Розкладка цегли, Способи і послідовність кладки - Будівельний процес кладки стін

Цеглу розташовують на стіні по можливості ближче до місця укладання. Роблять це в такому порядку: для ложкових рядів -- паралель стіні або під невеликим кутом до неї, для тичкових -- перпендикулярно осі стіни. Для зовнішньої версти цеглину розташовують на внутрішній половині стіни, для внутрішньої -- на зовнішній Ліжко, призначене для укладання версти або забутки, не повинне при цьому бути зайнята цеглиною. На стінах товщиною в два і більш цеглини (а) для тичкових зовнішніх верст цегла розміщує стопками по дві штуки перпендикулярно осі стіни, для кладки ложкових зовнішніх верст (б) -- стопками по два

Цеглини паралель осі стіни або під кутом 45° до неї з відстанню між стопками в одну цеглину. Для стін товщиною в 1 ]/2 цеглини для тичкового ряду цегла укладає по два в стопки, одна впритул до іншої паралель осі стіни; для ложкового ряду так само, але з відстанню між стопками одна цеглина.

Способи і послідовність кладки

Підготовка неповнорозмірних цегли. Для правильної перев'язки швів кладки вертикальних обмежень, місць примикання і перетину стін, при кладці стовпів і простінків потрібна неповнорозмірна цегла: четверті, половинки і трехчетверті (мал. лініями поверх цегли показані умовні позначення, вживані в будівельних кресленнях).

Мал. Цегла. 1 - цілий; 3/4 - трехчетвертка; 1/2 - половинка; 1/4 - четвертка

Мал. Прийоми рубки і тесання цеглини.

А - відмірювання довжини; б - проставляння відмітки на рукоятці молотка; у - перевірка довжини частин цеглини; г - проставляння лінії рубки; д - насічка; е - рубка; ж - невірний спосіб рубки; э - рубка кельмою; і - рубка на ложку; до - тесання.

При рубці цеглини удар молотка повинен бути направлений перпендикулярно ложку, інакше лінія обрубування може виявитися неправильною і вийде неповнорозмірна цеглина цеглина з косим торцем. Якщо цеглину треба розколоти уподовж, то спочатку завдають легкого удару по чотирьох його площинах, а потім сильним і коротким ударом по лінії обрубування на торці цеглини розколюють його на необхідні частини. Цеглина також можна рубати ребром кельми.

При простому тесанні цеглини, що вживається для кладки поясочків закруглюючої форми і інших частин будівлі, користуються молотком-кирочкой.

Мал. Кладка цегли, а - розрівнювання розчину; б - намазування розчину на цеглину

Способи кладки. Кладку верст ведуть трьома способами: вприжим, вприсик і вприсик з підрізуванням розчину, а забутки -- в полуприсик. Вибір способу кладки залежить від пластичності розчину, стану цеглини (сухий або вологий), пори року і вимог до чистоти лицьової сторони кладки.

Мал. Кладка способом вприжим ложкового ряду зовнішньої версти (послідовність дій).

Мал. Кладка способом вприжим тичкового ряду зовнішньої версти (послідовність дій).

Способом вприсик ведуть кладку на пластичних розчинах (осідання конуса 12--13 см) з неповним заповненням швів розчином по обличчю стіни, тобто в пустошовку. Процес кладки ложкового ряду при цьому способі виконують в наступному порядку. Узявши цеглину і тримаючи її похило, загрібають тичкової гранню цеглини частину розчину, заздалегідь розстеленого на

Мал. Кладка способом вприсик ложкового (а) і тичкового (б) рядів зовнішньої версти: 1-3 - послідовність дій

Мал. Кладка забутки способом в полуприсик. а - стусанами; б - ложками. 1-2 - послідовність дій.

Послідовність кладки. Укладання рядів цеглини слід починати із зовнішньої версти. Кладку будь-яких конструкцій і їх елементів (стін, стовпів, обрізів, напуску), а також укладання цеглини під опорними частинами конструкцій незалежно від системи перев'язки починають і закінчують тичковим поряд. Кладка може здійснюватися порядним, ступінчастим і змішаним способами. Послідовність кладки показана на мал цифрами.

Мал. Послідовність кладки цеглини.

А - однорядна система перев'язки; б - система багаторядності перев'язки; у, г - система багато рядності перев'язки змішаним способом.

Порядний спосіб з одного боку дуже простої, з іншою -- трудомісткий, оскільки кладку кожного подальшого ряду можна починати лише після укладання верст і забутки попереднього. Цей спосіб застосовують переважно при кладці по однорядній системі перев'язки. Проте щоб полегшити працю, рекомендується наступний порядок: після укладання тичкових цегли зовнішньої версти укладають ложкові цеглу 2-го ряду зовнішньої версти, потім -- внутрішні версти і забутку стіни Дотримуючи таку послідовність, рідше доводиться перемикатися із зовнішніх верст на внутрішні, ніж при кладці спочатку повністю одного ряду, а потім іншого.

Ступінчастий спосіб полягає у тому, що спочатку викладають тичковую версту 1-го ряду і на ній зовнішні ложкові версти від 2-го до 6-го ряду. Потім кладуть внутрішню тичкову версту ряду і порядний п'ять рядів внутрішньої версти і забутки. Максимальна висота ступеня при цій послідовності складає шість рядів. Цей спосіб рекомендується при перев'язці багаторядності кладки.

Змішаним способом викладають стіни при перев'язці багаторядності. Перші сім-десять рядів кладки викладають порядний. При висоті кладки 0,6-0,8 м, починаючи з 8-10 рядів, рекомендується застосовувати ступінчастий спосіб кладки, оскільки продовжувати кладку порядним способом, особливо при товщині стін в дві цеглини і більше, стає важко. В цьому випадку, викладаючи верхні ряди зовнішніх верст, можна спиратися на нижні ступені кладки, що значно полегшує роботу.

Похожие статьи




Розкладка цегли, Способи і послідовність кладки - Будівельний процес кладки стін

Предыдущая | Следующая