Вступ - Переваги і недоліки різних систем і способів утримання худоби

Скотарство - одна з найважливіших галузей тваринництва, яка забезпечує населення молоком і м'ясом, легку промисловість сировиною.

Скотарство є провідною галузь тваринництва, що зумовлюється не тільки кількістю худоби в господарствах України, а й високою питомою вагою молока та яловичини в структурі тваринницької продукції.

У структурі тваринницької продукції від галузі скотарства одержують 99% молока і понад 50% м'яса. Крім того, від великої рогатої худоби одержують цінну шкірну сировину. Шкуру великої рогатої худоби використовують для виготовлення взуття та інших виробів. Слід зазначити, що після забою тварин використовують практично всі одержані продукти: ендокринні залози, із яких виготовляють цінні лікарські препарати, шлунково-кишковий тракт, жирові відкладення на внутрішніх органах. Із вмісту шлунково-кишкового тракту виготовляють вітамінну продукцію для птахівництва і свинарства, а він є сировиною для ковбасної промисловості. Внутрішнє сало використовують для виготовлення парфумів та високоякісного мила, а кістки після обвалювання туш - для виготовлення м'ясо-кісткового борошна та іншої продукції, тобто при забої худоби використовують майже всю живу масу органічної речовини тіла тварин.

Велика рогата худоба -- найбільш диференційований вид тварин. За даними російського вченого Н. Г. Дмитрієва, у світі існує понад 1000 порід великої рогатої худоби. У господарствах України на 1 січня 1990 р. нараховувалося 34 породи, в тому числі 18 - молочного, 7 - молочно - м'ясного і 9 - м'ясного напрямів продуктивності. Найбільшу частку займають три породи: червона степова (37,5%), чорно - ряба (32,1%) і симентальська (22,6%).

Корова прив'язний продуктивність пасовищний

Похожие статьи




Вступ - Переваги і недоліки різних систем і способів утримання худоби

Предыдущая | Следующая