Світовий океан та його значення - Глобальні проблеми світового океану

Світовий океан - це величезний водний резервуар, який охоплює води чотирьох океанів: Тихого, Атлантичного, Індійського і Північно-Льодовикового. Океан володіє безцінним даром - водою, яка охоплює 2/3 поверхні Землі. Вода - друга по важливості речовина на Землі після кисню. Без води людина може прожити всього три дні. Вода необхідна для розвитку рослин, які виробляють кисень; для тварин, людей, які цей кисень споживають. Одна з найбільш ймовірних теорій про походження життя на Землі говорить, що "життя вийшло з води", тобто найпростіші організми утворені саме у воді. В процесі еволюції вони стали більш складними та організованими. Вода - основа життя на Землі.

Океан є основним постачальником кисню, саме прибережній його зоні, належить провідна роль підтримки життя на Землі. Адже близько 70% кисню, що надходить в атмосферу планети, виробляється в процесі фотосинтезу планктоном (фітопланктоном). Синьо-зелені водорості, що мешкають в Світовому океані, служать гігантським фільтром, який очищує воду в процесі її кругообігу. Він приймає забруднені річкові та дощові води і шляхом випаровування повертає вологу на континент у вигляді чистих атмосферних осадків.

Океан є годувальником людини. Здавна люди ловили рибу, полювали морських тварин, споживали ракоподібних та молюсків. Океан становить собою величезну кладову природних ресурсів, котрі по своєму потенціалу можуть зрівнятися з ресурсами суходолу. Біологічні ресурси охоплюють всі різноманітні рослини і тварини. За підрахунками учених, біологічних ресурсів Світового океану вистачило б для того, щоб прогодувати по меншій мірі 30 млрд. чоловік. Риба, багата білком і бідна на холестерин, повинна стати їжею майбутнього. Більш як 85% морської біомаси, що використовується людиною, належать рибі. Інша частина припадає на долю молюсків, ракоподібних і деяких морських ссавців. І вже зовсім мізерна доля припадає на водорості. Світовий океан щорічно дає 20% білкової їжі людства. Морепродукти використовуються як сировина для отримання висококалорійного борошна для тваринництва. До числа найбільш продуктивних морів відноситься Норвезьке, Берингове, Охотське та Японське моря. В останні десятиліття в світі все більше розповсюдження знаходить розведення деяких видів організмів на штучних морських плантаціях. Ці промисли отримали назву марикультура. Розведення устриць - Японія, Китай, США, Нідерланди, Франція, Австралія. Розведення мідій - Середземноморське узбережжя. Вирощення ламінарій - Біле море (Росія).

Щодо мінеральних ресурсів, то найбільше значення мають нафта і природний газ. Добуток нафти ведеться в Мексиканському і Перському басейнах, Північному морі, у берегів Аляски. Але головне багатство глибоководного ложа Океану є залізо, марганцеві конкреції (містять більше 30 різних металів), які найбільшу площу займають в Тихому океані. Сама морська вода є своєрідною "живою рудою", що містить в собі 75 хімічних елементів. Морська вода також є джерелом солі, магнію, брому, йоду.

Світовий океан володіє величезним потенціалом енергетик ресурсів. Сумарна потужність припливів оцінюється в 1-6 млрд. кВт. Росія займає одне з перших місць в світі по потенційним запасам припливної енергії. Особливо вони великі на узбережжях Білого, Баренцева та Охотського морів.

Але людина не зуміла зберегти рівновагу Світового океану і тому виникають різні проблеми, пов'язані зі Світовим океаном.

Похожие статьи




Світовий океан та його значення - Глобальні проблеми світового океану

Предыдущая | Следующая