Вивчення та добір засобів індивідуального захисту в сількогосподарському виробництві - Охорона праці на підприємстві

В умовах виробництва неможливо повністю уникнути шкідливої дії різних факторів на працюючих, необхідно застосовувати засоби індивідуального захисту (ЗІЗ). їх добирають залежно від фізичних і хімічних властивостей цих факторів.

Засоби індивідуального захисту - це засоби які використовують для попередження або зменшення дії на працюючих шкідливих і небезпечних виробничих факторів.

Виконання більшості сільськогосподарських робіт пов'язаних з обробкою грунту, переробкою різної продукції, застосуванням мінеральних добрив, пестицидів та інших хімічних матеріалів супроводжується виділенням значної кількості виробничих шкідливостей у вигляді пилу, парів, газів та аерозолів.

При доборі засобів індивідуального захисту (органів дихання) необхідно враховувати ГДК (граничнодопустиму концентрацію) повітря робочої зони.

За призначенням засоби індивідуального захисту поділяються на такі:

Спецодяг (комбінезони, штани, куртки, кожухи, костюми, халати, скафандри, фартухи, нарукавники);

Засоби захисту органів дихання (протигази, респіратори, .пневмошлеми, пневмомаски);

Спеціальне взуття (чоботи, напівчоботи, черевики, напівчеревикики туфлі, калоші, боти, бахили);

Засоби захисту рук (рукавиці, рукавички);

Засоби захисту голови (каски, шоломи, берети, капелюхи);

Засоби захисту обличчя (захисні маски, захисні щитки);

Засоби захисту органів слуху (протишумні шоломи, навушники, вкладки);

Засоби захисту органів зору (захисні окуляри);

Засоби захисту від паління з висоти;

Захисні дерматологічні засоби (миючі пасти, креми, мазі).

Спецодяг - основний засіб індивідуального захисту від шкідливої дії зовнішнього середовища і різних виробничих факторів: кислот, лугів, мастил, іскор, краплин рідин і розплавленого металу тощо. В процесі роботи він повинен створювати необхідні гігієнічні умови, забезпечувати нормальну терморегуляцію організму, бути зручним, легким, не обмежувати рухи, добре очищатися від забруднень. Цим вимогам відповідають бавовняні, вовняні та синтетичні тканини.

Залежно від призначення спецодягу встановлені його класифікація і позначення.

Класифікація одягу. Одяг поділяється на два види: побутовий та виробничий. Вид виробничого одягу в свою чергу, ділиться на чотири класи, що включають: робочу, спеціальну, відомчий та технологічний одяг.

Робочий одяг (одяг загального призначення) призначений для захисту від забруднень й механічних ушкоджень та застосовується у всіх галузях сільського господарства для працівників ведучих спеціальностей (тракторист, комбайнер, фуражир, вантажник, різноробочий, доярка, дояр й ін.).

Спеціальний одяг призначається для. захисту працюючих у сільськогосподарському виробництві від дії небезпечних факторів зовнішнього середовища (вологи, холоду й т. п.) й різних виробничих шкідливостей: агресивних рідин, парів, газів, пилу, органічних розчинників, масел, іскор, бризгів розплавлених солей, металу, води.

Маркування по захисним властивостях, на підставі котрих спецодяг ділиться на: спецодяг загального призначення; вологозахисний (водонепроникнений, водовідштовхувальний, вологостійкий), що захищає від радіоактивних забруднень; пилозахисний, що захищає від нетоксичного пилу; санітарну, що захищає від біологічних шкідливостей; хімядозахисний - від аерозольних токсичних речовин й інші види.

Відомчий одяг розробляється як фірмовий одяг за проектами відповідних міністерств.

Технологічний одяг призначений для працюючих на високоточних виробництвах.

Виробничий одяг для працюючих у всіх галузях сільського господарства випускається за розробленою й затвердженою документацією наступних видів: костюми, куртки, штани, комбінезони, напівкомбінезони, плащі, напівплащі, жилети, наспинники, халати, фартухи, рукавиці, рукавички, головні убори, напівпальто, нарукавники, наплічники, бахили.

Робочий одяг й спецодяг загального призначення забезпечують один й той вид захисту: від забруднень й механічних ушкоджень. У сільському господарстві прийнято вважати робочим одягом такий виробничий одяг, що реалізується через торгівельну мережу; спецодяг видається відповідно до норм безкоштовно й в установлені строки.

Одяг повинен створювати навколо людини штучний мікроклімат, що забезпечує оптимальні умови для підтримки постійної температури тіла. Завдяки одягу чоловік здатний порівняно легко переносити різні кліматичні умови, фізико-механічні, хімічні й інші впливи. Придатність одягу характеризується сукупністю гігієнічних, експлуатаційних, економічних, технологічних й естетичних вимог.

Гігієнічні вимоги включають теплозахист, повітропроникність, гігроскопічність, водонепроникність.

Експлуатаційні вимоги забезпечують відповідність одягу умовам. праці. Одяг повинен забезпечувати волю руху, дихання людини й бути зручним за носкою. Під надійністю одягу розуміється його безвідмовна служба протягом заданого часу в визначених умовах носки.

Естетичні вимоги до одягу включають художнє оформлення одягу, підбор матеріалів по кольору та фактурі.

Економічність виробу характеризується мінімальною нормою витрати матеріалів.

Технологічність виготовлення одягу означає зменшення трудомісткості виготовлення за рахунок ліквідації окремих операцій, спрощення способу обробки, створення умов для максимальної механізації технологічних процесів та підвищення продуктивності праці.

В якості матеріалів для виготовлення спецодягу застосовуються хлопчатобумажні, льняні й шерстяні тканини, пропитані й покриті найчастіше з одного боку речовинами, що надають цим матеріалам окремі захисні властивості: водонепроникність, пиленепроникність, кислотостійкість, масло-бензостійкість та ін.

Для захисту окремих частин тіла застосовують фартухи, нарукавники, гетри.

Вибір того або іншого спецодягу проводиться за нормою видачі його залежно від контингенту працівників та строку користування.

Необхідну кількість спецодягу або інших ЗІЗ на рік можна визначити за формулою

(7)

ДеQ - необхідна кількість спецодягу, ЗІЗ та ін.; N - кількість працівників за фахом; q - строк служби, .міс.

До спецодягу працівників сільського господарства можна віднести: костюми чоловічі, жіночі, блузи і косинки жінкам-механізаторам ; халати чоловічі та жіночі; комбінезони чоловічі та жіночі; напівкомбінезони чоловічі та жіночі; утеплені куртки жіночі та чоловічі. Для роботи з пестицидами призначений костюм чоловічий літній для польових умов, при обробці тварин, сигнальникам на авіахімроботах, при застосуванні аміачної води, для зварників рекомендується костюм, фартухи робочі усіх типів.

На кожного робітника, кому видасться спецодяг та інші ЗІЗ, заводиться "Особиста картка" (дод. 4).

Спецодяг і засоби індивідуального захисту щодня після роботи необхідно знешкодити (очищати, провітрювати, промивати, протирати розчинами, та ін.). Ремонт і прання здійснюють за рахунок господарства, або відповідного роботодавця.

Засоби захисту органів дихання (ЗІЗОД)

Засіб індивідуального захисту - пристрій, що забезпечує захист органів дихання людини від небезпечних і шкідливих виробничих факторів, які діють інгаляційно.

За принципом дії ці засоби поділяють на фільтруючі (респіратори, протигази, шоломи, що очищають вдихуване повітря від шкідливих речовин за допомогою фільтрів, сорбентів) та ізолюючі (шлангові і автономні апарати дихання, що ізолюють органи дихання від навколишнього середовища).

Фільтруючі засоби захисту органів дихання використовуються в наступних умовах: відома назва забруднюючої речовини; концентрація шкідливої речовини перевищує норми, але не більше ніж на 0,5 %; вміст кисню в повітрі, що вдихають не менш 16-18 %.

Респіратори, що належать до фільтруючих, поділяються на три групи: протипилові і протиаерозольні; протигазові; універсальні

До протипилових і протиаерозольних належать респіратори: ШБ-1 "Лепесток-200", ШБ-1 "Лепесток-40", ШБ-1 "Лепесток-5", "Кама-200", "Кама-40", У-2К, РП-К (РП-КМ), "Астра-2", Ф-62ШМ (Ф-62Ш), РПА-1 (РПА), РПШ-741, "Снежок К-М".

До протиаерозольних (протипилових) ЗІЗ належать маски та респіратори; протигазових : респіратори та протигази та універсальних - респіратори та протигази, що захищають від аерозолів, парів та газів при одночасному їх вмісту в повітрі робочої зони.

респіратори

Рис. 1. Респіратори:

А, б, в, г, д, е, е, ж -- протипилові і протиаерозольні марок: ШБ-1 "Лепесток", У 2К; "Астра-2М". Ф-62Ш, Ф-62ШМ, РПА-1, "Кама", "Снежок-П"; з -- протигазовий РПГ-67; й. і, ї універсальні: "Лепесток-Г", "Снежок-ГП", РУ-60М.

Респіратор ШБ-1 "Лепесток" має три модифікації: "Лепесток-5", "Лепесток-40", "Лепесток-200", відповідно захищаючі від аерозолів з концентраціями, перевищуючими ГДК в 5, 40 й 200 разів. Вказані респіратори виготовлені у вигляді легкої напівмаски із двох шарів марлі, між котрими поміщений фільтруючий матеріал ФПП (фільтри перхлорвінілові Петрякова). Пластмасова вставка й шнур по периферії фільтра надають респіратору форму напівсфери, яка закриває область рота й носа. Алюмінієва пластинка дозволяє обжати респіратор на переніссі. Тому що ці фільтри безклапанні, так як вдих й видох тут відбувається через фільтруючий матеріал.

Строк служби респіраторів ШБ-1 "Лепесток" при роботі з аерозолями від 1 до 10 змін. Він захищає органи дихання від шкідливих аерозолів та пилу в кабінах тракторів, комбайнів і на відкритому повітрі при виконання с.-г. робіт.

Респіратор не рекомендується застосовувати при від"ємних температурах та підвищеній вологості, а також при температурі понад +300С.

Респіратор одноразового використання.

Респіратори "Кама-40" й "Кама-200" за пристроєм й принципу роботи аналогічні респіратору "Пелюсток", відмінність заключається в тім, що вони мають трикутну форму напівмаски.

Респіратор У-2К рекомендується використовувати для захисту органів дихання від пестицидів та мінеральних добрив, при роботі не пов'язаній з великим фізичним навантаженням.

Респіратор "Астра-2" складається з м'якої гумової напівмаски й двох з'ємних фільтрів у формі всеченіх гофрированих конусів з матеріалу ФПП. Вдих здійснюється через фільтри й клапан вдиху, а видох -- через клапан видоха. Респіратор "Астра-2" випускають двох розмірів (1, 2). Він призначений для захисту від високодисперсних аерозолів токсичних та нетоксичних речовин в концентраціях до 100 ГДК. Його використовують для захисту від великих концентрацій пилу при різних за характером та інтенсивністю роботах.

Респіратор Ф-62Ш складається з гумової напівмаски, коробки для змінного фільтра, клапанів вдиху й видоха. Цей респіратор призначений для захисту від нетоксичних виробничих запилень. Таких як цемент, вапно, вугільний пил, малотоксичних нелетучих пестицидів. Особливо ефективно його використання при виконанні вантажно-розвантажувальних робіт незатарених сипучих матеріалів.

Респіратор РПГ-67 призначений для захисту органів дихання від впливу шкідливих газів й парів. Він складається з гумової напівмаски ПР-7 із клапаном вдоха в середині й двох противогазових патронів зі спеціальними поглиначами, котрі розташовані з боків напівмаски. Респіратор комплектується чотирьмя марками патронів А, В, КД, Г.

Респіратор РУ-60М призначений для захисту органів дихання від шкідливих газів, аерозолів, диму. Він складається з гумової напівмаски ПР-7 із клапаном видоха й двома змінними патронами. Респіратор комплектується чотирьмя марками патронів А, В, КД, Г.

Патрон відповідної марки, що вказана на його зовнішньому боці, захищає: А -- від аерозолів і парів (бензину, хлоретилу, бензолу, ксилолу, толуолу, ацетону, скипидару), фосфор - і хлорорганічних речовин (хлорофосу, метафосу, метилмеркаптофосу, фосфаміду та ін.), парів і пилу ртуторганічних препаратів (гранозану, меркурану, агроналу); В -- від аерозолів і кислих парів (сірчистого газу, сірководню, хлористого водню, хлору в суміші і окремо) та усіх препаратів сірки; Г -- від аерозолів і парів ртуті і ртутних сполук; КД -- від аерозолів, парів (газів) аміаку і сірководню (окремо і в суміші.

В універсальному респіраторі "Сніжок-КУ" як сорбент використовують іонообмінні волокнисті матеріали, застосування котрих знижує масу респіратора. Респіратор захищає від кислих газів, парів й пилу. Він складається із пластмасової напівмаски з гумовим клапаном видоха, на яку зовні надягнутий протиаерозольний фільтр із тканини ФПП, із зовнішньої сторони захищеної шаром марлі. Із внутрішнього боку в напівмаску вставлений протигазовий фільтр із волокнистого матеріалу.

Для захисту від високотоксичних речовин типу синильної кислоти і миш'яковистого водню респіратор РУ-60М застосовувати заборонено.

Універсальні протигазові респіратори непридатні, якщо концентрація шкідливих речовин у повітрі перевищує допустимі норми (ПДК) у 5--10 разів. Коли концентрація перевищує вказані норми, то необхідні фільтруючі протигази.

Розмір напівмаски респіратора добирають за відстанню між точками найбільшого поглиблення переносиці та нижньої точки підборіддя.

При відстані до 109 мм - розмір респіратора 1, якщо виміряна величина знаходиться в межах 109,,,119 мм - 2, при відстані більш 119 мм - 3 розмір.

схема вимірювання розмірів обличчя і голови для вибору напівмаски респіратора (а) і шолом-маски протигаза (б)

Рис 2. Схема вимірювання розмірів обличчя і голови для вибору напівмаски респіратора (а) і шолом-маски протигаза (б).

Промисловий фільтруючий протигаз призначений для одночасного захисту органів дихання, шкіри й очей від дії шкідливих речовин у вигляді газів, парів й аерозолів. Він складається з гумової маски, яка закриває особі й голову. Маска обладнана смотровими стеклами й клапанною коробкою. За допомогою гофрованої трубки вона з'єднана із клапаном й фільтруючою коробкою.

Повітря при вдиханні надходить спочатку у фільтруючу коробку, де очищається поглиначем, що складається з активованого вугілля й хімічного сорбенту.

Фільтруючі протигази призначені для захисту органів дихання, обличчя і очей людини від паро-, газоподібних речовин і аерозолів при наявності у повітрі об'ємної частки кисню не менше 18 % і сумарної (об'ємної) частки паро-, газоподібних речовин не більше 0,5%, за винятком фосфористого і миш'яковистого водню. Об'ємна частка для фосфорного водню у повітрі не повинна перевищувати 0,2 %, а миш'яковистого водню -- 0,3 %.

Промислові фільтруючі протигази можуть комплектуватися коробками малого і великого габариту, а шолом-маска випускається п'яти розмірів: 0, 1, 2, 3, 4.

Фільтруючі коробки малого габариту з фільтром і без фільтра мають марки: А, В, Г і КД, які розрізняються пофарбуванням корпуса. Коробка з аерозольним фільтром має дно білого кольору, незалежно від кольору самої коробки.

Фільтруючі коробки великого габариту випускаються двох типів: без аерозольного фільтра з підвищеним часом захисної дії і з аерозольним фільтром. Аналогічні типи коробок малого габариту виготовляють із пластмаси (корпус) і мають позначення: з фільтром (МКПФ) і без фільтра (МКП).

А (коричнева) захищає від парів органічних сполук (бензину, ацетону, бензолу, ксилолу, аніліну, тетраетилсвинцю, фосфор - і хлорорганічних пестицидів). Якщо коробка має аерозольний фільтр, вона захищає від пилу, диму, туману;

В (жовта) - від кислих парів і газів (сірчистого ангідриду, хлору, сірководню, синильної кислоти, оксидів азоту, хлористого водню, фосгену);

КД (сіра) -- аміаку, сірководню та їх сумішей. З аерозольним фільтром захищає від аерозолів у вигляді пилу, диму і туману;

Г (чорно-жовта) -- парів ртуті, ртутьорганічних пестицидів. з аерозольним фільтром захищає від різних аерозолів (пилу, диму, туману);

Е (чорна) -- миш'яковистого і фосфористого водню. При наявності аерозольного фільтра -- від аерозолів у вигляді пилу, диму і туману;

СО (біла) --оксиду вуглецю;

М (червона)--оксиду вуглецю при невеликих концентраціях парів органічних речовин, кислих газів, аміаку, миш'яковистого і фосфористого водню. З аерозольним фільтром -- від різних аерозолів (пилу, диму, туману). Наявність у коробці протигаза великого габариту аерозольного фільтра відповідно позначається білою смугою вздовж всієї бокової поверхні коробки.

При зниженні вмісту кисню в повітрі робочої зони до 16-- 17 % або при підвищенні концентрації шкідливих речовин до 0,5% застосовувати фільтруючі протигази забороняється. Такі умови можуть створюватися при виконанні робіт у цистернах чи інших резервуарах, каналізаційних та асенізаційних спорудах, криницях-гноївкозбірниках та інших.

Безпечним виконання робіт у зазначених умовах може бути при використанні шлангових протигазів ПШ-1 та ПШ-2. Крім зазначених шлангових протигазів, у таких умовах можна застосовувати пневмошлеми ЛИЗ-4, пневмомаски

загальний вигляд протигазів

Рис.3. Загальний вигляд протигазів:

А, б -- фільтруючі протигази великого (БК) і малого (МКП) габариту; в -- ізолюючий шланговий протигаз ПШ-1.

Протигази шлангові ПШ-1 й ПШ-2 застосовуються працюючими в робочій зоні з недостатнім вмістом кисню в замкнутих об'ємах, у котрих можуть міститись шкідливі речовини (колодязи, резервуари й т. п.).

Протигаз шланговий ПШ-1 складається із шолома-маски й резинотканевого шланга довжиною 10 м, на кінці якого знаходиться фільтруюча коробка, розташовувана під час роботи у зоні чистого повітря.

ПШ-1 є самовсмоктуючим і комплектується страховочною мотузкою, довжина якої 15 м.

Протигаз шланговий ПШ-2 на відміну від протигаза ПШ-1 має повітродувку подачі чистого повітря та комплектується шлем-маскою(2 шт.), двома армірованними шлангами довжиною 20 м. До комплекту входить 2 страховочних пояса та 2 сигнальні мотузки довжиною 25 м.

Розмір маски протигаза визначають виміром голови по круговій лінії, що проходить через підборіддя, по щоках й через вищу крапку голови (верхівку), й відстані між вухами по чолу через надбрівні дуги.

По отриманій сумі двох вимірів підбирають шлем-маску за наступними розмірами: 0, 1,2, 3, 4. При сумі до 93 см розмір шлем-маски 0, при сумі 93...95 см - 1, при 95...99 см - 2, при 99...103 см - З, при сумі більш 103 см - 4.

Для перевірки правильності добору шлем-маски протигаза або напівмаски респіратора необхідно надягти їх, закрити отвір коробки протигаза або отвір патронів респіраторів долонями й попитатися кілька разів глибоко вдихнути. Якщо диханнє неможливо, то маска або напівмаска підобрана правильно.

До ізолюючих шлангових ЗІЗОД належать пневмомаски ППМ-І, ЛИЗ-5 і пневмошоломи ЛИЗ-4.

В залежності від умов праці використовують спеціальне взуття: шкіряне, гумове і валяне, гумові чоловічі та жіночі чоботи, черевики жіночі та чоловічі, калоші чоловічі та жіночі, валяне взуття, с. І04-ІІО 1 ,

спеціальне взуття

Рис.4.. Спеціальне взуття

А - чоботи комбіновані, для захисту від механічних ушкоджень та впливу високих і низьких температур; б - чоботи гумові або з полімерів; в - діелектричні боти; г - калоши; д - боти шкіряні для работників с високою запиленістю та вибухо-небезпечністю цехів; е - туфлі, для захисту від контакту с подогрітими поверхностями

Засоби захисту рук

Для захисту рук рекомендуються рукавички:

Зимові з тканини;

Гумові кислотостійкі;

Гумові анатомічні;

Спеціальні для захисту від механічних пошкоджень;

Брезентові - від води і лугів;

Суконні - від кислот;

Для захисту від води (робітникам-рибоводам; тим, що знімають шкіру з тварин; працюючим у парниках);

Робочі рукавиці (у гарячих цехах).

Рукавиці маркірують залежно від призначення

засоби захисту рук

Рис.5. . Засоби захисту рук:

А, б, в - рукавиці спеціальні (типу А, Б, В); г - рукавиці із хутра (тип В); д - рукавиці зимові двухпальцеві тканеві; е - перчатки тканеві

Засоби захисту голови і обличчя

Від механічних пошкоджень, вологи, уражень електричним струмом, високочастотного шуму використовують:

Каски будівельні ;.

Каски захисні "Труд" з підшоломником.

Захисні каски виготовляють п'яти кольорів: білого, червоного, жовтого, оранжевого, коричневого;

Каски захисні склопластикові ;

Каски "ВЦНИИОТ-2" ;

Наголовний щиток з каскою - для газоелектрозварників і газорізальників;

Наголовний щіток з прозорим ударостійким корпусом НБТ-І - для захисту обличчя і очей від стружок, дрібних осколків і крапель хімічних неагресивних рідин;

Щиток захисний зі світлофільтрами С-4, С-5, С-6, С-7, С-8, С-9 - для газо-, електрозварників, газорізальників;

Головний убір "Дружба" з підшоломником - для лісозаготівельників;

Косинки або шапочки - для працівників тваринництва і ветслужби;

Шолом ЛШОТ-49 - рекомендується в умовах сильного запилення повітряного середовища.

засоби захисту обличчя

Рис.6. Засоби захисту обличчя:

А'--прозорий наголовний щиток НБТ-1; б, в -- ручний та наголовний щиток електрозварювальника.

Обличчя захищають частково масками респіраторів та протигазів, а також за допомогою спеціальних щитків. Промисловість випускає прозорі наголовні щитки НБТ-1, а також ручні і наголовні щитки для електрозварників (рис. ).

Універсальний щиток електрозварника постачається у комплекті зі світлофільтрами різної густини, які підбирають залежно від сили струму при зварюванні: 35--75 А; 75--200 А; 200--400 А і понад 400 А.

Захист голови від механічних пошкоджень, крім масок, відлог та щитків, здійснюють за допомогою спеціальних касок (козиркових з текстоліту, вініпласту, склопластика та поліетилену). Захисний пристрій "Дружба", крім каски, має підшлемник і застосовується лісозаготівельниками і будівельниками.

Засоби захисту органів слуху.

Для індивідуального захисту органів слуху від шкідливої дії шуму застосовують індивідуальні захисні засоби у вигляді різних протишумних навушників, протишумних заглушок - антифонів і протишумних вкладишів "Беруші ":

Навушники протишумні ВЦНИИОТ-І застосовують для захисту органів слуху від дії високочастотного виробничого шуму до 110 дБ. (рекомендуються для роботи на пилорамах клепальникам, машиністам на молотах і пресах);

Навушники ВЦНИИОТ-2М (рівень шуму до 120 дБ);

Навушники В4НИИОТ-74 (рівень шуму до 115 дБ);

Протишумні заглушки-антифони (ТУ 400228-152-76) призначені для захисту органів слуху від дії середнього і високочастотного шуму до 110 дБ (на земляних, слюсарних, столярних роботах, трактористам-машиністам, компресорникам, машиністам дизелів). Протишумні вкладиші "Беруші " призначені для індивідуального захисту органів слуху. від високочастотного шуму рівнем до 110 дБ (земляні, слюсарні, столярні роботи, монтаж будівельних конструкцій) [ 7, с. 60-61 ].

Засоби захисту органів зору.

Для захисту органів зору застосовують різні типи окулярів від небезпечних і шкідливих виробничих факторів (пил, тверді частинки, краплі не роз'їдаючих рідин, ультрафіолетове і інфрачервоне випромінювання, засліплююча яскравість видимового випромінювання).

Для захисту органів зору на виробництві застосовують окуляри, які залежно від призначення стандартом (ГОСТ 12.4.003--80) поділяються на: відкриті (О), подвійні відкриті (ОД), закриті з прямою вентиляцією (ЗП), закриті з непрямою вентиляцією (3Н), герметичні захисні окуляри (Г) та інші.

Для правильного замовлення і застосування окулярів необхідно вміти розрізняти ще й їх марки. Наприклад, марка окуляра О2-76-У (ГОСТ 12.4.013--85) означає: О -- відкриті; 2 -- модель; 76 -- міжцентрова відстань; У -- зі змінним склом (рис. ),

Захисні окуляри випускають відповідно різних марок і призначень:

ЗП 1-80 - з прямою вентиляцією (трактористам-машиністам комбайнерам та їх помічникам, машиністам та ін.), хто працює на копнуванні і переробці соломи, молотьбі, слюсарям-ремонтникам;

ЗП 2-80 - окуляри з непрямою вентиляцією (застосовую для тих, що і ЗП І-80, а також для вантажників пильних вантажів);

ЗП 3-30 - окуляри захисні з непрямою вентиляцією. Відрізняються від окулярів ЗП 2-80 лише склом. Рекомендуються трактористам-машиністам, вантажникам порошкоподібних вантажів, операторам котельних установок;

ЗИ 4-72 - окуляри захисні закриті. Призначені верстатникам при обробці металів із застосуванням охолоджуючих рідин, механізаторам і будівельникам

ЗИ 8-72 - окуляри з непрямою вентиляцією (трактористам-машиністам при вапнуванні і внесенні мінеральних добрив у грунт, слюсарям-жерстяникам, заточувальникам інструменту);

    02-76, 02-У76, 03-76 - окуляри захисні відкриті (верстатникам); 02-76 (ВІ, В2, ВЗ) - окуляри зі світлофільтрами різної інтенсивності ; 04-64 - окуляри захисні, відкриті (школярам, підліткам на час виробничої практики у господарстві);

ЗН-8-72 зі світлофільтрами Г1, Г2, ГЗ для захисту від бризок металу і ультрафіолетового випромінювання при газозварювальних роботах;

ЗН-8-72 зі світлофільтром ДІ, Д2, ДЗ - від бризок металу і інфрачервоного випромінювання;

засоби індивідуального захисту очей

Рис.7.. Засоби індивідуального захисту очей

А - окулярі захисні С-2; б - окулярі захисні ОЗН; в - окулярі захисні (рамка) для сталеварів; г - окулярі захисні сетчасті С-15; д - окулярі герметичні ПО-2; е - окулярі захисні від електромагнітних випромінювань ОРЗ-5.

ЗИР1 - з непрямою вентиляцією для захисту очей спереду і з боків від засліплюючої яскравості видимого і інфрачервоного випромінювання бризок розплавленого металу і твердих частинок матеріалів;

КІ - окуляри захисні козиркові захищають очі спереду від засліплюючої яскравості видимого й інфрачервоного випромінювання;

ОРЗ - окуляри захисні від електромагнітних випромінювань;

ЗІМ-72Т - з прямою вентиляцією, від твердих частинок (при рубані, клепанні і обробці металів).

Засоби захисту від падіння з висоти - запобіжні пояси, діелектричні килимки, наколінники, налокітники, наплічники.

Дерматологічні засоби захисту рук (профілактичний крем "Силіконовий", пасти "ТЕР-1" та "ТЕР-2", крем "Плівкостворюючий", пасти "Айро", "Невидимка", "Церигель", очищувачі шкіри "Фея", "Раллі", мазь автолова та ін.

Необхідність спецодягу, спецвзуття, запобіжних засобів визначають відповідно до контингенту працівників та норм безплатної видачі.

Похожие статьи




Вивчення та добір засобів індивідуального захисту в сількогосподарському виробництві - Охорона праці на підприємстві

Предыдущая | Следующая