Третя національна космічна програма - Освоєння космічного простору

Завершується робота над проектами другої космічної програми України. Досягнення космічної галузі в 1991 -- 2001 роках, структурні зміни, що відбулися в системі державного управління та інші причини не могли не відбитися на державній доктрині космічної діяльності. Більш того, аналіз світових тенденцій космічної діяльності та формування ринку космічних послуг, що динамічно розвивається, наглядно продемонстрував необхідність впровадження нових підходів до формування загальнодержавної космічної програми України. Зокрема це стосується координації діяльності органів державної влади та залучення організацій усіх форм власності при виконанні космічної програми.

У зв'язку з цим НКАУ в 2000 -- 2001 рр. ініціювало розробку та прийняття ряду важливих рішень щодо реформування космічної галузі України. Президент України видав Указ "Про заходи щодо використання космічних технологій для інноваційного розвитку економіки держави" № 73 від 06.02.2001, підписано міжурядові угоди співпраці України з Росією та Ізраїлем відносно співпраці в космічній галузі. НКАУ та НАНУ приступили до розробки третьої космічної програми України на 2002 -- 2007 роки, яка визначатиме стратегічні напрямки космічної діяльності України та шляхи їх практичної реалізації, а також передбачатиме широку участь України у здійсненні міжнародних космічних проектів та програм.

Три фактори обумовлюють необхідність подальшого розвитку космічної науки і техніки в Україні: отримання нових знань про природу та місце людини у Всесвіті, економічна ефективність використання космічних засобів в інтересах розвитку економіки України, забезпечення оборони і національної безпеки.

Важливим також є і політичний аспект, оскільки бути космічною державою -- це значить займати гідне місце та користуватися авторитетом у світі. Участь України у міжнародних космічних проектах свідчить, що паша держава підтримує сучасне гасло світової спільноти щодо глобалізації і комерціалізації космічної діяльності.

Сьогодні на навколоземних орбітах перебуває велика кількість супутників, пілотованих і автоматичних космічних станцій. Супутники зв'язку забезпечують нас тисячами телефонних і телевізійних каналів, метеосупутники передають нескінченний потік інформації, що дозволяє точніше прогнозувати погоду. Супутники дистанційного зондування Землі допомагають вивчати океани і континенти, забезпечуючи спеціалістів великим обсягом інформації для картографування геологічних структур та агрокультур, дослідження корисних копалин, океанських течій тощо. Інші супутники прикладного призначення несуть навігаційну службу і дозволяють визначити місцезнаходження об'єктів з точністю в десятки сантиметрів у будь-який час і в будь-якій точці Землі, в тому числі у випадку непередбачених ситуацій.

Робота такої армади супутників стала повсякденною нормою нашого життя. Людство серйозно задумалося про своє місце і роль у Всесвіті: зрозуміло, що без широкого міжнародного співробітництва і координації дій всі ці здобутки були б неможливими. Успіх у космічній галузі вже не є привілеєм кількох держав, оскільки все більше країн включається у космічні дослідження. Декілька десятків країн світу вже мають обладнання для запуску власних ракет-носіїв, а космонавти і астронавти різних держав побували у космосі на борту станцій "Салют", "Мир" та МКС. Регулярно проводяться міжнародні космічні форуми. Люди стають спів-часниками космічних експериментів, слідкуючи з те-левізійних екранів за їхнім ходом. Наукові результати місій публікуються у відкритій пресі, їх можна знайти на електронних сторінках світової комп'ютерної мережі

World - Wide-Web. Сьогодні майже неможливо знайти галузь науки, на яку так чи інакше не вплинули б космічні досягнення. Зростає комерційна зацікавленість в освоєнні космосу. Все це накладає свій відбиток на прогно-зування майбутнього мирного співробітництва у космосі, яке на порозі XXI сторіччя переживає нову фазу розвитку у зв'язку зі створенням Міжнародної космічної станції та КА нового покоління, з підготовкою польоту землян до Марса. З огляду на це ще важливішим стає політичний клімат на планеті і бажання людей не допустити нового витка військового використання космосу.

Будучи свідками плідного міжнародного співробітництва у космосі, люди повинні відчувати в собі бажання знайти спільну мову на Землі. Космічні дослідження були і будуть важливим елементом прогресу науки, починаючи з вивчення Землі та планет Сонячної системи та переходячи до вивчення далекого космосу -- справи майбутніх поколінь.

Похожие статьи




Третя національна космічна програма - Освоєння космічного простору

Предыдущая | Следующая