"Казковий вечір" серед інших українських дитячих періодичних газетних видань - Специфіка наповнення газетного контенту дитячого видання на прикладі газети "Казковий вечір"

На початку проголошення незалежності України газети для дітей частково переважали над журнальними виданнями (ситуація змінилася згодом), хоча не всі витримали випробування часом. Не завжди достатніми були тиражі газет: від 100 примірників (найчастіше це стосувалося шкільної, учнівської преси) до кількох тисяч примірників. Наприклад, щомісячна дитяча газета "Чебурашка" (Лисичанськ Луганської обл.) мала спочатку наклад 12 000, потім 10 000 (1994 р.), щотижнева київська газета "Розовый слон" - 9 000 (1995 р.), "Цікава скринька" у Вінниці - 10 000 (2004 р.), весела газета для дітей "Перченя" у 2000 р. найбільшого показника майже в 7 000 досягла в березні, "Скрепка" в Горлівці Донецької обл. - 3 000

(2004 р.), "Паруса надежды" в Красноармійську Донецької обл. - 500 (2004 р.) примірників тощо. П'ятитисячний наклад мали всеукраїнська дитяча газета-країна "Мандрівець" (Тернопіль), обласна дитяча газета "Ліхтарик" (Чернігів), всеукраїнське дитяче видання "Оболонь" (Київ), газета.

За спрямованістю на певну читацьку аудиторію зазначений сегмент газет в Україні не мав чітких визначень; переважали такі підзаголовки: "для дітей", "дитяча газета", "для дітей і підлітків", "дитячо-юнацька газета" ("Аквилон", "Галицьке юнацтво", "Веселка", "Новачок", "Задавака", "Никита и друзья", "Еники-беники", "Ерелаш", "Мартышка", "Тигренок", "Дзендзик", "Я" тощо)[6].

Сучасний ринок дитячих періодичних видань можна вважати насиченим і навіть перенасиченим. За останній рік з'явилось понад 20 нових найменувань. На ринку не тільки загальнодержавна, а й регіональна дитяча преса. Проте більшість видань одноманітні, мають схожу рубрикацію, завдання, конкурси. Частина дитячої періодики - переклад відомих і розкручених російських та англомовних видань. Інша частина - кальки популярних європейських та американських дитячих коміксів. Отже, перша проблема - одноманітність дитячих видань. Найпопулярнішими серед дітей на сьогодні є такі україномовні видання: "Пізнайко", "Котя", "Барвінок", "Малятко", "Стежка", "Юний натураліст", "Країна знань", "Вулик", "Однокласник", "Дзвіночок", "Казковий вечір", "12плюс", "Веселочка", "Яблунька", "Ліхтарик", "Долонька", "Арт-клас", "Соняшник".

Певна кількість газет вважає своїми адресатами не тільки дітей, але і їхніх батьків чи й усю родину (враховуючи бабусь і дідусів). Наприклад, на сімейне читання розраховані "Бим-Бом" (Лебедин Сумської обл.), "Детский мир" (Ал - чевськ Луганської обл.), "Мурзилка" і "Фант" (Київ), "Журавлик" (Харків), "Наши дети" (Дніпропетровськ). Для жінок і дітей призначена кіровоградська газета зі своєрідною назвою "Деточки-цветочки, мамуля, бабуля". Ще одна читацька категорія дитячих газет - хлопчики й дівчатка або лише дівчатка. Гендерну толерантність виховують такі видання, як "Аист" (Луганськ), "Девчонки и мальчишки" (Харцизьк Донецької обл.), "Обормотик" (Красний Луч Луганської обл.). Дівчачими секретами готові поділитися редакції газет "Отражение" (Донецьк), "Даша" (Севастополь), "Алиса" (Кіровоград).

За проблемно-тематичним спрямування газети для дітей в Україні можна поділити на кілька груп: розважально-пізнавальні ("Абракадабра", "Новачок", "Никита и друзья", "Сонячний зайчик", "Газета кота Копєйкіна), інформаційно розважальні ("Непоседы"), краєзнавчі ("Крымуша", "Мандрівець"), освітнінародного дитячого центру "Артек" - "Остров А" та ін. ("Основа", "Просвіта"), релігійно-духовні ("Альфа", "Благовіст", "Божа криничка", "Божа нивка", "Галицький дзвін", "Діти Марії", "Пастушка", "Православная школа"), ігрові, для саморозвитку дітей ("Я сам(а)", "100 витівок для дорослих і дітей", "Катавасия", "Конфетка", "Мудрагелик"). Так, серед останньої групи значно збільшилася кількість газет, присвячених творчим завданням, кросвордам, ребусам, головоломкам, чайнвордам, математичним і логічним загадкам.

"Призові дитячі сканворди", "Хатинка сканвордів", "Сканворденок", "Карусель кроссвордов", "Детские сканворды и раскраски", "Кузя" розраховані на допитливих, веселих, невтомних і креативних читачів. У пригоді тут можуть стати газети-розмальовки ("Долонька", "Играй и учись", "Казки-розмальовки") та "казкові збірники" ("Казкова газета", "Казковий вечір", "Бабусині казки", "У світі казок", "Казки у віршах", "Казкові кросворди")[6].

Але саме газета "Казковий вечір" вирізняється серед інших. Тому що вона поєднує в собі кілька проблемно-тематичних спрямувань. Її не можна віднести лише до казкового збірника. Можливо, колись це і був лише казковий збірник, але на разі читач не лише може прочитати казку в кожному номері газети, а й дізнатися багато чого нового про навколишній світ, про природні явища, про події які змінили світ.

Отож на даному етапі газета поєднує в собі і розважально-повчальний сегмент, тому що з сторінок видання дитина навчається як поводити себе в тій чи іншій ситуації, в газеті присутні різноманітні кросворди та завдання, що теж навчає дитину новому. А також різноманітні розваги, такі як приготування їжі (для старших дітей), анекдоти, загадки, ігри.

Що є особливим, так це те, що значну частину газети створюють самі її юні читачі, які надсилають до улюбленої газети різноманітні анекдоти, які потім публікуються в рубриці "Розважайка". Вони можуть писати та надсилати власні казки доо редакції які також не оминуть і опублікують у черговому номері газети. Діти відповідають на запитання поставлені в кожному номері, та надсилають свої відповіді до газети і потім формують ще одну рубрику "Веселинка".

Видання також не можна віднести до певного типу за гендерною ознакою, на відміну від багатьох видань, адже "Казковий вечір" може зацікавити як хлопчика так і дівчинку, як маму чи тата, бабусю чи дідуся. Цю газету можна назвати сімейною, тому що з її допомогою можна чудово проводити час з дитиною, допомагати їй у розв'язуванні кросвордів, відгадуванні загадок та ін.

Можна зробити висновок, що газета "Казковий вечір" є універсальною за багатьма характеристиками, тому що об'єднує в собі багато тем та спрямувань, а тобто є політематичною.

Похожие статьи




"Казковий вечір" серед інших українських дитячих періодичних газетних видань - Специфіка наповнення газетного контенту дитячого видання на прикладі газети "Казковий вечір"

Предыдущая | Следующая