Введення - Сонячна система та перспективи її освоєння

АСТРОНОМІЯ - це наука, яка займається вивченням об'єктів і явищ, що спостерігаються за межами атмосфери землі. Недарма прабатьки сучасної цивілізації стародавні греки в числі дев'яти муз шанували і покровительку астрономії - Уран. Як наука, астрономія грунтується насамперед на спостереженнях. На відміну від фізиків астрономи були позбавлені можливості ставити експерименти. Практично всю інформацію про небесні тілаприносить нам візуальне спостереження. Тільки в останні п'ятдесят років окремі світи стали вивчати безпосередньо: зондувати атмосфери планет, вивчати місячний і марсіанський грунт. Астрономія тісно пов'язана з іншими науками, насамперед із фізикою та математикою, методи яких широко застосовуються в ній. Але й астрономія є незамінним полігоном, на якому проходять випробування багато фізичних теорії. Космос - єдине місце, де речовина існує при температурах в сотні мільйонів градусів і майже при абсолютному нулі, в порожнечі вакууму і в нейтронних зірках. Останнім часом досягнення астрономії стали використовуватися в геології і біології, географії та історії.

Масштаби спостережуваного Всесвіту величезні і звичайні одиниці вимірювання відстаней - метри та кілометри - тут малопридатні. Замість них вводяться інші.

Астрономічна одиниця використовується при вивченні Сонячної системи. Це розмір великої півосі орбіти Землі: 1 а. о. = 149 мільйонів кілометрів. Більші одиниці довжини - світловий рік і парсек, а також їх похідні (кілопарсек, мегапарсек) - потрібні в зоряній астрономії та космології. Світловий рік - відстань, яку проходить промінь світла у вакуумі за один земний рік. Він дорівнює приблизно 9,5 * 1015 м. Парсек історично пов'язаний з вимірюванням відстаней до зірок за їх паралаксом і становить 1 пк = 3,263 світлового року = 206 265 а. о. = 3,086 * 1016 м.

Зараз вже немає необхідності визначати курс корабля по зірках, пророкувати розлив Нілу або вважати час за пісочним годинах: на зміну астрономії тут прийшли технічні засоби. Але астрономія і космонавтика, як і раніше незамінні в системах зв'язку і телебаченні, у спостереженнях Землі зкосмосу.

Астрономія вивчає фундаментальні закони природи і еволюцію нашого світу. Тому особливо велике її філософське значення. Фактично, вона визначає світогляд людей.

Зрозуміти природу спостережуваних тіл і явищ у Всесвіті, дати пояснення їх властивостями, люди хотіли завжди. Але вони будували картину світу, відповідну з тими даними, які мали і своїм світогляду. З плином часу картина світу змінювалась, тому що з'являлися нові факти і нові думки про сутність небесних явищ, а головне - з'являлася можливість перевірити правильність тих чи інших ідей через спостереження і вимірювання, використовуючи досягнення суміжних з астрономією наук. Не завжди зміна поглядів на світ мало характер простого уточнення - іноді це була справжня революційна ломка старих уявлень, як, скажімо, підтвердження геліоцентричної системи Коперника або теорії відносності Ейнштейна. Але і в ці переломні моменти астрономи зберігали глибоку повагу до праць своїх попередників, розглядаючи їх внесок як серйозний і важливий етап у загальному русі до істини.

Що йде корінням у сиву давнину, історія астрономії малює нам творців цієї науки як людей, кожен з яких представляв свій час. Їм були притаманні звичайні людські емоції і слабкості, їхні міркування містили і геніальні прозріння, і прикрі помилки. Але всі ці люди були підкорені величчю світобудови і спрямовували свої сили до пізнання істини про нього.

Професійних астрономів небагато - близько 10 тис. чоловік на всій земній кулі. Але завдяки зростаючому науково-технічному потенціалу цивілізації цієї кількості виявляється достатньо для того, щоб астрономічні дослідження швидко просувалися вперед.

Останні роки все більшої популярності набуває аматорська астрономія. Ціла армія шанувальників цієї науки купує або самостійно конструюєтелескопи, веде спостереження, фотографує небесні об'єкти. Їхній внесок у розвиток астрономії важко переоцінити.

Астрономія - це таке поле докладання людських сил та інтересів, яке може захопити будь-якого: і мрійника, і фізика, і лірика. Ось воно над вами - вічне зоряне небо, сповнене невимовною краси і високої таємниці. Воно відкрите всім і винагороджує вірних, наповнюючи їх життя світлом і сенсом. [1]

Похожие статьи




Введення - Сонячна система та перспективи її освоєння

Предыдущая | Следующая