Загальне знайомство з зірками - Зміст і методика проведення спостережень по вивченню зоряного неба

Знайомитися із зоряним небом треба в безхмарну ніч, коли світло Місяця не заважає спостерігати слабкі зірки. Прекрасна картина нічного неба з розсипаними по ньому мерехтливими зірками. Число їх здається нескінченним. Але так тільки здається, поки ви не придивіться і не навчитеся знаходити на небі знайомі групи зірок, незмінних за своїм взаємному розташуванню. Ці групи, названі сузір'я - м і, люди виділили тисячі років тому. Під сузір'ям розуміють область неба в межах деяких встановлених кордонів. Все небо розділене на 88 сузір'їв, які можна знаходити по характерному для них розташуванню зірок.

Багато сузір'я зберігають свою назву з глибокої давнини. Деякі назви пов'язані з грецькою міфологією, наприклад Андромеда, Персей, Пегас, деякі - з предметами, які нагадують фігури, утворені яскравими зірками сузір'їв : Стріла, Трикутник, Ваги та ін. Є сузір'я, названі іменами тварин, наприклад Лев, Рак, Скорпіон.

Сузір'я на небосхилі знаходять, подумки з'єднуючи їх найяскравіші зірки прямими лініями в деяку фігуру, як показано на зоряних картах (див. зоряну карту в додатку VII, а також рис. 6, 7, 10).

У кожному сузір'ї яскраві зірки здавна позначали грецькими літерами *, найчастіше найяскравішу зірку сузір'я - буквою б, потім літерами в, г і т. д. в порядку алфавіту в міру спадання яскравості, наприклад, Полярна зірка є а сузір'я Малої Ведмедиці.

На малюнках 6 і 7 показані розташування головних зірок Великої Ведмедиці і фігура цього сузір'я, як його зображували на старовинних зоряних картах (спосіб знаходження Полярної зірки знаком вам з курсу географії).

Фігура сузір'я Великої Ведмедиці (із старовинною зоряної карти), його сучасні кордони вказані пунктиром

Сузір'я Великої і Малої Ведмедиці і зміна їх положення відносно горизонту при добовому обертанні неба

Неозброєним оком у безмісячну ніч можна бачити над горизонтом близько 3000 зірок. В даний час астрономи визначили точне місце розташування декількох мільйонів зірок, виміряли приходять від них потоки енергії і склали списки-каталоги цих зве

Днем небо здається блакитним від того, що неоднорідності повітряного середовища найсильніше розсіюють блакитні промені сонячного світла.

Поза межами земної атмосфери небо завжди чорне, і на ньому можна спостерігати зірки і Сонце одночасно.

Зірки мають різну яскравість і колір: білий, жовтий, червонуватий. Чим червоно зірка, тим вона холодніше. Наше Сонце відноситься до жовтим зіркам.

Яскравим зіркам древні араби дали власні імена. Білі зірки: Вега в сузір'ї Ліри, Альтаїр в сузір'ї Орла (видно влітку і восени), Сіріус - найяскравіша зірка неба ( видно взимку); червоні зірки: Бетельгейзе в сузір'ї Оріона і Альдебаран в сузір'ї Тельця (видно взимку), Антарес у сузір'ї Скорпіона ( видно влітку); жовта Капела в сузір'ї Візничого ( видно взимку) *.

Днем небо здається блакитним від того, що неоднорідності повітряного середовища Найяскравіші зірки ще в давнину назвали зірками 1- ї величини, а найслабші, видимі на межі зору, - зірками 6- ї величини. Ця старовинна термінологія збереглася і в даний час. До істинних розмірами зірочок термін " зоряна величина " (позначається літерою м) відношення не має, вона характеризує світловий потік, що приходить на Землю від зірки. Прийнято, що при різниці в одну зоряну величину видима яскравість зірок відрізняється приблизно в 2,5 рази. Тоді різниця в 5 зоряних величин відповідає відмінності в яскравості рівно в 100 разів. Так, зірки 1 - ї величини у 100 разів яскравіше зірок б - ї величини. Сучасні методи спостережень дають можливість виявити зірки приблизно до 25 - ї зоряної величини.

Точні виміри показують, що зірки мають як дробові, так і негативні зоряні величини, наприклад : для Альдебарану зоряна величина М = 1,06, для Біжи м = 0,14, для Сіріуса M = - 1,58, для Сонця M = - 26,80.

Космічний астрономічний зоряний сузір'я

Розділ 2. Практична частина

Похожие статьи




Загальне знайомство з зірками - Зміст і методика проведення спостережень по вивченню зоряного неба

Предыдущая | Следующая