АНАЛІЗ ПРОБЛЕМИ. ПОСТАНОВКА ЗАДАЧІ ДОСЛІДЖЕННЯ, Аналітичній огляд методів оцінки інформативності ознак розпізнавання - Інтелектуальна система селекторного розпізнавання електронограм

Аналітичній огляд методів оцінки інформативності ознак розпізнавання

Оцінка інформативності визначає ефективність використання певної ознаки розпізнавання або групи таких ознак - словника ОР. Методи оцінки інформативності поділяють на фільтри (методи попередньої обробки) та вкладені методи. Фільтри використовують елементи теорії інформації, що робить їх найбільш універсальними методами оцінки. Недоліком фільтрів можна вважати те, що вони безпосередньо не використовують інформацію про класифікаційні особливості ОР. Вкладені методи навпаки базуються на оцінці того, наскільки ефективно проводиться класифікація з використанням даної ознаки або словника ОР, що вказує на наявність певних симбіотичних відносин між ними та системою класифікації. Завдяки цьому вкладені методи характеризуються більш якісними, ніж фільтри, результатами, але втрачають в оперативності та універсальності. Крім того застосування вкладених методів може бути проблематичним для деяких особливо специфічних класифікаторів.

Окрема класифікація функцій оцінки вводиться по мірам інформативності, що використовуються в них:

    1) Точносні, що використовуються у вкладених методах, для яких функція оцінки залежить від точностних характеристик ІС, і характеризуються високою точністю але значними обчислювальними витратами. Дані міри - єдині, для яких можна безпосередньо вказати точність вже на етапі оптимізації. 2) Сумістностні, що визначають сумісність навчальних даних, використовуючи поняття мінімального розміру репрезентативної навчальної вибірки, який визначається для поточного варіанту словника ОР. Характеризуються універсальністю та помірними обчислювальними витратами. 3) Кореляційні, що визначають малоінформативні ОР, розраховуючи кореляцію між ними та іншими ОР. Дані міри основані на відповідних інформаційних мірах, але подають дещо іншу точку зору на питання оцінки якості словника ОР і тому виділяються в окрему групу. Характеризуються універсальністю та незначними обчислювальними витратами. 4) Інформаційні, що визначають приріст кількості інформації (різницю між апріорною та очікуваною апостеріорною невизначеністю) при використанні кожної ОР, наприклад, ентропійні міри Шенона або Кульбака. Характеризуються універсальністю та незначними обчислювальними витратами. 5) Дистанційні, що розраховують та максимізують ступінь рознесеності образів, наприклад, Евклідову кодову відстань. Характеризуються універсальністю та незначними обчислювальними витратами.

Слід зазначити, що міри якості з груп 2-5 найчастіше використовуються у фільтрах, а групи 1 - у вкладених методах селекції, що пояснює універсальність перших і високу точність останніх. Таким чином для оцінки інформативності бажано використовувати вкладені методи, які основну увагу приділяють класифікаційним особливостям ОР і характеризуються високою точністю.

Похожие статьи




АНАЛІЗ ПРОБЛЕМИ. ПОСТАНОВКА ЗАДАЧІ ДОСЛІДЖЕННЯ, Аналітичній огляд методів оцінки інформативності ознак розпізнавання - Інтелектуальна система селекторного розпізнавання електронограм

Предыдущая | Следующая