Тема твору і предмет мовлення - Літературне редагування

Аналіз авторської теми, її розробки і літературного опрацювання вважається одним із основних завдань редактора. Тема твору - це відображення у творі актуального факту дійсності, яке є основою змісту твору. Тема отримує різні форми вираження - образну, мовну, графічну, музичну тощо - під час предикації змісту твору, тобто реалізується у різній архітектоніці твору і формує тематичну змістову систему і композицію твору. Визначальними аспектами аналізу теми є аналіз вибору теми (актуальність теми), її розробки (формування елементів тематичної системи - змісту твору) і розкриття (формування архітектонічної системи й структури твору). Авторська тема і читацька тема - не одне й те ж.. Ідеальним є той випадок, коли вони збігаються. Завдання редактора - наблизити читацьку тему до авторської, тобто забезпечити адекватне розуміння твору. Для визначення теми твору треба встановити різницю між темою і предметом мовлення. Дуже часто ці поняття ототожнюються. Предмет мовлення, на відміну від теми твору, є діяльністю категорією, оскільки вона відображає мотивовану і спрямовану на об'єкт мовлення активність мовця.

Мовлення завжди спрямоване на те, що пізнано, усвідомлено і що мотивує діяльність. Будь-яка річ, явище, сторона, будь-який процес, будь-яке відношення між явищами, одне слово, все те, що було пізнано за певної форми діяльності, спрямованої на об'єкт, і про що існує якась система знань, що стала змістом мовного твору, називається предметом мовлення.

Тему твору необхідно розглядати на рівні відображення, знання, поняттєвої системи і говорити про предметність теми. Предмет мовлення залишається включеним в ситуацію мовлення як той об'єкт, на який спрямована або мовна, або перцептивна активність людини. У системі ж наукового знання про тему редактор повинен розуміти, що між предметом мовлення, який існує в ситуації мовлення і на який спрямоване мовлення автора, і твором є певна психологічна реальність, що називається думкою. Власне думка, точніше активізоване в свідомості автора уявлення про предмет мовлення, а не сам предмет, є змістом твору, його темою. Між відображенням дійсності як темою твору і відображенням дійсності як предметом мовлення аспектуальна різниця. Відображення дане як зміст твору -- це тема; відображення дане у формі діяльності з ним -- це предмет.

Похожие статьи




Тема твору і предмет мовлення - Літературне редагування

Предыдущая | Следующая