"ХАББЛ" ВИЯВИВ У ПЛУТОНА ЧЕТВЕРТИЙ СУПУТНИК, В АТМОСФЕРІ ПЛУТОНА ВИЯВЛЕНО ОКИС ВУГЛЕЦЮ - Плутон - наукові відомості

Четвертий сателіт другого за величиною (після Еріду) тіла в поясі Койпера, у 2006 році "розжалуваного" з планет в "плутоїди", має від 13 до 34 км у діаметрі. Решта "місяця" не в приклад більше: діаметри Харона, Нікс і Гідрастановлять відповідно 1 043, 32-113 і 32-113 км.

Керівник програми спостереження за Плутоном Марк Шоуолтера з інститутуSETI здивований тим, як телескоп зміг засікти настільки дрібний об'єкт з відстані 5 млрд. км. А "Хаббл", до речі, зробив це тричі - 28 червня, 3 липня і 18 липня;тільки після трьох спостережень вчені заявили про відкриття. Розглядання Плутона і його околиць з допомогою "Хаббла" здійснюється в рамках підтримки проекту New Horizons, центральним елементом якого є однойменний зонд, запущений до поясу Койпера в 2006 році. New Horizonsприбуде до Плутона в 2015-му, до того часу четвертий супутник придбає милозвучне ім'я з античної міфології замість поточного позначення P4.

В АТМОСФЕРІ ПЛУТОНА ВИЯВЛЕНО ОКИС ВУГЛЕЦЮ

Група астрономів з Великобританії та США виявила в атмосфері Плутона окис вуглецю. Результати своєї роботи вчені представили на що проходить в Уельсі зборах Королівського астрономічного товариства. Підготовлений ними розгорнутий звіт незабаром буде опубліковано в журналі Monthly Notices of the Royal Astronomical Society: Letters.

Плутон вважається єдиним об'єктом з атмосферою з тих, що знаходяться за орбітою Нептуна. Газова оболонка була зареєстрована в 1988-му, коли карликова планета пройшла між Землею та дистанційної зіркою, блокувавши частина її випромінювання. Азот, метан і монооксид вуглецю вже знаходили на поверхні Плутона, але в атмосфері до теперішнього моменту спостерігалася тільки одна молекула - метан.

Виявити газоподібну окис вуглецю допомогли спостереження на великому телескопі Джеймса Кларка Максвелла, встановленому на вершині вулкана Мауна-Кеа на Гаваях. Телескоп з діаметром головного дзеркала в 15 метрів призначений для роботи в субміліметровому діапазоні; в нашому випадку вчених цікавила довжина хвилі 1,3 мм, яка відповідає обертальному переходу молекули СО. Виконавши вимірювання в серпні 2009-го і навесні 2010-го, автори відшукали в спектрах шукану атмосферну лінію, відповідну газу з температурою близько 50 К. Цікаво, що сигнал виявився набагато сильнішим, ніж у 2000 році, коли абсолютно такі ж спостереження, що вказали на ймовірне присутність СО, були виконані на іспанському 30-метровому радіотелескопі IRAM.

Плутон з його величезною атмосферою (ліворуч), Сонце (зверху) і найбільший супутник карликової планети - Харон (ілюстрація PAS Cruickshank).

Основна - азотна - частина газової оболонки Плутона поки переховується від спектроскопічних досліджень. "Відомостей про 97% атмосфери у нас, на жаль, немає", - визнає керівник робіт Джейн Грівс (Jane Greaves) з Сент-Ендрюського університету.

Дані з телескопа Джеймса Кларка Максвелла також говорять про те, що товщина шару молекул моноксиду вуглецю перевищує 3 000 км. Оскільки радіус карликової планети оцінюється в 1 153 км, можна сказати, що верхня межа СО знаходиться приблизно в чотирьох радіусах Плутона від його центру. Ця величина на порядок перевершує запропоновані раніше оцінки товщини атмосфери.

Взагалі кажучи, значні та швидкі зміни параметрів атмосфери астрономів не дивують, тому що гази надходять в неї при сублімації льодів, а поверхня Плутона є досить динамічну систему. Проте надійно пророкувати характер змін фахівці ще не навчилися: у 1989 році карликова планета пройшла поблизу від Сонця, і багато хто вважав, що за цим піде стискання її атмосфери. Тепер стає зрозуміло, що віддаляється від джерела тепла Плутон поводиться зовсім не так.

Зареєструвати N2 і ретельніше оцінити параметри атмосфери повинна автоматична станція New Horizons, яка прибуде до Плутона в 2015 році.

Похожие статьи




"ХАББЛ" ВИЯВИВ У ПЛУТОНА ЧЕТВЕРТИЙ СУПУТНИК, В АТМОСФЕРІ ПЛУТОНА ВИЯВЛЕНО ОКИС ВУГЛЕЦЮ - Плутон - наукові відомості

Предыдущая | Следующая