Конструктивні елементи будинків - Розробка дизайн-проекту індивідуального житлового будинку для окремої сім'ї на чотирьох осіб

При всій різноманітності будинків усі вони складаються з обмеженого числа взаємопов'язаних конструктивних елементів (частин). Основними частинами будинку є: фундаменти, стіни, перекриття, перегородки, дах, сходи, ліфти, вікна, двері, ворота, балкони, колони, інженерне устаткування та санітарно-технічне улаштування.

За функціональним призначенням конструктивні елементи поділяють на: несучі; огороджувальні; несучі і огороджувальні конструкції.

Несучі конструкції сприймають навантаження, виникаючого в будівлі, які діють на нього ззовні (від конструкцій самої будівлі, обладнань, снігу, вітру, людей). Огороджувальні - призначені для ізоляції внутрішнього приміщення від зовнішнього середовища або між собою з урахуванням нормативних вимог щодо міцності, теплоізоляції, гідроізоляції, пароізоляції, повітропроникності, звукоізоляції, прозорості. Огороджувальні конструкції, які можуть сприймати передані на них навантаження виконують також несучі функції.

Фундамент - являє собою опорну частину будинку, через яку передається навантаження від будівлі на грунт-основа. Для зведення фундаментів застосовують матеріали, що володіють високою міцністю, водо - і морозостійкістю: залізобетон, бетон, бутовий камінь. Фундаменти бувають дерев'яні, бутові, бетонні, залізобетонні й ін. Верхню поверхню фундаменту, на яку опирається будинок, називають обрізом. Плоску поверхню, якої фундамент опирається на грунт, називають підошвою.

Стіни за призначенням і розташуванням в будівлі поділяються на зовнішні і внутрішні. Зовнішні стіни захищають приміщення від зовнішнього середовища, атмосферних впливів; внутрішні - відокремлюють одні приміщення від інших. Стіни, що сприймають навантаження власної ваги й ваги інших частин будинків, називають несучими. Несучі стіни сприймають навантаження від перекриття і вище розташованих частин будинку й передають її фундаменту. Стіни, що несуть навантаження тільки власної ваги називають самонесучими. Стіни, що обгороджують приміщення будинків від зовнішнього простору й передають власну вагу в межах кожного поверху на інші несучі конструкції будинку, називають не несучими. Верхня частина зовнішньої стіни, що виступає за площину стіни, називається карнизом, який захищає стіни від води, що стікає з даху. Будинки без карниза мають парапет, який є частиною, що обгороджує дах. Ніша - поглиблення в стіні, у якім розміщають шафи, прилади опалення й інше.

Стіни повинні бути міцними, стійкими, довговічними, вогнестійкими, захищати приміщення від холоду, вологи, шуму й ін. Залежно від матеріалу, з якого виконані стіни будинку, спорудження, бувають: дерев'яні, кам'яні, залізобетонні та ін.

Перекриття - горизонтальна конструкція, яка ділить внутрішній простір будівлі на поверхи. Несуть, крім особистої ваги, корисне навантаження (від людей, устаткування). Перекриття, що відокремлюють нижній поверх від підвалу, називають цокольне; що розділяють суміжні по висоті поверхи - міжповерховим; розташовані над верхнім поверхом будинку - горищне перекриття. Перекриття повинні бути міцними, твердими, вогнестійкими, легко збиратися, з необхідною тепло - і звукоізоляцією. По конструкції перекриття бувають панельні, балкові. Перекриття в кам'яних будинках виконують зі збірних залізобетонних панелей. У дерев'яних будинках (брущатих, рублених, каркасних) перекриття влаштовують із дерев'яних балок із щитами, покладеними по черепних брусках.

Перегородки - елементи, що обгороджують внутрішній простір будинку в межах одного поверху на окремі приміщення, зводять із гіпсових, фібролітових плит, керамічних і інших пустотілих каменів, цегли, легких бетонів, деревини й інших матеріалів. Перегородки опираються на перекриття й на них передають власну вагу. По призначенню перегородки бувають міжкімнатні й для санітарно-технічних вузлів. Вони повинні мати звукоізоляційні властивості.

Підлога - нижня горизонтальна, огороджуюча конструкція будівель, а також верхній конструктивний елемент міжповерхових перекриттів. Підлогу в будинках роблять із керамічних плиток, цементу, лінолеуму, з деревини (дощаті, паркетні) і ін. Підлога з керамічних плиток і цементу влаштовують на сходових майданчиках, майданчиках при вході в будинок, у санітарних вузлах, вестибюлях та в інших приміщеннях.

Сходи, пандуси улаштовують для зв'язку між поверхами. Сходи розташовуються в приміщеннях з несучими стінами (сходових клітках). Частина сходів між майданчиками називається маршем, на сходових клітках, зазвичай, розміщають також ліфти. Пандус - прямокутна або криволінійна похила доріжка, яка з'єднує дві різновисокі горизонтальні поверхні, зазвичай для забезпечення переміщення колісних транспортних засобів з однієї на іншу.

Дах служить для захисту будинку від атмосферних опадів і видалення їх за його межі. По конструкції, дахи бувають односхилі й двосхилі, горищні, сполучені. Складається із залізобетонних панелей, що опираються на зовнішні й внутрішні стіни, покладених з ухилом для організації водовідводу. Несуча частина даху складається із крокв, дерев'яних ферм, арок. Між панелями даху й горищними перекриттями утворюється простір, який називають горищем. Сполученими дахами називають такі конструкції, у яких верхня частина служить покрівлею, а нижня - стелею.

Вікно - це елемент стінної або покрівельної конструкції, призначений для зв'язування внутрішнього простору будівлі з навколишнім середовищем, для природного висвітлення й провітрювання приміщення, захисту від атмосферних та шумових дій. Складається з віконного отвору з відкосами, віконного блоку, системи ущільнення монтажних швів, підвіконної дошки, деталей облицювання.

Двері служать для входу, виходу в будинок, на балкон, терасу, переходу з одного приміщення в інше. За призначенням двері поділяють на: зовнішні, вхідні; усередині - кімнатні, балконні, внутрішні для підсобних приміщень. В дверному отворі встановлюється дверна коробка (каркас), на яку вішаються двері.

Колони (опори) - це опори квадратної, прямокутної, колоподібної чи багатокутної форми, призначені для сприйняття навантаження від перекриття будівлі.

Похожие статьи




Конструктивні елементи будинків - Розробка дизайн-проекту індивідуального житлового будинку для окремої сім'ї на чотирьох осіб

Предыдущая | Следующая