Історико-культурні ресурси країни - Основні екскурсійні об'єкти та маршрути в Таїланді

Історичні, архітектурні пам'ятки.

Культура. Перші відомості про культуру та історію країни дають археологічні знахідки, що відносяться ще до I століття н. е., а також бронзові фігури Будди, близькі цейлонським і Південно - індійському (Амаравати). Розкопки в Понгтуке, Утонг, Ку Буа (Ратбурі), а також в Занг Кхла, Накхонпатоме і в областях, розташованих у нижній течії Менама, говорять про найдавнішому періоді культури Таїланду в центральному районі країни, недалеко від майбутніх тайських столиць Аютії і Бангкока.

Найдавнішим періодом, до якого відносяться найбільші твори місцевого мистецтва, є епоха монське царство Двараваті. Про нього досі є трохи достовірних відомостей. Спочатку були відомі лише китайські повідомлення про країну Те-ло-по-ти, що вже в 1884 р. Було розтлумачено як санскритське слово Двараваті. Лише в 1913 р. була опублікована виявлена ??в Таїланді напис, в якій дійсно фігурувала назва Двараваті.

Очевидно це царство існувало між YII і XI століттями н. е. в районі Центрального Таїланду.

Архітектура. Про скульптурі Двараваті відомо більше, ніж про архітектуру. До цього періоду відносять голови Будди з зеленувато-чорного шаруватого каменю, потужної круглої форми. Прекрасний також сидить на троні Будда з Накхонпатома, 3,7 метра заввишки, зроблений з кварциту; праву руку він простяг в вітаркамудре.

Архітектура Таїланду зазнала важливі зміни в порівнянні з древнім періодом. Перш за все ослабло кхмерский вплив, і деякі великі споруди - наприклад, уже згаданий храм Ват Махатхат в Скухотаі, побудований в першій половині XIY століття царем Лутай, - являє собою характерну суміш храму-башти і ступи. У Таїланді такі перехідні форми між храмом-баштою і ступою, з внутрішніми приміщенням для культового зображення, відрізняються від справжньої ступи, що має лише невелике святилище, і називаються "пранг". Пізніше в будівлях такого типу підстава теж стало круглим.

Про всі храми Таїланду неможливо розповісти навіть стисло в загальних рисах, оскільки тільки в Бангкоці налічується більш як 400 храмових споруд(Храм Ват По, Храм Ват Арун, Храм Ват Траймит, Золота гора, Великий Королівський палац, Храм Ранкової зорі та багато інших). Найбільш популярним у туристів та міського населення є Храм Смарагдового Будди - зразок класичної тайської архітектури. Храм був побудований спеціально для того, щоб розмістити там статую Смарагдового Будди, висота якої біля 75 сантиметрів. [А скільки їй років - точно не знає ніхто. Відповідно тайським історичним хронікам, у 1434 році ударом блискавки зруйнована пагода в місті Чианграй, розташована в одному з північних районів Таїланду. На цьому місці в старій ступі, в якій зберігалися священні реліквії, згодом ніби то виявили золоту статую Будди. З інших джерел, її вивезли тайці як військовий трофей із Лаоса. З цього часу і починаються мандрівки Смарагдового Будди по храмам Лампанга, Чиангмая, Вьентьяна, Тонбури. Вони продовжувалися до тих пір, поки 200 років тому для нього указом тайського монарха не був побудований спеціальний храм. Через деякий час частина золотого покриття статуї осипалась, і оголився зелений камінь. Незважаючи на свою назву вона зроблена не із смарагду, а з рідкого суцільного куска ніжно-зеленуватого нефриту.

Центри прикладного мистецтва. Пам'ятки художньої культури Таїланду належать до бронзового віку, свідчення тому є кераміка з поховань, зразки якої можна побачити в національному музеї. В перші століття нашої ери на території цієї країни розвивалося монське та кхмерське мистецтво, що послужило основою тайській культурі, що створили численні храми, масивні, з ювелірно-тонкими деталями статуї Будди. Національне тайське мистецтво почало активно розвиватися під егідою буддизму з XIII століття: будувалися своєрідні храми (таких більше ніде немає), в скульптурі вироблювали характерні для Таїланду графічні витягнуті форми. Період розквіту Сіамської держави - в XIV - XIX століттях - з'явилися міста з прямокутним плануванням, обнесені цегельними стінами з зубцями у вигляді листків лілії. Палаци та храми багато прикрашені кольоровою мозаїкою, складним розписом та різьбою. Створювались численні витвори скульптури.

Західний вплив почав відчуватися в Таїланді з кінця XIX століття. Але країна не втратила свого екзотичного тайського обличчя. Особливо це вигадливе сполучення стародавнього Сходу та сучасного західного мегаполісу вражає в Бангкоку, де виросли будівлі багато численних банків, офісів, готелей в дусі сучасної " інтернаціональної " архітектури. В Таїланді є біля 50 національних парків і заповідників, які займають площу більше 25 тисяч квадратних кілометрів. Найбільш відомими і цікавими є наступні:

Національний парк Кхао Яй (200 км до північного сходу від Бангкоку). У цьому парку мешкають слони, тигри, ведмеді, росте велика кількість різних диких квітів, дерев, орхідей. В парку багато гарних водоспадів і стежин для прогулянок;

Національний парк Дої Інтханон розташований навколо найвищої вершини Таїланду (2565м над рівнем моря) в провінції Чіангмай. У лісах на висоті 1800м ростуть лишайники дикі орхідеї. У нижній частині парку знаходиться декілька гарних водоспадів і сіл гірських народностей мео і карен.

Бангкок раніше називали Венецією Сходу: житлові квартали розміщалися уздовж притоків та клонгів річки Менам-Чао-Праї. Число клонгів (каналів) доходило до 170. Тепер їх не більше 140. Все життя проходило на воді. До наших днів зберігся звичай: ранком на Плавучому ринку йде торгівля з човнів, до середини дня базар розпливається в різні сторони[14, c. 52].

Країна відома різноманітними виробами прикладного мистецтва, в основному призначених для прикрашеня храмів. Настінний живопис в середині храмів розповідає про життя Будди та його останніх втілюваннях, до того як він народився в образі Будди. Тайскі майстери вирізали статуї Будди з каменя та дерева, виливали з бронзи, ліпили з глини.

Танець та драма - головні способи передачі стародавніх оповідань. Найважливіше джерело театральних вистав - "Рамакиян", де розповідається про викрадення прекрасної Сіти, дружини бога - царя Пра Сама, вероломним демоном Тосаканом

Твори монументального мистецтва Таїланду, етнографічні особливості країни.

Тайське мистецтво століттями розвивалося як придворне мистецтво, і разом з усією тайської життям - політикою, філософією, ремеслом воно присвячене буддизму. Буддизм так кристалізує тайський спосіб життя, що важко зрозуміти, де закінчується побут і починається мистецтво.

Придворні церемонії проходять під звуки гонгів і дзвіночків традиційного оркестру, а віяла і посуд розписані сюжетами з біографії Будди. Мистецтвом у Таїланді вважають і древню медицину, і, зрозуміло, різноманітні бойові стилі.

Все це, дійшла з самої глибокої давнини, і зараз жваво і сучасно в Таїланді - його мистецтво дуже традиційно. Але сама ця традиція передбачає різноманітність канонічних форм і витонченість виконання. Кожне зображення Будди, що сидить в традиційній позі і мовця на мові традиційної скульптури, все ж у чомусь унікально. А зображення Будди в Таїланді можна вважати тисячами.

З 1782 р. столицею держави є м. Бангкок. З XIV в. в країні поширювалася буддійська культура. В архітектурі Таїланду переважають два типи споруд - ступи й храми. Ступи різноманітні за формою, в Таїланді їх називають пранг (тайск., "вежа") або прачеді (тайск., Pra - "святий, священний"). Храми - вихара (санск., vichara - "притулок") і Прасат (тайск., Prasat - "зал") - являють собою витягнуті будівлі, схожі на західноєвропейські базиліки з дерев'яною покрівлею. Ступи зазвичай споруджували у формі чеди: коло колоко бічному підставі, увінчаний гострим шпилем (див. т. 2, рис. 39-43). Найбільш знаменита ступа подібного типу знаходиться в 58 км на захід від Бангкока: Нак Хон Патом. Її будували з V ст., Довели до висоти 84 м, а на початку XX ст. добудували до 127 м. коло колоко образний обсяг ступи символізує, як стверджують тайські ченці, перевернутий горщик для подаяння - атрибут буддійського ченця. Монументальні споруди прикрашають статуї Будди, а також чарівної птиці Гаруди і її вічного ворога змія нага (див. Нагараджа). Боротьба Гаруди і нага - символ битви добра зі злом. Зображення Гаруди є державним гербом Таїланду (див. т. 3, рис. 28). У скульптурному оздобленні храмів зустрічаються зображення індуїстських божеств: Вішну, Шиви, демонів, птахів кейнарі. Ступи й храми будували з цегли, покривали штукатуркою, а рельєфи і орнаментальний декор виконували різьбленням по штукатурці. Величезні статуї Будди теж часто робили з цегли і штукатурки, а потім яскраво розписували. Цивільні споруди зводили з дерева: на каркасної конструкції кріпили плетені бамбукові мати і дощаті щіти (порів. адзекура). Ступи облицьовували золотий смальтою, на відміну від бірманських, в яких використовували сусальне золото, а також скляної та фарфоровим мозаїкою небесно-блакитного кольору. Таїландська архітектура не знає склепінь і стрілчастої арки, тому перекриття були дерев'яними - двосхилі покрівлі з химерно загнутими ковзанами. Покрівлі прикрашали різьбленням і розписом, червоною і зеленою глазурованою черепицею. Наличники вікон - мозаїкою і позолотою. Типовими є статуї демонів - оборонців врат (порів. Мень-Шень), довгі ряди сидять Будд. Розписи в інтер'єрах виконували темперою. Своєрідні тайські вироби з лаку. Різьблені панелі стін, наличники дверей, карнизи, ширми, шкатулки та релікварії покривали чорним або червоним лаком і розписували спеціальної жовтої водяний фарбою, після чого всю поверхню заклеювали листочками сусального золота. Через деякий час поверхню промивають водою. Там, де знаходилася жовта фарба, золото змивається, а в інших ділянках зберігається золотистий малюнок по темному фону. Цю техніку називають "гавкіт рід нам" (тайск., "орнаменти, вимиті водою"), вона відома з XVII в. Розпис та "золотий лак" поєднували з дуже дрібної і щільною орнаментальним різьбленням. Зображення Будди створювали з металу (рис. 252), а також на полотні чи папері. Такі своєрідні ікони називаються пработ (тайск., "храмовий Будда"). Їх композиція складається з центрального зображення Будди і сцен з його життя, що частково нагадує житійні клейма християнських ікон

Фольклор у житті народу.

У зв'язку з посиленням у суспільстві демократичних тенденцій виявляється "інтерес до народного", сільські танці не носять масового характеру ", але поширюються і використовуються професійними художниками фольклорних елементів у своїй творчості, наприклад, фольклорні мелодії у творах професійних композиторів

Інший процес фольклоризації, описуваний більш інтенсивний та захоплюючий більш широкі сфери, хоча й носить винятковий характер, виникає в результаті військових завоювань і колонізації коли вся суспільна і культурна структура переможених руйнується, а самі вони підчиняються політичним інститутам переможців. У цьому випадку вчорашні "вищий" і "нижчий" рівні сьогоднішніх переможних змішуються між собою і, якщо їм вдається зберегти якусь частину своїх культурних цінностей, утворюють фольклорний сектор, який зможе існувати, залишаючись незалежним, поряд з фольклорним сектором переможців і вступати з ним в контакти, породжуючи гібридні форми.

Такі процес сиімелі місце в Америці в період та в результаті іспанського завоювання. Так, в інкського суспільстві в епоху, що передує конкісти, існували музика і поезія "вищого" рівня, створювані професіоналами "аравікуна" і обслуговуючі інкську "аристократію", і музика (пісні та танці) простого народу - "нижчого" рівня.

Після затвердження в Перу політичного і культурного панування іспанців обидва рівня інкської музики однаково були "нижчими" (фольклорними) по відношенню до музики переможців, і перуанський поет Маріано Мельгар (1791-1815) створював свої знамениті ліричні яраві, надихаючись зразками витонченої придворної поезії інків, які в його час вже були чистим фольклором. Точно так само в якості твору. Фольклору був записаний у 1910 році перуанським фольклористом Даніелем Алома Роблесом широко відомий в даний час завдяки численним аранжуванням "Гімн Сонцю", який свого часу виконувався виключно самими інками-правителями і їх наближеними. Аналогічні явища спостерігалися в епоху конкісти і на території Мексики - в музиці ацтеків і в Тайланді з приходом американців.

Похожие статьи
Історико-культурні ресурси країни - Основні екскурсійні об'єкти та маршрути в Таїланді

Предыдущая | Следующая