Медичний контроль за станом здоров'я особового складу військ - Основи військової гігієни

Основним завданням медичного контролю є визначення фізичного стану та стану здоров'я особового складу. Особлива увага приділяється виявленню хворих з явними і прихованими формами захворювань, зокрема хронічних, осіб із недостатньою масою тіла, ослаблених та виснажених, з початковими формами гіпо та авітамінозу.

Про важливість медичного контролю за станом здоров'я військовослужбовців свідчить і те, що ряд гігієнічних заходів внесено до статутних положень. Так, згідно із статтею 234 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України, збереження і зміцнення здоров'я військовослужбовців досягається шляхом проведення командирами (начальниками) заходів, спрямованих на створення здорових умов служби і побуту; систематичного загартовування І фізичного тренування; виконання санітарно-гігієнічних, протиепідемічних і лікувально-профілактичних заходів. Він починається з відбору та призову до лав Збройних Сил фізично здорових осіб і здійснюється протягом усього терміну служби шляхом проведення медичних і тілесних оглядів, а також повсякденного спостереження за особовим складом з метою визначення фізичного стану військовослужбовців, здатності їх витримувати умови бойової обстановки.

Основними напрямками діяльності командирів (начальників) щодо створення здорових умов служби і побуту військовослужбовців є (ст. 236 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України):

    - встановлення і своєчасне доведення до військовослужбовців вимог техніки безпеки та забезпечення їх виконання; - суворе виконання санітарних норм і вимог військових статутів щодо розміщення військовослужбовців, організації їх харчування, водопостачання та інших видів матеріального і побутового забезпечення; - організація точного виконання розпорядку дня; - своєчасне і повне доведення до кожного військовослужбовця встановлених норм забезпечення; - усунення або зниження до встановлених меж впливу шкідливих факторів на здоров'я військовослужбовців, вжиття заходів щодо поліпшення екологічної обстановки в районі розташування військової частини (підрозділу).

Медичний контроль за станом здоров'я військовослужбовців здійснюється шляхом проведення:

    - щоденного медичного спостереження за ними у процесі бойової підготовки І в побуті; - систематичних медичних оглядів; - поглиблених і контрольних медичних обстежень. Медичному оглядові підлягають: - весь особовий склад полку - перед проведенням профілактичних щеплень; - рядовий, сержантський і старшинський склад - у лазні перед миттям; - особовий склад чергових сил (змін) - перед заступанням на бойове чергування (бойову службу); - військовослужбовці, робота яких пов'язана з можливим впливом несприятливих факторів, а також особи, які перебувають під диспансерним наглядом, -- в установлені для них терміни; - особи, які постійно працюють в їдальнях, на продовольчих складах, об'єктах водопостачання, у пекарнях, лазнях, пральнях і санітари - один раз на тиждень; - особовий склад добових нарядів, призначений для роботи в їдальні та той, що несе службу зі стрілецькою зброєю; - усі військовослужбовці строкової служби - новоприбулі, а також ті, хто повернувся з відпустки, відряджень і лікувальних закладів після одужання - в день прибуття до військової частини після доповіді про це безпосередньому командирові (начальникові); - водії - перед виїздом у рейс; - учасники спортивних змагань - перед змаганням; -- заарештовані у дисциплінарному порядку - перед відправленням на гауптвахту, а також після повернення до підрозділу.

Поглиблені медичні обстеження проводять з метою оцінки фізичного розвитку, стану здоров'я. Вони охоплюють:

    -- нове поповнення -- протягом двох тижнів після прибуття до військової частини; - військовослужбовців строкової служби - двічі на рік перед початком зимового і літнього періодів навчання; - офіцерів, прапорщиків та військовослужбовців, які проходять службу за контрактом - один раз на рік.

До проведення медичного обстеження військовослужбовців залучаються лікарі-спеціалісти з військових лікувальних закладів.

Тілесні огляди проводяться медичною службою (зазвичай, фельдшером чи санітарним інструктором) в дні миття особового складу в лазні. При цьому виявляють хворих з ранніми формами шкірних та венеричних захворювань, осіб із зниженою масою тіла, авітамінозом тощо. Одночасно перевіряють дотримання військовослужбовцями правил особистої гігієни.

Дотримування правил особистої гігієни включає:

    - ранкове і вечірнє вмивання з чищенням зубів; - миття рук перед прийманням їжі; - своєчасне гоління, підстригання волосся та обрізання нігтів; - щотижневе миття в лазні зі зміною натільної і постільної білизни, онуч або шкарпеток; - утримання в чистоті обмундирування, взуття і постелі, своєчасну заміну підкомірців.

Зачіска військовослужбовця, а також вуса, борода, якщо вони є, повинні відповідати гігієнічним вимогам і не заважати використанню засобів індивідуального захисту та носінню спорядження. Мати бороду дозволяється тільки офіцерам і прапорщикам (мічманам) при наявності медичних показань (деформування обличчя внаслідок травми тощо).

Необхідно підтримувати чистоту в спальних приміщеннях, убиральнях та інших кімнатах загального користування, а також на території розташування військової частини.

Дотримування правил особистої гігієни в праці й побуті, виконання вимог статутів І настанов з питань колективної гігієни і техніки безпеки, нетерпимість до шкідливих звичок є необхідними умовами щодо забезпечення збереження і зміцнення здоров'я військовослужбовців та підвищення їх боєздатності.

Здоров'я і працездатність, показники в бойовій та фізичній підготовці значною мірою залежать від якості води та їжі, умов життя і побуту. Це вимагає постійного піклування про особовий склад та уваги до нього командирів, а також знання і неухильного виконання кожним військовослужбовцем вимог чинних статутів.

Кожний військовослужбовець повинен піклуватися про збереження свого здоров'я, не приховувати хвороб, суворо дотримуватися правил особистої І колективної гігієни та утримуватися від шкідливих звичок (куріння і вживання алкоголю), відповідно кожний командир (начальник) зобов'язаний забезпечувати у підпорядкованій йому частині (підрозділі) дотримування військовослужбовцями правил особистої і громадської гігієни.

До лікувально-профілактичних заходів, які визначають стан здоров'я військовослужбовців, відносять диспансеризацію, що включає медичний контроль за станом здоров'я особового складу, активне вчасне виявлення захворювань, вивчення умов служби і побуту військовослужбовців, виявлення факторів, що негативно впливають на їх здоров'я, проведення профілактичних І лікувально-оздоровчих заходів. Проведення їх підвищує стійкість організму військовослужбовців до змін фізичних факторів довкілля, полегшує пристосування до умов, військової служби І виконання бойових завдань, сприяє процесу загартування. Диспансеризація організовується командирами (начальниками) під систематичним контролем начальника медичної служби із врахуванням стану здоров'я військовослужбовців, їх віку та кліматичних умов місцевості. Важливими умовами процесу загартування є безперервність і комплексне використання водних, сонячних та повітряних процедур у поєднанні із заняттями з фізичної підготовки і спорту. Основними способами загартування військовослужбовців є: щоденне виконання фізичних вправ на відкритому повітрі; обмивання до пояса холодною водою або нетривале прийняття холодного душу; полоскання вранці та ввечері горла холодною водою, а також миття ніг холодного водою перед сном; проведення у зимовий період лижних тренувань і занять, а влітку - спортивно-масових заходів у легкому одязі; прийняття сонячних ванн, купання у відкритих водоймах у вільний від занять і робіт час та у вихідні дні. Для військовослужбовців строкової служби дозволено тільки організоване купання, навчальні заняття і змагання з плавання.

Похожие статьи




Медичний контроль за станом здоров'я особового складу військ - Основи військової гігієни

Предыдущая | Следующая