Жанрові різновиди замітки - Специфіка інформаційної замітки районної преси

Будь-яка замітка - це текстовий носій певного типу інформації, який можна розглядати як результат взаємодії різних жанроутворювальних факторів, тобто відображення різних аспектів реальності (різних предметів), результат реалізації певних цілей автора. Часто тип інформаційного змісту замітки пов'язаний з типом видання, у якому вона опублікована, тому існують різні типи замітки, які називають її жанровими видами (формами).

Подієва замітка. Основна частина інформаційних публікацій у пресі. Основним змістом таких заміток є фактологічний опис. Виділяють їх у окрему жанрову форму на основі своєрідності предмета відображення, яким, як правило, у такій замітці є різні події, а також стан справ у певній сфері діяльності.

Анонс. Це замітка, яка являє собою превентивне повідомлення про майбутні культурні заходи, виставки, концерти тощо [23]. Назва походить від англ. "announce" - повідомлення, оголошення. Ці замітки залучають широку публіку до заходів, які відбуваються у культурній та інших сферах життя суспільства. Анонси легко відрізнити від оголошення та реклами. Анонс ширший від оголошення, і, на відміну від реклами, не наполягає на купівлі товару.

Анотація. (лат. annotatio -- зауваження, помітка). Цей вид замітки належить до розряду інформаційних текстів, предметом відображення яких є певне інформаційне явище, що вже відбулося. Найчастіше анотації пишуть на книги, статті, фільми. Мета - не стільки повідомити аудиторію про існування нового видання чи прем'єру фільму, скільки коротко описати їхні якості. В анотації стисло повідомляють про основні, вузлові моменти видання (автор, назва), видавець чи постановник, тема, зміст, час появи, мета створення. Анотація є одним з основних жарів спеціалізованих видань, але часто з'являється і в періодиці.

Міні-рецензія. Являє собою оцінну замітку, предметом якої є певне інформаційне явище (книга, фільм, п'єса). Мета - повідомити читачу про враження, яке отримав її автор у ході знайомства з відображуваним предметом. При цьому враження у міні-рецензії не обгрунтовується будь-якими доказами, а є викладом власних емоцій автора.

Бліц-портрет. Такі замітки містять короткі відомості про людину з метою дати аудиторії первинне уявлення про особистість. Цей текст, як правило, побудований на основі біографічних даних людини: року народження, освіти, сімейного стану, посади, можливостей особи тощо. Як правило, такий матеріал з'являється в пресі після призначення людини на певну посаду та супроводжується фото.

Міні-огляд. Предметом огляду є не одна подія, а їх сукупність, причому остання визначається автором міні-огляду [23]. Межами такої сукупності може бути певний часовий період або тема. Міні-огляд будують за часовим, тематичним або часово-тематичним принципом. Автор міні-огляду не ставить за мету досконало виявити взаємозв'язки, що існують між явищами, виявити якусь закономірність. Головна мета - повідомити про існування схожих явищ чи подій, що трапилися у певний проміжок часу. Така публікація відрізняється від інших заміток тим, що дає змогу читачу побачити певну, лаконічно визначену панораму подій, що деякою мірою підвищує інформативну насиченість замітки.

Міні-історія. Цей тип замітки зараз поширений у виданнях, призначених для сімейного читання "таблоїдного" типу (бульварна преса). Ці замітки повідомляють мінімум інформації, яка супроводжується, як правило, фотографією. Основою для виділення міні-історії у самостійний жанр є предмет відображення, а саме: сімейна, любовна, професійна чи інша життєва інтрига, побудована на стосунках людей чи особливостях їхньої діяльності. Основне призначення - розважити читацьку аудиторію.

Міні-порада. Це інформаційна публікація, змістом якої є програмна інформація [23]. Мета такої замітки - повідомити аудиторії про можливий порядок дій, що призведе до бажаної мети, але зовсім не претендує на обгрунтування поради.

Отже, інформаційну замітку вважають провідним жанром нової журналістики. Це найпростіший жанр оперативного газетного повідомлення, особливістю якого є стислість у поданні новини. Інформаційна замітка характеризується стислістю вислову, лаконічністю. Виділяють змістові та жанрові форми інформаційної замітки.

Похожие статьи




Жанрові різновиди замітки - Специфіка інформаційної замітки районної преси

Предыдущая | Следующая