Гіпотеза Шмідта, Гіпотеза Фесенкова - Утворення Землі і Сонячної системи

Оригінальною і відомою стала опублікована в 1943 р. праця "Метеоритна теорія походження Землі та планет", автором якої є О. Ю. Шмідт (1892--1956). Це була неординарна особа в науці. Шмідт намагався математично обгрунтувати ідею про походження планет з холодної пилової й метеоритної матерії, яку захопило Сонце на одному з відрізків шляху по Галактиці. Такий підхід дозволив пояснити непропорційний розподіл мас і моменту кількості руху планет і Сонця. Речовина газово-пилової туманності під тиском сонячного вітру сортувалася ще в допланетну стадію: легкі елементи були відкинуті на край Сонячної системи, а ближче до Сонця утримувалися порівняно важкі елементи. Далі під впливом сил тяжіння куски матерії зіштовхувалися, злипались і планети росли. Проте сучасні дослідження довели неспроможність подібного механічного захвату туманності, до того ж відсутність пояснень щодо утворення самого Сонця не могли задовольнити науку.

Гіпотеза Фесенкова

У п'ятдесятих роках стала популярною гіпотеза харківського астронома В. Г. Фесенкова, який опрацював найповніший її варіант гіпотези Канта і Лапласа, що був опублікований у 1960 році. Вченим було виділено кілька етапів утворення зірок і планет:

    § утворення туманності за рахунок викиду газу з нової або ж наднової зірки; сонячна система великий вибух гіпотеза § утворення в туманності неоднорідностей ("ниток" та "волокнин") --самоутворення структурних відмінностей; § виникнення згущень у складі "ниток" і "волокнин" й подальше перетворення їх на небесні тіла -- планети; § довільне зростання густини в найбільших за масою небесних тілах з виділенням теплової енергії від стискання речовини, що призводить до критичних температур та ядерних реакцій. Кінцевим добутком яки є утворення гелію та вивільнення величезної кількості енергії у вигляді потоків б-частинок -- складових "сонячного вітру" та г-випромінення.

Похожие статьи




Гіпотеза Шмідта, Гіпотеза Фесенкова - Утворення Землі і Сонячної системи

Предыдущая | Следующая