кварталом місяця. Форма акту з перевірки стану охорони праці у навчальному закладі представлено у додатку 7. За результатами аудиту та за пропозиціями робітників служба охорони праці проводить корегування запланованих заходів з охорони праці.

Один раз на півроку директор навчального закладу розглядає стан умов та безпеки праці на нараді за участю керівників структурних підрозділів. За матеріалами наради видається наказ, який доводиться до трудового колективу.

Запитання для повторення та самоперевірки

    1. У чому полягає сутність охорони праці навчального закладу? 2. Які завдання керівника установи щодо дотримання вимог законодавства відносно прав працівників у галузі охорони праці? 2. Чому необхідно створювати Систему управління охороною праці навчального закладу? 3. Що дає впровадження Системи управління охороною праці у навчальному закладі? 4. З яких складових частин складається процес управління охороною праці у навчальному закладі? 5. Розкрийте основні етапи і заходи при запровадженні або вдосконаленні системи управління охороною праці навчального закладу 6. Як слід організувати моніторинг стану охорони праці в навчальному закладі?

Похожие статьи




Моніторинг стану охорони праці в навчальному закладі, виконання та оцінка результативності - Запровадження системи управління охороною праці в навчальному закладі

Предыдущая | Следующая