Кодування тексту, Кодування зображень, Кодування фільмів - Загальні відомості про технологію кодування

Текст закодувати досить просто. Для цього достатньо абияк перенумерувати всі букви, цифри, розділові знаки і інші використовувані при письмі символи. Для зберігання одного символу найчастіше використовується восьми розрядна комірка один байт, іноді два байти (ієрогліфи, наприклад). У байт можна записати 256 різних чисел, значить, це дозволить закодувати 256 різних символів. Відповідність символів і їх кодів задається в спеціальній таблиці. Коди записуються в шістьнадцатерічній системі, оскільки для запису числа з восьми розрядів потрібно всього дві шістьнадцатерічних цифри.

Кодування зображень

Цифрові персональні комп'ютери добре працюють з числами, але не уміють обробляти безперервні величини. Але людське око можна обдурити: зображення, складене з великого числа окремих дрібних деталей, сприймається як безперервне. Якщо розбити картинку вертикальними і горизонтальними лініями на маленькі мозаїчні квадратики, одержимо так званий Растр двовимірний масив квадратиків. Самі квадратики Елементи растру або пікселі (Picture's element) елементи картинки. Колір кожного пікселя кодується числом, тоді, задавши по порядку номера кольорів (зліва направо або зверху вниз), можна описати будь-яку картинку. Частина інформації неминуче загубіться, але чим більше растр (дрібніші пікселі), тим точніше відтворюється картинка.

Для опису чорно-білих зображень використовуються відтінки сірого кольору, тобто при кодуванні враховується тільки яскравість. Вона описується одним числом, тому для кодування одного пікселя потрібно від 1 до 8 біт: чорний колір 0, білий колір N = 2K l, де k число розрядів, які відводяться для кодування кольору. Наприклад, при довжині комірки в 8 біт це 256 1 = 255. Людське око в змозі розрізнити від 100 до 200 відтінків сірого кольору, тому восьми розрядів цілком вистачає.

Кольорові зображення сприймаються нами як сума трьох основних кольорів червоного, зеленого і синього. Наприклад, бузковий = червоний + синій; жовтий = червоний + зелений; оранжевий = червоний + зелений, але в іншій пропорції. Тому достатньо закодувати колір трьома числами яскравістю його червоної, зеленої і синьої складових. Цей спосіб кодування називається RGB (RedGreenBlue). Його використовують в пристроях, здатних випромінювати світло (монітори). При малюванні на папері діють інші правила, оскільки фарби самі по собі не випускають світло, а тільки поглинають деякі кольори спектру. Якщо змішати червону і зелену фарби, то вийде коричневий, а не жовтий колір. Тому при друці кольорових зображень використовують метод CMY (CyanMagentaYellow) блакитний, бузковий, жовтий кольори. При такому кодуванні червоний = бузковий + жовтий; зелений = голубий + жовтий.

Кодування фільмів

Фільм є послідовністю кадрів, які швидко змінюють один одного і на яких зображені послідовні фази руху. Оскільки відомі принципи кодування окремих кадрів, то закодувати фільм як послідовність таких кадрів просто. Звук записують незалежно від зображення. При демонстрації фільму важливо тільки добитися синхронізації звуку і зображення (у кіно для цього використовують хлопавку по клацанню хлопавки поєднуються звук і зображення).

Закодований фільм несе в собі інформацію про розмір кадру в пікселях і кількість використовуваних кольорів; частоту і розрізнювання для звуку; способі запису звуку (покадровий або безперервний для всього фільму). Після цього слідує послідовність закодованих картинок і звукових фрагментів.

Похожие статьи




Кодування тексту, Кодування зображень, Кодування фільмів - Загальні відомості про технологію кодування

Предыдущая | Следующая