Сучасні форм - фактори:ATX SFX EPS TFX CFX LFX Flex ATX - Вплив форм-факторів материнської плати та блоку живлення на швидкодію комп'ютера

Блок живлення форм - фактора ATX.

У 1995 році компанія Intel виявила, що існуючий дизайн блоків живлення буквально на видиху справлявся із зростаючим навантаженням. Проблема полягала в тому, що в існуючому стандарті використовувалися два роз'єми, що мають в цілому всього 12 дротів, які забезпечували живлення материнської плати, розпаяних на ній контроллерів і процесора. Щоб вирішити дані проблеми, в 1995 році компанія Intel узяла за основу популярний на той момент форм - фактор LPX і просто допрацювала реалізовані в нім ланцюги живлення і роз'єми, зберігши при цьому колишні габарити і фізичну конструкцію блоку живлення. Таким чином, на світло з'явився стандарт ATX.

Intel представила специфікації ATX в 1995 році, а в 1996 даний форм - фактор почав набирати популярність серед настільних систем на базі процесорів Pentium і Pentium Pro, захопивши в перший же рік 18% ринку. З 1996 року варіанти форм - факторів, створені на базі ATX, стали домінувати як серед материнських плат, так і серед блоків живлення, замінивши поширені раніше стандарти.

схема блоку живлення стандарту atx

Рис. 1 - Схема блоку живлення стандарту ATX

Блок живлення форм - фактора SFX.

Intel представила материнську плату форм - фактора Small Form Factor (SFX) в грудні 1997 року (Рис.2).

З того часу корпуси стандарту SFX стали використовуватися в багатьох компактних настільних системах. Кількість і тип роз'ємів мінялися по ходу еволюції стандарту SFX. Оригінальна специфікація блоку живлення включає один 20-контактний роз'єм для материнської плати. Додатковий 4-контактний коннектор +12V для незалежного живлення CPU з'явився як опція в специфікації ревізії 2.0, представленою в травні 2001 року, і став обов'язковим в ревізії 2.3 (квітень 2003). У SFX версії 3.0 основний коннектор живлення трансформувався з 20-контактного в 24-контактний, а серед вимог з'явилися роз'єми Serial ATA. В даний момент актуальною вважається версія 3.1, яка була представлена в березні 2005 і містить незначні відмінності, зокрема, використання в роз'ємах контактів Molex High Current System (HCS).

стандартний блок живлення форм - фактора sfx, оснащений внутрішнім вентилятором 60 мм

Рис. 2 - Стандартний блок живлення форм - фактора SFX, оснащений внутрішнім вентилятором 60 мм

Блоки живлення SFX спроектовані спеціально для мініатюрних систем, які містять обмежений набір комплектуючих і обмежені в можливостях апгрейда. Більшість БЖ стандарту SFX сконструйовані для забезпечення потужності від 80 до 300 Вт під постійним навантаженням і мають чотири лінії живлення: +5V, +12V, -12V і +3.3V.

Блок живлення форм - фактора EPS.

У 1998 році група SSI розробила специфікацію Entry-level Power Supply (EPS) (Рис.3), в якій описаний новий галузевий форм - фактор блоків живлення для серверів початкового рівня, що встановлюються у вертикальні корпуси типа Tower. Спочатку EPS був заснований на форм - факторі ATX, але з деякими удосконаленнями. Першим серйозним удосконаленням стало використання 24-контактного роз'єму живлення, який через якийсь час з'явився і в специфікації ATX, але сталося це декілька пізніше - в 2003 році.

EPS включав застарілий 6-контактний роз'єм живлення, 4-контактний роз'єм живлення +12V, різновид 6-контактного роз'єму для живлення відеокарти - причому все це з'явилося в стандарті EPS задовго до того, як дійшло до форм - фактора ATX. Стандарт ATX і первинна версія EPS мають 86 мм у висоту і 150 мм завширшки при глибині 140 мм - це ті ж самі розміри, що використовувалися в БЖ стандартів LPX. Пізніше специфікація EPS допустила можливість використання крупнішого блоку живлення з глибиною корпусу 180 мм і 230 мм. Більшість блоків живлення мали повноцінну потужність 500 Вт і більш, і були виконані у форм - факторі EPS, оскільки було неможливо реалізувати вищу потужність, залишаючись в рамках габаритів стандарту ATX. З часом специфікації блоків живлення EPS були підвищені і зараз можна передбачити, які потенційні удосконалення можуть бути реалізовані в стандарті ATX.

блок живлення форм - фактора eps

Рис. 3 - Блок живлення форм - фактора EPS.

Блок живлення форм - фактора TFX.

Блок живлення стандарту TFX (Thin Form Factor) (Рис.4), вперше представлений компанією Intel в квітні 2002 року.

БЖ стандарту TFX спроектований так, щоб забезпечувати вихідну потужність 180-300 Вт, що найбільш відповідає потребам компактних систем, в яких планується його використання. Блок живлення TFX оснащений 80-мм вентилятором, закріпленим на бічній стороні і що має вбудований термостат, що забезпечує безшумне і ефективне охолоджування (швидкість обертання залежить від температури усередині корпусу)

ескіз блоку живлення, виконаного у форм - факторі tfx

Рис. 4 - Ескіз блоку живлення, виконаного у форм - факторі TFX.

блок живлення, виконаний у форм - факторі tfx

Рис. 5 Блок живлення, виконаний у форм - факторі TFX

Блоки живлення TFX також завжди включали 4-контактний роз'єм +12V з тих пір, як стандарт з'явився в квітні 2002 року. У версії TFX 1.2 (квітень 2003) була додана як опція роз'єм живлення Serial ATA, тоді як версія TFX 2.0, представлена в лютому 2004, зробила коннектори живлення SATA обов'язковими для всіх БЖ, а основний 20-контактний роз'єм живлення був замінений на 24-контактний. Версія 2.1 (липень 2005) включає лише незначні відмінності від попередньої версії.

Блоки живлення форм - фактора CFX.

Блоки живлення форм - фактора CFX(Compact Form Factor) (Рис.6) спочатку були представлені компанією Intel в листопаді 2003 року і призначені для систем середнього розміру стандарту BTX, в яких використовуються материнські плати microBTX або picoBTX.

блок живлення форм - фактора cfx

Рис. 6 - Блок живлення форм - фактора CFX

Блоки живлення CFX розроблялися для забезпечення вихідної потужності 220-300 Вт, що сповна відповідає потребам середніх за розміром систем. Форма такого блоку живлення має виступ, що дозволяє ефективніше використовувати простір усередині корпусу, зменшуючи загальний розмір системи. Розміри блоку живлення CFX показані на схемі, приведеній нижче (Рис.7).

ескіз блоку живлення, виконаного у форм - факторі cfx

Рис. 7 - Ескіз блоку живлення, виконаного у форм - факторі CFX

Блок живлення форм - фактора LFX.

Вперше стандарт LFX (Low Profile Form Factor)(Рис.8.) був представлений компанією Intel в квітні 2004 року. Він розроблявся для ультракомпактних настільних систем, перш за все для використання з материнськими платами форм - факторів picoBTX і nanoBTX.

блок живлення форм - фактора lfx

Рис.8 - Блок живлення форм - фактора LFX.

Форма блоку живлення виконана так, щоб оптимально використовувати простір усередині корпусу, що дозволяє отримати компактнішу платформу. Розміри блоку живлення LFX відбиті на наступній схемі(Рис.9). материнський плата радіоелемент живлення

ескіз блоку живлення lfx

Рис. 9 - Ескіз блоку живлення LFX

Блок живлення форм - фактора Flex ATX.

Компанія FSP (Fortron Source Power), один з найбільших виробників блоків живлення. В 2001 році вперше представила свої напрацювання, які були згодом об'єднані у форм-фактор Flex ATX (Рис.10). Дані блоки живлення набули поширення в платформах Shuttle, але також використовувалися в інших системних інтеграторів, таких як, IBM, Supermicro і так далі...

Форм - фактор Flex ATX також часто називають блоками живлення (one unit), оскільки він використовується в більшості серверних корпусів стандарту (one unit), Блоки живлення Flex ATX, розроблені так, щоб забезпечити номінальну вихідну потужність від 180 до 270 Вт, що ідеально відповідає запитам компактних систем. Стандарт Flex ATX передбачає використання одного або двох вентиляторів діаметром 40 мм, проте, передбачена можливість використовувати крупніші вентилятори, які при цьому розташовуються горизонтально.

блок живлення стандарту flex atx

Рис. 10 - Блок живлення стандарту Flex ATX

БЖ стандарту Flex ATX включає 20-контактний, або 24-контактний основний роз'єм живлення материнської плати, а також 4-контактний коннектор +12V.

Похожие статьи




Сучасні форм - фактори:ATX SFX EPS TFX CFX LFX Flex ATX - Вплив форм-факторів материнської плати та блоку живлення на швидкодію комп'ютера

Предыдущая | Следующая