Заключення - Ветеринарно-санітарна експертиза транспортування тварин

Ветеринарно-санітарна експертиза - наука, що вивчає методи санітарно-гігієнічного дослідження харчових (м'ясо, молоко, риба, яйця) і сировинних (шкіра, вовна та ін) продуктів тваринного походження, а також встановлює науково обгрунтовану ветеринарно-санітарну оцінку цих продуктів.

Знання ветеринарно-санітарної експертизи мають велике значення у підготовці майбутнього ветеринарного лікаря.

У практичній роботі ветеринарний лікар постійно стикається з питаннями ветсанекспертизи на м'ясокомбінатах, на транспорті, в лабораторіях, на колгоспних ринках у міських і сільських місцевостях, в колгоспах і радгоспах, на рибних промислах і т. д. Тому ветеринарний лікар повинен добре володіти комплексом санітарно - гігієнічних досліджень продуктів тваринництва. Тільки в цьому випадку він зможе правильно організувати експертизу продуктів і дати обгрунтований висновок про їх санітарному стані і про найбільш раціональних шляхах використання неякісних продуктів і сировини.

Основне в роботі ветеринарно-санітарного експерта - попередити можливість зараження людей через продукти, отримані від хворих тварин, а також запобігти перенесення заразних захворювань з інфікованих продуктів (сировини) на здорових тварин. При цьому особливу небезпеку представляють антропозоонози - захворювання, спільні для тварин і людини (сибірська виразка, туберкульоз, бруцельоз, трихінельоз та інші).

Ветеринарний лікар як державний контролер зобов'язаний допускати в їжу тільки доброякісні продукти.

Недоброякісні (інфіковані) продукти і відходи забійного виробництва за вказівкою ветеринарного лікаря конфіскують і обов'язково знешкоджують або знищують.

Основними об'єктами вивчення ветеринарно-санітарної експертизи служать харчові продукти і сировину, одержувані від забою сільськогосподарських тварин, а також молоко і молочні продукти, риба, яйця, рослинні продукти і бджолиний мед.

Основна мета ветеринарно-санітарної експертизи - оберігати людей від хвороб, які можуть передаватися через м'ясо-молочні, рибні і яєчні продукти, тварина сировину; забезпечувати високу санітарну якість продуктів і сировини тваринного походження в процесі їхньої первинної обробки, зберігання і транспортування; контролювати якість вступників в продаж на ринок продуктів; не допускати поширення через продукти тваринництва інфекційних та інвазійних хвороб.

Ветеринарно-санітарна експертиза та технологія продуктів тваринництва як навчальна дисципліна розглядає також питання гігієни та технології харчових продуктів і сировини тваринного походження (м'ясо, молоко, яйця, риба, шкіряну сировину, вовну та ін), методи санітарно-гігієнічних досліджень цих продуктів і дає їм ветеринарно-санітарну оцінку.

Похожие статьи




Заключення - Ветеринарно-санітарна експертиза транспортування тварин

Предыдущая | Следующая