Ветеринарно-санітарні заходи при виявленні інфекційних захворювань під час транспортування - Ветеринарно-санітарна експертиза транспортування тварин

При підготовці тварин до транспортування на м'ясопереробне підприємство, під час їх транспортування та вивантаження на м'ясопереробному підприємстві лікар ветеринарної медицини може виявити захворювання тварин інфекційними хворобами. Виявлення таких інфекційних хвороб, як сибірка, емфізематозний карбункул, ящур, чума і бешиха свиней, бруцельоз, туберкульоз, лептоспіроз, сказ, некробактеріоз (фузобактеріоз), чума великої рогатої худоби і дрібних жуйних, сап та заразні хвороби птиці, вимагає від лікаря проведення відповідних ветеринарно-санітарних та господарських заходів з метою виявити потенційне джерело збудника, зупинити поширення інфекційних хвороб тварин та зараження людей особливо небезпечними хворобами. У разі виявлення таких захворювань необхідно вживати заходів відповідно до інструкцій з боротьби із відповідними хворобами.

Сибірка. Якщо під час навантаження виявляють підозрілих або хворих на сибірку тварин, усю партію до навантаження не допускають, проводять більш ретельний ветеринарний огляд тварин з поголовною термометрією. Хворих та підозрілих на захворювання тварин відділяють від основного гурту, ізолюють та піддають лікувально-профілактичним заходам, відповідно до інструкції з боротьби з цим захворюванням. Хворих тварин лікують, використовуючи симптоматичні лікувальні засоби. Підозрілим у захворюванні тваринам проводять повну імунізацію протисибірковою сироваткою і карантинують. У разі виявлення сибірки під час транспортування весь гурт тварин затримують та вивантажують. Хворих і підозрілих на захворювання направляють в ізолятор і лікують. Інших тварин пасивно імунізують і ставлять у карантин. Якщо сибірка виявлена при вивантаженні тварин на м'ясокомбінаті, то проводять ті самі заходи, що й під час транспортування.

У разі виявлення сибірки у великої рогатої худоби, проводять огляд усіх тварин з поголовною термометрією. Хворих та тварин з підвищеною температурою відправляють до ізолятора і лікують, використовуючи сучасні методи. Усіх інших тварин з цього гурту направляють у карантинне відділення, піддають пасивній імунізації і спостерігають за тваринам протягом 3-х діб. Тварин, у яких підвищилась температура, переводять в ізолятор і лікують. Тварин з нормальною температурою тіла після трьохдобового спостереження направляють до забою в санітарну бойню.

У разі виявлення сибірки у свиней вживають тих самих заходів, що й до великої рогатої худоби. Підозрілих на захворювання свиней після огляду направляють до забою в санітарну бойню.

Трупи тварин, гній, підстилку, малоцінний інвентар знищують (спалюють).

Емфізематозний карбункул. Якщо під час завантаження, транспортування та вивантаження тварин виявлено хворих або підозрілих на захворювання емфізематозним карбункулом, вживають ветеринарно-санітарних заходів таких, як і при сибірці.

Ящур, чума свиней. Тварин, хворих ящуром, та свиней -- чумою доставляти для забою на м'ясопереробні підприємства заборонено. У разі виявлення захворювання тварин під час транспортування автотранспортом, їх під наглядом спеціаліста ветеринарної медицини направляють на найближче м'ясопереробне підприємство для негайного забою на санітарній бойні. Під час транспортування залізницею тварин перевантажують на автотранспорт і проводять ветери - нарно-санітарні заходи, як і при інших інфекційних захворюваннях.

Фураж, гній, підстилку знищують (спалюють).

Бешиха свиней. Хворих бешихою свиней відправляти для забою на м'ясопереробні підприємства забороняється. Якщо під час навантаження на автотранспорт для відправки на забій виявлено хворих свиней, навантаження припиняють. Усіх тварин оглядають і проводять поголовну термометрію. Хворих тварин відправляють в ізолятор і лікують, використовуючи сучасні методи. Умовно хворих або підозрілих поміщають у карантинне відділення і піддають пасивній імунізації. Якщо захворювання виявлено під час транспортування автотранспортом, усіх хворих і підозрілих у захворюванні свиней направляють на найближчий м'ясокомбінат (бойню) для негайного забою. У разі транспортування свиней залізницею, їх оглядають з поголовною термометрією. Усім свиням цього гурту проводять пасивну імунізацію (вводять сироватку). Хворих і підозрілих на захворювання бешихою свиней перевантажують на автотранспорт і направляють для негайного забою на найближчий м'ясокомбінат. Інших свиней з цього гурту, у разі неможливості негайного забою на місці, транспортують на м'ясокомбінат. По шляху транспортування спеціаліст ветеринарної медицини, який супроводжує тварин, повинен сповістити про виявлене захворювання транспортні ветеринарні дільниці.

Бруцельоз, туберкульоз. Тварин, які реагують на бруцельоз або туберкульоз, дозволяється перевозити на найближчий м'ясокомбінат для забою, з дотриманням ветеринарно-санітарних правил.

Лептоспіроз. Підозрілих та хворих лептоспірозом тварин забороняється перевозити на м'ясопереробні підприємства для забою. У разі виявлення хворих тварин під час транспортування, дозволяється подальше транспортування, але при цьому сповіщають транспортні ветеринарно-санітарні дільниці на шляху транспортування. Підозрілих і хворих тварин відправляють для забою на санітарну бойню або забій проводять у забійному цеху в кінці зміни після звільнення його від продуктів забою здорових тварин.

Сказ. Тварин, хворих на сказ, а також покусаних скаженними тваринами, знищують.

Чума великої рогатої худоби, чума дрібних жуйних. Якщо виявлено або є підозра на захворювання чумою великої рогатої худоби чи чуми дрібних жуйних, лікар ветеринарної медицини транспортної ветеринарно-санітарної дільниці терміново сповіщає головного лікаря ветеринарної медицини району, забороняє доступ до хворих тварин стороннім особам і тваринам та вживає заходів, відповідно до інструкції з боротьби з цими хворобами.

Сап. Якщо під час навантаження коней (ослів, мулів) на транспортні засоби для перевезення їх на м'ясопереробне підприємство у лікаря ветеринарної медицини виникає підозра на захворювання сапом, необхідно припинити навантаження і всім тваринам провести малеїнізацію. У разі виявлення хворих тварин або таких, що позитивно реагують на малеїн, увесь гурт тварин транспортувати забороняють і вживають заходів відповідно до чинної інструкції з боротьби із сапом.

Якщо під час транспортування виявлено тварин, підозрілих на сап, увесь гурт тварин затримують і проводять малеїнізацію. Хворих тварин і тих, які позитивно реагують на малеїн, знищують. Коней, у яких була негативна реакція на малеїн, дозволяють до подальшого транспортувати на м'ясопереробне підприємство, але сповіщають на ветеринарно-транспортні дільниці, на шляху транспортування. Таких тварин забивають негайно на м'ясокомбінаті, санітарній бойні або у забійному цеху в кінці робочого дня.

Заразні хвороби птиці. У разі виявлення під час завантаження птиці підозрілої або хворої інфекційними хворобами увесь гурт птиці до транспортування не допускають і вживають ветеринарно-санітарних заходів, відповідно до чинних інструкцій. Якщо під час транспортування виявлено хвору або загиблу птицю з ознаками віспи, пастерельозу, інфекційного ларінготрахеїту, всю птицю затримують і направляють на негайний забій на найближчий птахокомбінат (бойню). За умови виявлення птиці, хворої ньюкасльською хворобою, всю птицю знищують (спалюють).

Якщо при вивантаженні на м'ясопереробному підприємстві виявляють птицю, хвору або підозрілу на захворювання заразними хворобами, при яких чинними правилами дозволяється її переробка, всю птицю направляють на терміновий забій. Транспортні засоби, на яких була привезена птиця, клітки та інший інвентар ретельно дезінфікують, відповідно до чинних інструкцій щодо боротьби з інфекційними хворобами птиці.

У разі порушення умов транспортування дуже часто спостерігаються травматичні ушкодження. Тому під час післязабійої переробки туш, отриманих від таких тварин, проводять зачищення травмованих тканин, а туші переводять у нестандартні. Крім того, м'ясо, отримане від таких тварин, більше обсіменяється гнильною мікрофлорою і швидше псується.

Причиною виникнення травматичних ушкоджень є, насамперед, порушення правил транспортування тварин. Не в усіх суб'єктів господарювання, що доставляють худобу на м'ясопереробне підприємство, є навантажувальні майданчики, тому під час навантаження тварин доводиться підганяти, а іноді й бити, що спричиняє виникнення травматичних ушкоджень. Трапляються випадки порушення норм навантаження тварин на автомашини, що призводить до травматичних ушкоджень. Часто тварин привозять на необладнаних машинах, а провідники, що супроводжують худобу, не знають правил і умов транспортування.

У разі порушення умов транспортування найчастіше травмуються тазова ділянка, грудна клітка, черевна стінка, поперек, спина і шия.

Проведеними дослідженнями встановлено, що найбільша кількість тварин із травматичними ушкодженнями надходить на м'ясопереробне підприємство за умов транспортування автотранспортом -- від 9,3 до 22 % від загальної кількості тварин, що надійшли; менше залізничним -- від 5,5 до 19,2 % і ще менше водним -- від 8,1 до 15,8 %.

На виникнення травматизму впливає також відстань транспортування (табл. 1).

Табл. 1. Вплив відстані транспортування великої рогатої худоби на виникнення травматизму.

Показники

Відстань, км

До 50

50-100

Більше, ніж 100

Виявлено травм під час передзабійного огляду:

У середньому

8,7

12,4

16,2

Межі коливань

8,0-12,6

6,5-14,8

12,0-18,1

Виявлено травм під час післязабійного огляду:

Свіжих у середньому

16,2

18,4

24,6

Межі коливань

12,2-21,6

14,6-20,0

16,2-28,2

Давніх у середньому

8,9

10,6

13,2

Межі коливань

7,6-14,2

7,6-14,2

8,9-16,1

Всього травм:

У середньому

25,1

29,0

37,8

Межі коливань

21,3-36,4

22,2-36,6

22,8-39,4

Похожие статьи




Ветеринарно-санітарні заходи при виявленні інфекційних захворювань під час транспортування - Ветеринарно-санітарна експертиза транспортування тварин

Предыдущая | Следующая