Ветеринарно-санітарний нагляд при транспортуванні тварин на м'ясопереробне підприємство - Ветеринарно-санітарна експертиза транспортування тварин

На м'ясопереробні підприємства України для забою надходять усі види сільськогосподарських тварин: велика рогата худоба, свині, вівці, кози, кролі, коні, домашня птиця та телята, ягнята і поросята, віком не менше 14 днів.

Під час транспортування тварин необхідно дотримуватися ветеринарно - санітарних вимог, незалежно від виду транспортування, тому що порушення ве - теринарно-санітарних вимог призводить до виникнення травматизму, зменшення забійного виходу м'яса і м'ясопродуктів та зниження їх якості.

До забою на м'ясо допускаються тільки здорові тварини з місцевості (населених пунктів, баз, господарств), благополучної щодо заразних хвороб. Вивезення тварин з неблагополучних щодо заразних хвороб населених пунктів допускається лише у випадках, передбачених відповідними інструкціями.

Залежно від епізоотичної ситуації, тварини, що надходять на забійні та м'ясопереробні підприємства, повинні бути щеплені проти сибірки, чуми свиней, бешихи та інших інфекційних хвороб, якщо місцевість неблагополучна щодо цих захворювань.

При транспортуванні тварин з годуванням в дорозі, при відсутності передзабійної витримки тварин у господарстві, що має бути зазначено у супровідному документі, при доставці худоби по залізниці і гоном, у разі надходження худоби поза графіком, після проведення карантину при здачі-приймання худоби за масою і якістю м'яса, а кроликів поживою масі тривалість передзабійної витримки на м'ясокомбінаті становить: для великої і дрібної рогатої худоби, оленів, верблюдів - не менше 15 год, для свиней - не менше 10, для коней, мулів, віслюків - не менше 24, для кроликів - 5 год після приймання їх на м'ясокомбінаті. Телят направляють на переробку після закінчення 6 год після приймання їх на м'ясокомбінаті. Напування тварин не обмежують, але припиняють за 3 год до забою. Забороняється забій тварин, що мають ознаки втоми після транспортування. Таких тварин при нормальному напування і годівлі ставлять на відпочинок не менше ніж на 48 год, а надалі надходять, як зазначеновище. При здачі-приймання худоби за живою масою і вгодованості як безпосередньо в господарствах, так і на підприємствах передзабійний витримка на м'ясокомбінатах повинна становити для: великої і дрібної рогатої худоби, оленів, верблюдів, коней, мулів і ослів - не менше 24 год для свиней - не менше 12, для телят - 6 год після приймання їх на підприємстві.

Похожие статьи




Ветеринарно-санітарний нагляд при транспортуванні тварин на м'ясопереробне підприємство - Ветеринарно-санітарна експертиза транспортування тварин

Предыдущая | Следующая