Зсідання крові ( cruor mortis), Трупні плями (livoris mortis) - Судова ветеринарна медицина

Посмертне зсідання крові не завжди однаково виражене, воно залежить від вмісту в ній вуглекислоти. При загибелі тварин від асфіксії, септичних захворювань кров зсідається слабкіше або зовсім не зсідається. Посмертні згустки темно-червоного кольору, мають рихлу консистенцію, а при вилученні з порожнин серця або просвіту судин мають вид зліпків, які повторюють форму цих структур. Іноді зустрічаються еластичні двокольорові або так звані білі згустки. При швидкій смерті утворюється мало згустків крові, вони темно-червоні, а при повільній смерті - жовто-червоного або сіро-жовтого кольору і в великій кількості. При загибелі в стані асфіксії кров не звертається, а з часом настає трупний гемоліз еритроцитів.

Трупні плями (livoris mortis)

Судове значення трупних плям складається в тому, що по ним можна сказати, на якому боці лежала тварина в агональному стані і після смерті. Вони з'являються через 1,5 - 3 години після загибелі і бувають в двох стадіях: гіпостазів та імбібіції.

В стадії гіпостазів кров знаходиться в судинах тієї сторони трупа, на якій він лежить. При цьому плями темно-червоного кольору із синюватим відтінком, не чітко відмежовані від навколишніх тканин, при надавлюванні бліднішають, при перевертанні трупа ці плями переміщуються в нижче лежачі частини. Іноді по кольору плям можна говорити про причини смерті. Так при отруєнні СО2 трупні плями яскраво-червоного кольору, сірководнем - майже чорні.

Стадія імбібіції починається через 8-18 годин після смерті або дещо пізніше і характеризується посмертним гемолізом еритроцитів в місцях гіпостазів, виходом гемолізованої крові за межі судин і просочуванням нею навколишніх тканин. Плями в цій стадії рожево-червоного кольору, також не мають чітких меж, при надавлюванні не змінюються, при зміні положення трупа не переміщуються.

По мірі лежання трупа в його порожнинах накопичується трупний транссудат спочатку блідо-рожевого, потім червоного і в кінці темно-червоного кольору. Якщо труп пролежав довгий час - скопичується 1-2 літра транссудату. За кількістю та кольором транссудату в якійсь мірі можна говорити про час настання смерті.

Часто виникає необхідність диференціювати трупні плями від деяких прижиттєвих процесів, наприклад від крововиливів. Так при крововиливах відмічають припухлість тканин, порушення цілісності судинної стінки та тканин, при розрізі знаходять згустки крові, крововиливи не пов'язані з положенням трупа.

Відмінність посмертного транссудату від геморагічного ексудату полягає в тому, що геморагічний ексудат мутний, непрозорий, серозна оболонка в області запалення шероховата, судини сильно ін'єковані, з крововиливами.

Похожие статьи




Зсідання крові ( cruor mortis), Трупні плями (livoris mortis) - Судова ветеринарна медицина

Предыдущая | Следующая