Космічна фотограмметрія - Фотограмметрія кінця ХХ століття - здобутки і тенденції

Прикладна космонавтика, що зародилась фактично разом з першим польотом людини в космос, набула в наші дні широкого застосування. Її складовою частиною можемо вважати отримання зображень (знімків) з космічних апаратів. Розвиток космічного знімання йшов двома шляхами: це застосування фотограмметричних систем та використання електрооптичних сканерів. Оскільки перший шлях вимагає повернення проявленого фото-фільму на Землю, то він вважається менш перспективним стосовно отримання зображень в реальному часі, тобто підчас польоту космічного апарату. При застосуванні сканерів використовуються потужні радіотехнічні засоби, які дозволяють отримані зображення автоматично передавати з борта космічного апарату на Землю. Донедавна сильними стримуючими факторами у застосуванні були невисока роздільна здатність сенсорів (ПЗЗ-матриць або ПЗЗ-лінійок), обмежені можливості швидкої передачі величезних обсягів сигналів на наземні станції.

В останнє десятиліття ці проблеми в значній мірі згладжені. Оскільки детальний аналіз теперішніх технічних засобів зайняв би багато місця, обмежимось лише такими висновками. По-перше, поява ПЗЗ-лінійок з високою роздільною здатністю дозволила зреалізувати космічні знімальні системи високої роздільної здатності (як приклад, система IKONOS); по-друге, електрооптичні сканери працюють в широкому діапазоні електромагнітного випромінювання і, як правило, одночасно в декількох спектральних діапазонах; це дозволяє використовувати зображення для дешифрування та інтерпретації різних об'єктів та процесів. По-третє, потужні приймально-передавальні радіотехнічні комплекси дозволяють оперативно отримувати відеодані та нагромаджувати їх у цифровій формі, придатній для подальшого комп'ютерного опрацювання.

В останні 2-3 роки у світі широко рекламуються космічні знімальні системи високої роздільної здатності та геометричної точності; зокрема IKONOS - продукти американської фірми SPACE-IMAGING. Читач зможе отримати повне представлення про можливості космічних знімальних систем з таблиці 4.

Таблиця 4 - Відомості про продукцію фірми SPACE - IMAGING:

№№

Назва продукту

Спектральні діапазони, номери

Роздільна здатність, м

Геометрична точність, м В плані по висоті

Відповідність масштабу карти

1.

СARTERRA Reference

1, 2, 3, 4, 5

4, 1

25,4, 22,0

1:50 000

2.

СARTERRA Мар

1, 2, 3, 4, 5

4, 1

12, 10

1:24 000

3.

СARTERRA Pro

1, 2, 3, 4, 5

4, 1

10, 8

1:10 000

4.

СARTERRA Precision

1, 2, 3, 4, 5

4, 1

4, 4

1:4 800

5.

СARTERRA Precision Plus

1, 2, 3, 4, 5

4, 1

2, 3

1:2 400

Примітка:

Канали:

    1:0,45 - 0,52 мкм (голубий); 2:0,52 - 0,60 мкм (зелений); 3:0,63 - 0,69 мкм (червоний); 4:0,76 - 0,90 мкм (інфрачервоний); 5:0,45 - 0,90 мкм (панхром).

На особливу увагу заслуговує використання космічних знімків для крупномасштабного картографування. Дані IKONOS-продуктів свідчать про досить високу точність визначення місцеположення об'єктів (до 2 м, див. табл.4, позиція 5). Проте в літературі є критичні зауваження стосовно ефективності і економічності IKONOS-знімання, котрі в двох словах зводяться до наступного: для отримання згаданої вище точності треба знати координати деякої кількості опорних точок; вартість матеріалів СARTERRA перевищує вартість аерознімальних матеріалів; роздільна здатність аерофотознімків є значно кращою від IKONOS-зображень.

Напевно, що це реальна оцінка ситуації, але в недалекому майбутньому ці проблеми в значній мірі згладяться, бо така загальна тенденці розвитку прикладної космонавтики.

Похожие статьи




Космічна фотограмметрія - Фотограмметрія кінця ХХ століття - здобутки і тенденції

Предыдущая | Следующая