Системи та способи утримання худоби на підприємстві та їх удосконалення - Переваги і недоліки різних систем і способів утримання худоби

Способи і системи утримання великої рогатої худоби значною мірою визначають ефективність виробництва в цій галузі. Вони нерозривно пов'язані з визначенням системи машин та обладнання для комплексної механізації і організації виробничих процесів і в цілому визначають форми організації виробництва, продуктивність праці та інші економічні показники.

В даний час більш прогресивна поточно-цехова система утримання корів. Вона вдало використовує традиційні методи з прийнятими технологіями. Суть її полягає в тому, що вона дозволяє пристосувати технологію утримання до особливостей фізіології та продуктивності корів, налагодити відтворення стада і ветеринарне обслуговування, усунути знеосібку в обслуговуванні корів, підвищити кваліфікацію операторів, раціонально використовувати корми, З позиції ветеринарної гігієни ця система значно ближче фізіологічним особливостям корів.

Основними елементами є цехова організація виробничого процесу, індивідуально - групової годівлі та роздоювання тварин, особлива система зооветеринарних заходів, оперативна технолого-диспетчерська служба. При цьому виробничий процес поділяється на окремі тезнологічні цикли відповідно до фізіологічного сану тварин на період їхньої лактації.

Найбільш доцільним вважається поділ на три - чотири групи (цехи): - цех підготовки корів до отелення (сухостійний);

Цех отелення;

Цех роздою та осіменіння

Цех виробництва молока

Якщо в господарстві виділяють три цехи, то два останніх об'єднують в один. При цьому для утримання окремих груп тварин виділяють окемі приміщення чи їх частини. Для розрахунку графіків руху тварин і формування технологічних схем використовують такі середні строки перебування тварин в окремих цехах:

    - сухостійний - 60 днів - отелення - 25 днів - роздоювання і осіменіння - 100 днів - виробництва молока - 160-190 днів

Годівля тварин повинна бути оптимальною відповідно до їх фізіологічного стану та потенційної продуктивності. Структура раціону повинна враховувати особливості організації кормовиробництва в конкретному господарстві.

Цех підготовки корів і нетелів до отелення призначається для створення тваринам нормальних умов у сухостійний період, забезпечення їм відпочинку після лактаційного періоду, відновлення живої маси, поновлення резерву поживних речовин в організму, підготовки до отелення і наступної високої продуктивності тварин, Оптимальна тривалість сухостійного періоду 42-60 дів. Він є вирішальним для нового фізіологічного циклу тварини. За два місяці перебування в цеху тварини повинні додати у вазі 50-60 кг

В цеху підготовки корів і нетелів до отелення (цех сухостійних корів) тварини утримують без прив'язі, групами по 25-30 голів. В зимовий період забезпечують вільний вихід тварин на вигульні майданчики з тим, щоби забезпечити їм обов'язковий щоденний активний моціон на відстань 3-4 км. Ці майданчики повинні мати тверде покриття і годівниці з навісами для згодовування коррмів, У літній період доцільне табірно-пасовищне утримання сухостійних корів.

Цех отелення пизначається для забезпечення нормального перебігу отелу, одержання і збереження новонароджених телят, підготовки корів до наступної лактації, запобігання захворювань статевої системи та вим'я. Він включає в себе дородову секцію, бокси для отелення і дві змінних післяожових секції, селекційний профілакторій для телят, ветеринарну аптеку, мийку та підсобні спороду. До цеху отелення тварини переводяться за 8-10 днів до очікуваного дня отелення. Утимання тварин прив'язне із щоденним вигулюванням на майданчиках. Безпосередньо перед отеленням тварин розміщають у спеціальних денниках розміром 3,0x3,0-3,5 м і висотою 1,2-1,8 м. З розрахунку на 100 корів повинен обладнуватися не менше, ніж один такий денник з годівницею та автонапувалкою. Утримання корів у денниках безприв'язне із застосуванням підстилки. Після отелення корову ставлять на прив'язь і з третього дня забезпечують вигулювання на вигульному майданчику. В деннику корову з новонародженим телям утримують одну добу. Опісля корову переводять у післяродову секцію цеху отелення, а теля - у профілакторій, в якому його утримують в індивідуальних клітках. Через 10-20 днів телят з профілакторію переводять у телятник.

В цеху отелення особливу увагу звертають на годівлю корів. Тваринам дають досхочу доброякісного сіна, концентрованих і соковитих кормів. Соковиті корми в раціоні дещо обмежують, але повністю виключати їх не рекомендується.

Цех роздоювання і осіменіння корів призначається для роздоювання новотільних корів, перевірки первісток, своєчасного плодотворного осіменіння тварин, профілактики захворювання вим'я, статевої системи, порушення обміну речовин сюди тварини надходять через 10-15 днів після отелення.

Цех роздоювання і осіменіння корів призначається для роздоювання новотільних корів, перевірки первісток, своєчасного плодотворного осіменіння тварин, профілактики захворювання вим'я, статевої системи, порушення обміну речовин. Сюди тварини надходять через 10-15 днів після отелення. Крім того, в цеху роздоювання і осіменіння проводиться оцінка продуктивності корів-первісток за перші 100 днів лактації і визначається їх подальше господарське використання. Годівля тварин повинна бути організована таким чином, щоб досягти найвищої продуктивності.

Це виробництва молока призначається для забезпечення максимальної продуктивності тварин протягом усієї лактації, нормального перебігу тільності, проведення своєчасного запуску корів із забезпеченням здорового вим'я. У цьому цеху корови перебувають найтриваліший період аж до переведення в цех сухостійних корів. Оскільки в цеху виробництва молока поступають, головним чином, тільні корови, то в ньому слід не допускати значного зниження надоїв.

Розпорядок робочого дня

Назва робіт

Початок

Закінчення

Тривалість

Підготовка доїльного залу

5:45

6:00

15 хв

Доїння

6:00

7:45

1:45 хв

Прибирання доїльного залу

7:45

8:15

ЗОхв

Відпочинок

8:15

12:45

4:30 хв

Підготовка до доїння

12:45

13:00

15 хв

Доїння

13:00

14:45

1:45 хв

Прибирання доїльного залу

14:45

15:15

ЗОхв

Відпочинок

15:15

18:45

3:30 хв

Підготовка до доїння

18:45

19:00

15 хв

Доїння

19:00

20:45

1:45 хв

Прибирання доїльного залу

20:45

21:15

ЗОхв

Відпочинок

21:15

5:45

8:00 год

З розпорядку робочого дня ми бачимо, що тривалість робочого дня для доярок триває 7 годин 30 хвилин

Розрахунок потреби підстилки для поголів'я ферми

Виробнича група тварин

Поголі в'я худоби У вироб. групі

Добова норма на голову кг

Добова потреба для всього пологів я

Потреба на період, ц

Осінньо-зимовий 210дн

Весняно-літній 155дн

Солома

Тирса

Солома

Тирса

Солома

Тирса

Корови

3

Мол. ст.1 року

2

Мол. ст.1 року

1.5

Всього

Х

Розпорядок потреби води для ферми

Виробнича група тварин

Поголів'я у виробничій групі гол.

Норма води на одну гол., л

Добова потреба для всього поголів'я, л

Річна потреба води для всього поголів'я, л

Корови

90

Нетелі

50

Мол. ст.1року

40

Мол. до1року

30

Розрахунок добового доходу гною від виробничих груп ферми

Виробнича група тварин

Поголів'я худоби у виробничій групі гол.

Добовий вихід гною

Від однієї тварини, кг

Від виробничої групи

Тверда фракція

Рідка фракція

Домішки

Всього

Тверда фракція

Рідка фракція

Домішки

Всього

Корови

25

20

2

47

Нетелі

22

18

2

42

Мол. ст.1року

20

16

2

38

Мол. до1року

15

12

1

28

Похожие статьи




Системи та способи утримання худоби на підприємстві та їх удосконалення - Переваги і недоліки різних систем і способів утримання худоби

Предыдущая | Следующая