Класифікація, типові структури і функціонування мікроЕОМ - Однокристальні мікроЕОМ для побутового застосування

Новітні досягнення в мікроелектроніці, зв'язані з появою великих і надвеликих інтегральних схем (ВІС і НВІС), стали основою становлення і розвитку нового класу засобів обробки інформації мікроЕОМ.

Сучасні мікроЕОМ -- це засоби обробки інформації, побудовані на основі мікропроцесорних комплектів ВІС і НВІС, які відрізняються малими розмірами, низькою вартістю і малим споживанням енергії. По функціональному призначенню виділяють три типи мікроЕОМ [1]:

МікроЕОМ--- вмонтовані блоки обробки даних і керування, призначені для застосування в побутових приладах, системах технологічного контролю і керування периферійними пристроямммми ЕОМ і оргтехніки;

Програмуючі калькулятори - обчислювальні прилади з обмеженими ресурсами апаратних і програмних засобів, орієнтовані на виконання наукових і інженерних розрахунків;

Персональні ЕОМ -- малогабаритні настільного виконання універсальні ЕОМ масового застосування.

Серійного випуску вмонтовані мікроЕОМ конструктивно виконуються у вигляді одної ВІС (однокристальні мікроЕОМ) чи однієї плати мікропроцесорного комплекту ВІС (одноплатні мікроЕОМ). Вмонтовані мікроЕОМ, як правило, не мають засобів зв'язку з користувачем і обладнуються різноманітними, для підключення до електронних блоків, виробами користувача.

Однокристальні мікроЕОМ містять в одній ВІС процесор, оперативну пам'ять, пам'ять для запису і збереження робочої програми (пам'ять програм), порти введення-виведення і двонаправлену шину для підключення додаткових мікросхем, наприклад оперативної пам'яті і пам'яті програм. Вітчизняною промисловістю освоєний ряд однокристальниих мікроЕОМ різної розрядності: 4-розрядні мікроЕОМ серіїК1814, 8-розрядні мікроЕОМ серії К 1816, 16-розрядна мікроЕОМ "Електроніка 35-31" і т. д.

Одноплатні мікроЕОМ є функціонально закінченими "програмне керованими пристроями обробки інформації, що призначені як для самостійного застосування в приладах і пристроях різного технологічного призначення, так і для побудови автономних мікропроцесорних обчислювальних систем. Конструктивно усі функціональні модулі розміщуються на одній платі і включають ВІС мікропроцесора, ВІС оперативної пам'яті, ВІС постійної пам'яті. ВІС паралельного інтерфейсу, ВІС послідовного інтерфейсу і модуль тактового генератора. Типовими прикладами одноплатних мікроЕОМ є мікроЕОМ сімейства "Електроніка 35-41" і "Електроніка НЦ-80-01Д".

Програмуючі мікрокалькулятори відносяться до засобів обробки інформації для виконання локальних, науково-технічних, статистичних і інженерних розрахунків. Конструктивно програмуючий мікрокалькулятор оформлюється у вигляді єдиного блоку, що включає мікроЕОМ, пристрій введення (клавіатура) і пристрій виведення (цифровий індикатор). МікроЕОМ програмуючого мікрокалькулятора складається з арифметико-логічного пристрою з блоком керування, пам'яті програм, пам'яті даних (подається у вигляді безлічі адресуючих регістрів) і постійного запам'ятовуючого пристрою, в якому зберігаються постійні величини, мікропрограми виконання команд, а також програми обчислення математичних функцій зіп, ї§, 1§ і т. д.

Персональна ЕОМ (ПЕОМ) - малогабаритна універсальна ЕОМ, у якій конструкція, склад зовнішніх пристроїв і програмне забезпечення орієнтовані на роботу з окремим користувачем в інтерактивному (діалоговому) режимі. Конструктивно ПЕОМ виконуються в настільному варіанті, не вимагають спеціальних умов для експлуатації, можуть встановлюватись безпосередньо на робочих місцях користувачів. Сучасні ПЕОМ є технічною базою автоматизованих робочих місць (АРМ), тобто базою автоматизації професійної діяльності фахівців (науковців, бухгалтерів і т. д.) на їхніх 8 робочих містях. У мікроЕОМ, як і в інших більш високопродуктивних ЕОМ, реалізований принцип високопродуктивних ЕОМ, реалізований принцип програмного керування процесами перетворення інформації (обчислювальний пристрій із програмою, що запам'ятовується,).

У мікроЕОМ реалізується найпростіша структура з одиночним потоком команд і одиночним потоком даних. При цьому з метою забезпечення компактності й економічності мікроЕОМ передбачена модульна організація обчислювального комплексу, мікропрограмна організація виконання команд і магістральний спосіб обміну даними між функціональними модулями.

Похожие статьи




Класифікація, типові структури і функціонування мікроЕОМ - Однокристальні мікроЕОМ для побутового застосування

Предыдущая | Следующая