Соціально - економічні умови та ресурси - Основні екскурсійні об'єкти та маршрути в Таїланді

Економічно-географічне положення

Географічно Таїланд можна розділити на 6 основних регіонів: Центральний Таїланд

Це сучасний промисловий мегаполіс з населенням до 12 млн. чоловік і великою кількістю промислових підприємств усіх галузей, торговим портом і головним залізничним і автомобільним вузлом країни. Бангкокська рівнина починається на півночі там, де річки Пінг і Нан, зливаючись, утворюють Чаопрайю. Також на Бангкокську рівнину спускається річка Пасак, що бере початок на плато Корат. Рівнина дренується також двома річками - Меклонгом і Прачинбурі. До самих країв рівнини підступають низькі пагорби, за якими на невеликій відстані підносяться круті гори. На захід від рівнини, вздовж берегів річки Супханбурі, тягнуться невисокі пагорби, розділені широкими рівнинами.

Принаймні раз на рік, частіше всього в жовтні - листопаді, майже вся Бангкокська рівнина ховається під водою, перетворюючись у величезне прісноводне озеро, над поверхнею якого височіють стовбури пальм і пальові будівлі сіл. Індустріалізація багато в чому змінила вигляд Центрального Таїланду за останні 30-40 років. Тут ніколи не було великих лісових масивів, а за останній час зникли і ті ліси, які ще збереглися. Сьогодні лісом покриті тільки гірські райони провінцій Ратчабурі - на кордоні з М'янмою, Чантхабурі і Трат - на кордоні з Камбоджею.

Східне узбережжя.

Охоплює кілька провінцій - Трат, Чантбурі, Районг. На півночі воно досягає пагорбів і гір, на заході та півдні доходить до Сіамської затоки і на сході до кордону з Камбоджею. Східне узбережжя популярне перш за все завдяки курортній зоні в провінції Чон Бурі: тут розташоване найпопулярніше туристичне місто Паттайя. Проте в цьому ж регіоні в провінції Районг розташований один з найбільших у Південно-Східній Азії торговельних портів - Гавкотом-Чабанг, і цілий ряд "зон експортного виробництва" - вільних економічних зон, в яких розмістили свої виробництва гіганти індустрії, такі, як "Мішлен", "Міцубісі", "Форд ", "Дженерал Моторс"та інші.

Північний Таїланд.

Топографічно північ країни і частина північного сходу - це гори (спільні з Китаєм, М'янмою і Лаосом) і полонини, найпівденніша з них - плато Корат на північному сході, що доходить майже до Бангкока, і що становить близько третини території. Хвилеподібна поверхня плато Корат поцяткована невисокими пагорбами і дрібними озерами. У дощовий період значні простори тут затоплюються, але в посушливий час року цей край страждає від нестачі вологи. Найвищою точкою Таїланду є гора Дой-Інтханон (2576 м) у гірському масиві на західному кордоні. На півночі гори покриті лісами, що складаються з дерев цінних порід, а в долинах завдяки більш сухому клімату і сприятливому температурному режиму удосталь вирощуються "північні" види фруктів і овочів, які не прижилися ніде більше на території країни: картопля, яблука, полуниця. Ці культури стали вирощувати тут порівняно недавно, багато в чому в результаті спільної програми ООН і уряду Таїланду із заміни опіуму на інші види сільгосппродукції, що приносять стабільний грошовий дохід. Програма реалізується під патронажем королівської родини та особисто Його Величності Пуміпона Адульядета. Тут розвинена і деревообробна та гірничодобувна промисловість, а також народні промисли і сувенірне виробництво.

Північно-Східний Таїланд.

Ця частина країни являє собою гірське плато Корат, що знаходиться на висоті 300 м над рівнем моря, населене переважно етнічними лао. Через часті посухи та повені, а також з-за тонкого шару родючого грунту, це найбідніший регіон країни. Тим не менш, він же, поряд з центральними рівнинами, - рисова житниця країни, а також район, що виробляє на експорт знаменитий "жасминовий" рис. Тут, в Ісані, як інакше називається ця територія, потрібно значно більше зусиль для вирощування врожаю, ніж у центрі країни, проте в Ісані збирають два врожаї на рік, домагаючись цього більш інтенсивною працею і широким застосуванням добрив. Друге після рисівництва заняття населення - розведення прісноводної риби і прісноводних креветок. В останні десятиліття в Ісані розвивається і промисловість, більше - текстильна і харчова, проте є і підприємства важкої індустрії.

Південний Таїланд.

Цей регіон представлений півостровом Малакка. Берегову зону тут утворюють рівнини, а осьову частину представляють гори. Між горами знаходяться невеликі, сильно розчленовані долини. За особливостями рельєфу, клімату, а також за етнічним складом населення Східне узбережжя сильно відрізняється від західного узбережжя. Воно має майже рівний і правильний обрис, тут є всього лише кілька бухт, але зате багато пляжів, які тягнуться на великі відстані. З промисловості тут найбільш розвинена харчова - переробка і заморожування морепродуктів. Південь приваблює значну кількість туристів: якщо підрахувати довжину всіх пляжів на відвідуваних туристами островах, то їх сумарна довжина перевалить за три тисячі кілометрів. Серед російських туристів популярні острова Пхукет і Самуй.

Висновок: географічне положення Таїланду сприятливе, загальна площа 514 тис. кв. км, є вихід до морів.

Рівень економічного розвитку Таїланду.

Таїланд - аграрно-промислова країна. Місцева економіка базується на рибальстві і видобутку корисних копалин. Близько 70% економічно активного населення зайняті в сільському господарстві. Основні галузі промисловості: гірнича (вольфрамова, олов'яна, дорогоцінні камені та ін.), металообробна, машинобудівна, нафтохімічна, харчова, електронна, текстильна, паперова, цементна. Транспорт - автомобільний, залізничний, морський, річковий. Основні порти: Бангкок, Сонгкхла, Трат, Пхукет, Саттахіп. Міжнародний аеропорт в Бангкоку. Є регулярне авіасполучення з багатьма містами країни.

Економічно найбільш розвинений Центральний район Таїланду. У Бангкоку і його околицях зосереджена більшість промислових підприємств, банків, торгових фірм і транспортних об'єктів. На Центральній рівнині - найбільш родючі землі Таїланду. Тут вирощують рис, цукрову тростину, кукурудзу, маніок. Економічний розвиток північного сходу стримується через малородючі грунти, порівняно посушливий клімат і недостачу грошових ресурсів. Незважаючи на реалізацію державних програм дорожнього будівництва, поліпшення системи водопостачання і зміцнення сфери соціального обслуговування, подолати відсталість району не вдається, і він є найбільш бідним в країні. У Північному Таїланді здавна головним товаром була деревина, але в зв'язку з поширенням землеробства і надмірними вирубками площа лісів істотно скоротилася. Сьогодні на державних землях промислові лісозаготівлі заборонені. На півдні країни є безліч невеликих рибальських гаваней. Через головні місцеві порти Сонгкхла і Пхукет ведуться зовнішньоторговельні операції. Основна продукція цього району - каучук і олово.

Сільське господарство. З середини 1970-х років відбувалося зменшення ролі сільського господарства. Проте галузь задовольняє внутрішній попит на продукти харчування. Приблизно третину всієї території країни займають угіддя, що обробляються, з них половина відведена під посіви рису. Вирощують маніок, цукрову тростину, кукурудзу і ананаси, бавовник і джут. Тваринництво грає підлеглу роль. Розвинене рибальство. У харчовому раціоні таїландців риба є головним джерелом білків. У кінці 1990-х років по улову морепродуктів Таїланд займав 9-е місце в світі (бл. 2,9 млн т)

Обробна промисловість розвивалася бурхливими темпами в 1990-і роки і стала найважливішим сектором економіки. Розвинені такі галузі промисловості, як електронна, нафтохімічна, збирання автомашин, ювелірна обробка. У 1960-1970-і роки виникли підприємства текстильної і харчової промисловості. Продовжується зростання випуску тютюнової продукції, пластичної маси, цементу, фанери, автомобільних шин. Населення Таїланду займається традиційними кустарними промислами - різьбленням по дереву, виробництвом шовкових тканин і лакових виробів.

Енергетика сильно залежить від імпорту нафти. У 1982 частка нафти становила 25% вартості імпорту. Цей показник знизився до 8,8% у 1996 через загальне розширення ввезення. Енергетична криза, пов'язана зі зростанням цін на рідке паливо, змусила Таїланд шукати альтернативні підходи. Найбільш значущі результати принесло відкриття морських родовищ природного газу і розвиток ГЕС. У середині 1990-х років залежність від імпорту нафти знову зросла. Більшість населених пунктів в Таїланді електрифікована. У споживанні електроенергії перед веде ареал Бангкока. Виробництво електроенергії - 46 млрд кВт год (1990).

Національною мовою є тайська. Англійська мова дуже широко розповсюджена у великих містах.

Зараз у країні проживає біля 60 млн. чоловік. Приблизно 9,5% усього населення знаходиться в Банкоці - столиці Таїланду. Протягом своєї довгої історії Таїланд охоче приймав іммігрантів. Багато хто з них були письменниками, художниками, скульпторами, танцюристами, музикантами й архітекторами, їх майстерність допомогла збагатити місцеву культуру.

Понад 85% населення зайнято в сільському і лісовому господарстві. Число робітників у промисловості, у тому числі кустарній промисловості, перевищує 400 тис. Близько 40% населення неграмотне.

Таїланд - багатонаціональна країна, у якій нараховується понад 30 народностей і племен, переважно етнічні групи тай: кхон тай (13,5 млн.), лао (4,5 млн.), шані (до 55 тис.) та інші.

Говорять мовою тай, однак широко розповсюджена і англійська, і зосереджені головним чином у центральних, північно-східних і північних районах. Крім того, живуть китайці (близько 3 млн., в основному в містах), малайці (понад 600 тис.) - на півдні, кхмери (350 тис.) - на південно-сході. Європейців небагато (до 5 тис.).

Середня густота - понад 55 чоловік на 1 км2, а в районах нижньої течії Менама, центральної і деяких південних провінцій (30% території Таїланду) зосереджене понад 50% населення (150-200 чоловік на 1 км2). Сільське населення, - близько 80%. Міста, що нараховують населення понад 100 тисяч

Трудові ресурси.

У 2012 Трудові ресурси оцінювалася в 34 млн. чоловік, з них 57% було зайнято в сільському господарстві, 17% у промисловості, 11% у торгівлі і 15% у сфері послуг і на державній службі.

Головна проблема - недостатньо високий рівень освіти і нестача професійно підготовлених кадрів.

У Таїланді на першому етапі модернізації робоча сила в середньому навчалася не більше 5,5 років. При цьому найбільш високий рівень освіти (навчання впродовж 8-10 років) був характерний для працівників енергетичного господарства, а також сучасної сфери послуг. Для зайнятих у сільському господарстві, будівництві, видобувній і дрібних підприємствах обробної промисловості навчання становила п'ять-шість років. Серед сільськогосподарських робітників, як і в цілому сільських трудівників, був найбільш високий відсоток неписьменних, в тому числі для багатьох все навчання обмежувалася лише першим щаблем початкової школи. Для Таїланду найбільш характерні величезні відмінності у праці і життя промислових робітників, викликані специфікою постійного і сезонного праці. Тут, менш ніж в інших країнах регіону, неоднорідність пов'язана з розмірами виробництва, але більше - з кваліфікованим і некваліфікованим працею і, як наслідок цього, - з величезним розривом в заробітній платі. Кваліфікований робітник входить до складу кадрового промислового пролетаріату, а некваліфікований - в групу "постійних" сезонних робітників. Селяни працюють на підприємстві на умовах сезонного найму від декількох місяців до декількох років, не пориваючи при цьому зв'язків зі своїм господарством і не прагнучи підвищити кваліфікацію. Сезонний робочий помислами своїми спрямований у село, і, як наголошується в ряді обстежень, навіть роками працюючи на промисловому підприємстві, сам себе до робочої людини не відносить. Робочий може мати додатковий дохід від роботи на дому, найчастіше пов'язаної з його виробничою кваліфікацією

Працевлаштуванням шукають постійну роботу, зайнятий департамент праці в міністерстві внутрішніх справ. Його агентства є в різних районах країни. Селяни вважають за краще влаштовуватися самостійно, так як їм невигідно витрачати необхідні департаментом суми без гарантії працевлаштування. Безвихідність ситуації, в якій опиняються селяни в Бангкоку, дозволяє посередникам наймати їх буквально за копійки. Селяни вважають для себе удачею, якщо вдасться потрапити на підприємство харчової промисловості, де можна хоча б наїстися.

Різниця в оплаті праці кадрових та сезонних робітників досить значна: так середньомісячна заробітна плата слюсаря-ремонтника або збирача в Бангкоку в два рази вище, ніж чорнороба. Розрив у доходах обумовлений самим ходом формування ринку праці в цій країні.

В останні роки виникнення технічно складних виробництв збільшило попит на кваліфіковану робочу силу. Через брак фахівців оплата праці за деякими спеціальностями перевищила реальну вартість робочої сили. Завищення вартості робочої сили кваліфікованих кадрових робітників здійснюється паралельно заниження вартості робочої сили некваліфікованих сезонних робітників. Відносно нове явище в Таїланді - сезонний робітник. Поява сезонних робітників викликано початком процесу обезземелення селянства і "зайвими" людьми в селі. Помітні розміри воно набуло лише з 70-х років. Ще в 1965-1970 рр.. кордону провінції - місця свого постійного проживання перетинало всього кілька відсотків населення, а переважна більшість проживало за місцем народження, а вже в 1977 р., тобто з початком модернізації, чисельність останніх знизилася до менш 3/5 населення. з п'яти чоловік роботи вистачало тільки на трьох, було важко..).

У сучасному Таїланді рівень безробіття невисокий і складає 3,5%, або 1 188,4 тис. чоловік (другий квартал 2012 р.). Менше половини безробітних (45,6%, або 408,9 тис. осіб) - кваліфіковані робітники сільського та рибного господарства; 20,4% (182,5 тис. осіб) працівники важкої фізичної праці; 11,2% (99,7 тис. чоловік) - ремісники.

Розвиток економіки. Розвиток економіки Таїланду в 2012 році, за даними Національної ради соціально-економічного розвитку, характеризується наступними макро - економічними показниками.

Видобуток основних корисних копалин у країні зросла на 4,7%. Основне зростання, як і в 2012 р., припав на видобуток нафти, природного газу та конденсату на шельфі Таїланду. Частка сектора у ВВП не перевищила 2,2%.

У 2011 р. незначно скоротилися темпи зростання в обробній промисловості Таїланду - 5,3%, в порівнянні з 5,5% в 2007 р. Частка сектора у ВВП скоротилася з 35,6% в 2007 р. до 33,5% в 2008 р.

Будівельний сектор країни демонстрував стабільні темпи зростання - 5,5%, в основному за рахунок житлового будівництва та реконструкції транспортної інфраструктури столиці - Бангкока і його передмість.

Туризм традиційно займає лідируюче положення в секторі послуг Таїланду. Незважаючи на негативні наслідки для сервісних галузей економіки країни, пов'язані із захопленнями таїландської опозицією міжнародних аеропортів в період IV кварталу 2012 року (у листопаді-грудні 2012р. МЗС 36 країн рекомендували своїм громадянам утриматися від відвідин Таїланду в туристичних цілях), в цілому по року туристична галузь продемонструвала зростання. У 2012 р. кількість іноземних туристів зросла на 15,6%, склавши, за експертними даними, близько 18 млн. чоловік.

Помітний негативний ефект на економіку Таїланду в 2012 році продовжувало надавати уповільнення реалізації великих інфраструктурних проектів (мега-проектів). За оцінкою місцевих експертів, збитки місцевій економіці від такої затримки склали у минулому році до 1,5% від ВВП.

Експорт Таїланду в 2012 році виріс на 15,6% (у 2007 р. - на 18,8%), при цьому його вартість склала 177,841 млрд. дол США (у 2011р. - 153,864 млрд. дол США). Основу таїландського експорту в 2012 р. склали 10 видів продукції, серед яких на першому місці ось вже більше 10 років стоять комп'ютери і запчастини, на другому - винесені в окремий рядок інтегральні мікросхеми, далі йдуть транспортні засоби та запчастини до них, текстиль, заморожені креветки, пластики, дорогоцінні камені і ювелірні вироби, аудіо і відеотехніка, кондиціонери і рис.

Імпорт в 2012 році виріс на 7,7% (у 2007 р. - на 8,5%). Загальна вартість імпорту Таїланду в 2008 році склала в 178,653 млрд. дол США (у 2007 р. - 139,958 млрд. дол США). Основу таїландського імпорту в 2012р. склали електричні прилади та побутова техніка, сира нафта, інтегральні мікросхеми, промислові машини і устаткування, хімікати, комп'ютери і запчастини, сталь і металоконструкції, дорогоцінні камені і ювелірні вироби, металобрухт.

Зовнішньоекономічні зв'язки країни.

    * Asian Development Bank (ADB) - Азіатський банк розвитку; * Asia-Pacific Economic Cooperation (APEC) - Азіатсько-Тихоокеанський форум економічного співробітництва; * ASEAN Regional Forum (AFR) - Регіональний форум АСЕАН; * Association of Southeast Asian Nations (ASEAN) - Асоціація держав пд.-сх. Азії; * Bay of Bengal Initiative for Multi-Sectoral, Technical and Economic Cooperation (BIMSTEС) - Організація економічного співробітництва країн Бенгальської затоки; * Bank for International Settlements (BIS) - Банк міжнародних розрахунків; * East Asian Summit (EAS) - Східний саміт; * Food and Agriculture Organization (FAO) - Продовольча і с/г організація; * Group of Seventy Seven (G-77) - Група 77; * International Atomic Energy Agency (IAEA) - Міжнародне агентство з атомної енергетики; * International Bank for Reconstruction and Development (IBRD) - Міжнародний банк реконструкції и розвитку; * International Civil...

Транспортна доступність Таїланду.

Інфраструктура

Факти про транспорт Таїланду:

Залізничні дороги - 3 940 км

Автомобільні дороги - всього 64 600 км, з них заасфальтовані - 62 985 км (1996)

Водні шляхи - 4 000 км

Трубопроводи - для нафтопродуктів - 67 км., газопроводи - 350 км

Основні морські порти - Бангкок, Лам Чабанг, Паттані, Пхукет, Саттахип, Сри Рача, Сонкла

Торгові судна - всього 299 суден (1999)

Аеропорти - 106 (на1999г.)

Більшість туристів приїжджають в Таїланд через Бангкок і перше, що вони бачать - сучасні термінали аеропорту Дон Муанг. Багато авіакомпаній здійснюють регулярні рейси в столицю Таїланда, з яких дві власно тайські - Thal Airways і Bangkok Airways.

В Таїланді добра внутрішня система авіаліній, більшість великих міст та центрів мають аеропорти.

Зараз весь Таїланд розсікають сучасні автобани, тому пересуватися по країні на машині не складає труднощів. Автобусне сполучення в центрі країни непогане, единий важливий момент - завжди краще їздити автобусом с кондиціонером. Автобуси курсують по всій країні, тому потрапити з Бангкоку до будь-якого району країни не складає особливої складності. Орендувати автомобіль можна в будь-якому місті, де зустрічаються туристи.

Міський транспорт Бангкоку

Місцеві жителі воліють їздити на мотоциклах. Тайський спосіб пересування - тук-тук являє собою триколісне таксі з критим верхом і розраховано в першу чергу на туристів.

У Бангкоку запустили Srytvain - надземний метрополітен. Його лінії розташовуються на високих опорах на висоті декількох десятків метрів над міськими вулицями. Дуже зручно в тім плані, що немає пробок, швидко можна дістатися з однієї частини міста в іншу.

Таїланд має дуже щільну для своїх масштабів мережу повітряних маршрутів. Два десятки аеропортів розкидані по всій країні. Головним є міжнародний аеропорт Бангкоку - Дон Муанг. Як і в наземному транспорті, більшість внутрішніх авіарейсів зав'язано на Бангкок.

У країні діє кілька авіакомпаній, але основних тільки дві. Більшість рейсів належить державній "Thai Airways". Ця компанія виконує з Бангкока десятки рейсів щодня в кожне з основних міст країни.

Другою значною компанією є "Bangkok Airways". Ця приватна компанія спеціалізується в основному на рейсах у курортні міста та інші пункти, куди і літає "Thai Airways".

Залізниця з'єднує всі значні міста Таїланду. Усі залізничні лінії розходяться з єдиного центру - Бангкока. Минаючих потягів у Бангкоці немає - усі поїзди починають чи закінчують там свій шлях. Вокзалів в Бангкоці два. Головний - Хуалампонг. Друга станція Ної розташована на відшибі в Тонбури й обслуговує в основному потяги ближнього сполучення.

Основне навантаження в Бангкоці несуть автобуси. Одинадцять із лишнім тисяч автобусів ходять за 376 маршрутами. Майже половину з них складають мікроавтобуси. Існує і такий транспорт як водні таксі. Вони спеціалізуються в основному на переправах через ріку, що розсікає місто, Чао-Прайя. Крім того, швидкісні судна ходять нагору і вниз по ріці. Країна знаходиться в десяти часовому перельоті із Києва. В Таїланд можна полетіти прямим рейсом із Києва авіакомпанією "Аєросвіт" або через Москву, або посадкою для дозаправки в Абу - Дабі. Звичайно, що прямий переліт вам обійдеться дорожче.

Похожие статьи
Соціально - економічні умови та ресурси - Основні екскурсійні об'єкти та маршрути в Таїланді

Предыдущая | Следующая