Комутуючі і виділені канали, Семирівнева модель OSI - Захист інформації від витоку з телефонної мережі зв'язку

Канали, що комутуються, надаються споживачам на час з'єднання на їх вимогу (заявці). Такі канали принципово містять у своєму складі комутаційне встаткування телефонних станцій (АТС). Звичайні телефонні апарати використовують комутуючі канали, що, КТСОП. Крім того, що комутуючі канали надають цифрові мережі з інтеграцією служб (ISDN - Integrated Services Digital Network).

Виділені (орендовані) канали орендуються в телефонних компаній або (дуже рідко) прокладаються самою зацікавленою організацією. Такі канали є принципово двоточечними. Їхня якість у загальному випадку вище якості каналів, що комутуються, через відсутність впливу комутаційних апаратур АТС.

Семирівнева модель OSI

Для того, щоб взаємодіяти, люди використають загальну мову. Якщо неможливо розмовляти один з одним безпосередньо, застосовуються допоміжні засоби для передачі повідомлень. Одним з таких засобів є система поштового зв'язку. У її складі можна виділити певні функціональні рівні, наприклад, рівень збору й доставки листів з поштових скриньок на найближчі поштові вузли зв'язку й у зворотному напрямку, рівень сортування листів у транзитних вузлах, і т. д. Прийняті в поштовому зв'язку всілякі стандарти на розміри конвертів, порядок оформлення адрес і ін. дозволяють відправляти й одержувати кореспонденцію практично з будь-якої точки Земної кулі.

Схожа картина має місце й в області електронних комунікацій, де ринок комп'ютерів, комунікаційного встаткування інформаційних систем і мереж надзвичайно широкий і різношерстий. Із цієї причини створення сучасних інформаційних систем стало неможливим без використання загальних підходів при їхній розробці, без уніфікації характеристик і параметрів їхніх складених компонентів.

Теоретичну основу сучасних інформаційних мереж визначає базова еталонна модель взаємодії відкритих систем (OSI -- Open Systems Interconnection) Міжнародної організації стандартів (ISO -- International Standards Organization). Вона описана стандартом ISO 7498. Модель є міжнародним стандартом для передачі даних. Відповідно до еталонної моделі взаємодії OSI виділяються сім рівнів, що утворять область взаємодії відкритих систем (табл. 2.1).

Таблиця 2.1 Функції рівнів моделі взаємодії відкритих систем

Рівень

Функції

7. Прикладний

Інтерфейс із прикладними процесами

6. Представницький

Узгодження подання й інтерпретація переданих даних

5. Сеансовий

Підтримка діалогу між вилученими процесами; забезпечення з'єднання й роз'єднання цих процесів; реалізація обміну даними між ними

4. Транспортний

Забезпечення наскрізного обміну даними між системами

3. Мережний

Маршрутизація; сегментування й об'єднання блоків даних; керування потоками даних; виявлення помилок і повідомлення про них

2. Канальний

Керування каналом передачі даних; формування кадрів: керування доступом до середовища передачі; передача даних по каналі; виявлення помилок у каналі і їхній корекції

1. Фізичний

Фізичний інтерфейс із каналом передачі даних; бітові протоколи модуляції й лінійного кодування

Основна ідея цієї моделі полягає в тім, що кожному рівню приділяється конкретна роль. Завдяки цьому загальне завдання передачі даних розщеплюється на окремі конкретні завдання. Функції рівня, залежно від його номера, можуть виконуватися програмними, апаратними або програмно-апаратними засобами. Як правило, реалізація функцій вищих рівнів носить програмний характер, функції канального й мережного рівнів можуть бути виконані як програмними, так і апаратними засобами. Фізичний рівень звичайно виконується в апаратному виді.

Кожний рівень визначається групою стандартів, які містять у собі дві специфікації: протокол і забезпечуваний для вищестоящого рівня сервіс. Під протоколом мається на увазі набір правил і форматів, що визначають взаємодію об'єктів одного рівня моделі.

Найбільш близьким до користувача є прикладний рівень. Його головне завдання - надати вже перероблену (прийняту) інформацію. Із цим звичайно справляється системне й користувальницьке прикладне програмне забезпечення, наприклад, термінальна програма. При передачі інформації між різними обчислювальними системами повинне застосовуватися однакове кодове подання використовуваних алфавітно-цифрових знаків. Інакше кажучи, прикладні програми взаємодіючих користувачів повинні працювати з однаковими кодовими таблицями.

Функції сучасних модемів ставляться до найбільше "далеких" від користувача рівням - фізичному й канальному.

Похожие статьи




Комутуючі і виділені канали, Семирівнева модель OSI - Захист інформації від витоку з телефонної мережі зв'язку

Предыдущая | Следующая