Кодування чисел - Загальні відомості про технологію кодування

Щоб використовувати числа, потрібно їх якось називати і записувати, потрібна система нумерації. Різні системи рахунку і запису чисел тисячоліттями співіснували і змагалися між собою, але до кінця "доком'ютерної епохи" особливу роль при рахунку стало грати число "десять", а найпопулярнішою системою кодування виявилася Позиційна десяткова система. У цій системі значення цифри в числі залежить від її місця (позиції) усередині числа. Десяткова система числення прийшла з Індії (не пізніші VI століття нашої ери). Алфавіт цієї системи: 0, 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9} всього 10 цифр, таким чином основа системи числення 10. Число записується як комбінація одиниць, десятків, сотень, тисяч і так далі. Приклад: 1998 = 8*100 + 9*101 + 9*102 + 1*103.

Помітимо, що вибір числа 10 як основа системи числення пояснюється традицією, а не якимись чудовими властивостями числа 10. Взагалі, Представлення числа N в р-річній системі числення, Це:

N = aN*pN + aN-l*pN-l + ...+ aL*pL + aO.

У Вавилоні, наприклад, використовувалася 60-річна система числення, алфавіт містив цифри від 1 до 59, числа 0 не було, таблиці множення були дуже громіздкими, тому дуже скоро вона була забута, але відгомони її минулої поширеності можна спостерігати і зараз розподіл години на 60 хвилин, розподіл круга на 360 градусів.

Похожие статьи




Кодування чисел - Загальні відомості про технологію кодування

Предыдущая | Следующая