Предмет науки. - Предмет і функції історії політичних і правових вчень. doc

Приступаючи до вивчення курсу "Історія політичних і правових вчень", необхідно, насамперед, з'ясувати його предмет і метод, місце серед юридичних та інших гумані-тарних дісциплін, практичне значення за умов побудови в Україні основ правової держави і громадянського сус-пільства.

Як відомо, такі категорії, як "держава" і "право", вивча-ються багатьма науками, зокрема філософією, соціологією, політологією, але найглибше їх досліджують різні галузі юридичних наук, серед яких значне місце посідає "Історія політичних і правових вчень".

Це одна з теоретико-історичних дисциплін, які мають світоглядний характер. З одного боку, цей курс пов'язаний з дисциплінами історичного циклу -- "Історією держа-ви і права зарубіжних країн", "Історією держави і права України", а з іншого -- з дисциплінами теоретичного цик-лу, зокрема з "Теорією держави і права". Тому, приступаю-чи до вивчення цієї дисципліни, необхідно засвоїти, що вона має два аспекти: історичний і теоретичний, адже досліджує особливий предмет -- історію виникнення і розвитку теоре-тичних знань людства про державу, право й законодавство. Але слід підкреслити, що предметом дослідження "Історії політичних і правових вчень" є не всі знання про державу чи право, а лише ті, що їх було теоретично обгрунтовано та концептуально викладено, які за пізнавальною глибиною й цінністю перевершують повсякденні форми відображен-ня політико-правової дійсності, де основою є життєвий до-свід, почуття та емоції. Тому до предмета, що ми вивчаємо, не можна віднести всі без винятку міркування окремих на-уковців, державних, політичних діячів, стосовно права або держави, які не розроблені до рівня самостійних теорій, а являють собою лише погляди з окремих проблем цих сус-пільних феноменів.

Розглядаючи детальніше історичний і теоретичний ас-пекти, об'єднані в цій дисципліні, необхідно наголосити, що суттю історичного аспекту "Історії політичних і право-вих вчень" є висвітлення того, які історично визначені, со-ціально й політично конкретизовані погляди на суспільс-тво, державу і право розроблено у вченні, що розглядається, як ці погляди співвідносились із позиціями соціальних про-шарків суспільства, чиї інтереси вони виражали, яку пози-цію займав автор учення свого часу.

Суттю теоретичного аспекту є філософські, загальноме-тодологічні та пізнавальні моменти вчення. Він дає змогу з'ясувати спосіб обгрунтування конкретних державно-пра-вових поглядів, визначити новизну й соціальну цінність цих концепцій.

Необхідно також привернути увагу до того, що в рамках одного предмета розглядаються два соціальні феномени: держава і право.

Похожие статьи




Предмет науки. - Предмет і функції історії політичних і правових вчень. doc

Предыдущая | Следующая