Регулятор прямої дії - Класифікація і типові структури промислових автоматичних регуляторів

За наявністю додаткових джерел живлення регулятори поділяються на регулятори прямої і непрямої дії.

Рис

Регулятори прямої дії немають ніякого додатковогоживлення для своєї роботи, їх виконавчий механізм працює за рахунок енергії первинного вимірювального перетворювача.

Приклад регулятора прямої дії показаний на рис. 6.6,а. Об'єкт - бак А, доякого подається газ під тиском. Якщо Qв < Qп, тиск у баці зростає, мембрана вимірювального перетворювача 2 прогинається й зменшує подачу газу через клапан 1. Функціональна схема для цієї системи - на рис 6.6, б:

    4.1 - первинний вимірювальний перетворювач тиску, який виступає як функція виконавчого механізму (РС); 4.2 - регулюючий орган (клапан).

У цьому разі виконавчий механізм окремо не зображується.

У регуляторах непрямої дії використовується додаткове живлення для роботи тих чи інших елементів.

Приклад регулятора непрямої дії наведено на рис. 6.7,а: при Qв < Qп тиск у баці В зростає, мембрана вимірювального перетворювача 4 прогинається ліворуч, заслінка частково прикриває сопло вторинного перетворювача 3, зростає тиск у верхній частині виконавчого механізму 2, зменшується подача Qп газу через клапан 1.

Відповідна функціональна схема -- на рис. 6.7, б:

    5.1 - первинний вимірювальний перетворювач (РЕ); 5.2 - регулятор тиску (РС); 5.3 - виконавчий механізм; 5.4 - клапан.

За алгоритмом функціонування системи автоматичного регулювання поділяються на три види: стабілізуючі, програмні, слідкуючі.

У стабілізуючих системах регулятор підтримує контрольовану величину на постійному рівні, який задається уставкою Наприклад (рис 6.8, а): у камері К нагрівання здійснюється за допомогою електронагрівача ЕК. Первинним вимірювальним перетворювачем є термопара, електрорушійна сила еT якої порівнюється з напругою U, що знімається з подільника R і відіграє роль уставки. Подільник R живиться від джерела стабільної напруги Uст. Оскільки еT і U ввімкнуті назустріч одне одному, при еT=Uїх сума дорівнює нулю. Якщо температура в камері К вище заданої, то еT U, величина еT - U перетворюється на змінний струм (1-перетворювач постійного струму у змінний), підсилюється (2 - підсилювач) і вмикає сервоелектродвигун 3, який переміщує

Рис. 6.8

Рис. 6.10

Повзун автотрансформатора 4 униз, зменшуючи напругу живлення нагрівача. У результаті температура у камері К. не перевищує заданої межі. Якщо температура в камері нижче заданої, сервоелектродвигун перемістить повзун автотрансформатора вгору, збільшуючи температуру.

Функціональна схема - на рис. 6.8, б:

    6.1 - первинний вимірювальний перетворювач температури (ТЕ); 6.2 - регулятор температури (ТС); 6.3 - виконавчий механізм, який після припинення подачі розпорядчого сигналу залишає регулюючий орган у незмінному стані; 6.4 - регулювальний орган (автотрансформатор).

У слідкуючій системі автоматичного регулювання вихідний сигнал повинен відтворювати вхідну керуючу дію, яка змінюється за довільним законом. Повзун С реостата R1 (рис. 6.10, а) переміщується залежно від змін рівня води в резервуарі. Якщо потенціал точки D відрізняється від потенціалу точки С, різниця потенціалів Uc-Ud перетворюється на змінний струм, підсилюється й вмикає конденсаторний сервоелектродвигун, який переміщує повзун D доти, поки Uc не зрівняється з Ud. Таким чином, повзун D слідкує за положенням повзуна С і повторює усі його переміщення. А в цілому ця система може бути використана для дистанційного вимірювання рівня води в резервуарі; функціональна схема - на рис. 6.10, б.

Слідкуюче регулювання здійснюється також у схемах автоматичних мостів і потенціометрів (див. рис. 2 9, 2 10, 2.32, 233, 4.21...4.26, 4.28).

Похожие статьи




Регулятор прямої дії - Класифікація і типові структури промислових автоматичних регуляторів

Предыдущая | Следующая