Пріоритетність досліджень О. В. Квасницького з проблем фізіології тварин. - Творчий внесок академіка О. В. Квасницького у розвиток фізіології тварин в Україні

Творчо реалізуючи ідеї І. П.Павлова, пристосовуючи їх до організму сільськогосподарських тварин, О. В.Квасницький розробив ряд нових прийомів та методів і вніс корінні зміни у дослідницьку роботу, зокрема в існуючу на той час хірургічну техніку у хронічних і гострих дослідженнях та методику фізіологічних експериментів щодо вивчення процесів травлення у свиней. Особливої уваги заслуговує запропонований вченим метод полізонду - для більш глибокого вивчення травних процесів у свині зі шлунковою фістулою. Експерименти з використанням полізонду розкрили не тільки нові фізіологічні закономірності шлункового травлення у свиней, зокрема пошарове розміщення харчової маси у шлунку, але й довели необхідність застосування ферментів у годівлі свиней.

Висока хірургічна майстерність дозволила О. В.Квасницькому проводити у перші дні після народження поросят такі операції, як ізольований шлуночок, шлункова фістула, а на дорослих - розробити ряд нових оригінальних методів: ротових фістул, метод полізонду, накладання фістули підшлункової залози без резекції ребер, метод хронічних анастомозів (зовнішніх), який дозволяє розчленувати весь травний канал на окремі частини і роздільно вивчати його функції

Значному успіху у досягненні поставленої мети з вирішення багатьох проблем відтворення свиней сприяла розроблена академіком методика маткових фістул, використання якої відкривало великі можливості для спостереження за просуванням сперми у статевих шляхах свиноматки після осіменіння та стадіями розвитку ембріонів. Вивчаючи процеси відтворення, О. В.Квасницький надавав вирішального значення характеру статевої цикліки, особливо періоду овуляції, тісно пов'язаному зі змінами, які закономірно відбуваються в яєчниках та матці і, зокрема, з біологічною реакцією останньої.

Таким чином, розроблена О. В.Квасницьким методологія проведення хронічних досліджень з використанням запропонованих ним нових хірургічних методів дала змогу відкрити важливі закономірності процесів травлення та відтворення.

Тривала кропітка робота О. В.Квасницького з вивчення морфології і фізіології яйцеклітин та зародків на ранніх стадіях стали надійним фундаментом у розробці нового перспективного методу трансплантації ембріонів. О. В.Квасницький - вчений, який здійснив трансплантацію ембріонів на свинях і вперше у світі одержав живих поросят - трансплантантів, відкривши широкі можливості для найрізноманітніших мікроманіпуляцій з ембріонами у біотехнології. Тепер трансплантація на свинях отримала в Інституті свинарства ім. О. В.Квасницького УААН продовження на новому рівні - нехірургічної трансплантації з одержанням вперше в Україні і СНД наприкінці 1996 року поросят-трансплантантів. Раніше було розроблено принципово новий метод культивування ембріонів in vitro (Патент України №10067 А від 23.04.1993р.). Необхідно підкреслити можливості, які відкриває культивування ембріонів in vitro та їх пересадка для проведення генно-інженерних робіт з метою одержання трансгенних тварин підвищеної продуктивності і стійкості проти різних захворювань.

З позицій своєї теорії О. В.Квасницький пояснював недостатнє виживання трансплантатів їх біологічною різноякісністю і запропонував ефективні тести для відбору біологічно повноцінних ембріонів при проведенні ембріоінженерних робіт і трансплантації (тест за темпами дроблення ембріонів, показник конфігурації бластомерів, тобто просторове їх розміщення). Таким чином, О. В.Квасницький став автором нового наукового напряму біології, якому дав назву - ембріоселекція.

Глибоке вивчення О. В.Квасницьким морфолого-функціональних особливостей репродуктивного апарату свині, у тому числі генеративної функції сім'яників і яєчників, моторики рогів і шийки матки, а також виявлення явища анатомічної і функціональної асиметрії статевого апарату свиноматки, привело до створення у 1957р. принципово нового й економічно більш вигідного - фракційного методу штучного осіменіння свиней. Наполегливо працюючи над питанням розробки та впровадження у виробництво нового методу, О. В. Квасницький у 1957-1958 рр. розробив методику, техніку й апаратуру штучного осіменіння, яка отримала загальне схвалення, а її впровадження у практику господарств сприяло підвищенню продуктивності свинарства, що дало можливість суттєво зменшити поголів'я кнурів, особливо малоцінних, і скоротити використання людської праці, зекономило станкомісця і корми. Вчений реалізовував положення ефективного використання цінних плідників. Роботами О. В.Квасницького практично доведено, що спадковий матеріал, закладений у нативній спермі, можна було зберігати, транспортувати і використовувати на відстані від місця утримання цінного кнура-плідника. Спираючись на існуючі теоретичні розробки, вчений розгорнув широкий фронт дослідів із довготривалого зберігання сперми кнурів, зокрема шляхом глибокого її заморожування. Практичні рекомендації для здійснення можливостей стосовно режиму використання кнурів стали міцним фундаментом діяльності станцій штучного осіменіння. Вивчаючи генеративну функцію сім'яників у віковому аспекті, вчений дав пропозиції щодо статевого навантаження молодих кнурів, обгрунтував можливість початку більш раннього їх використання у якості плідників.

Численні тривалі дослідження О. В.Квасницького підтверджують його пріоритет з вивчення кількісних і якісних показників гамет та формулювання положення про їх біологічну нерівноцінність та різноякісність. У подальшому, спираючись на свою теорію, О. В. Квасницький зробив новий суттєвий внесок у пізнання фізіологічних та метаболічних процесів запліднення та ембріогенезу, розкриваючи особливості росту, розвитку ембріонів, рівень їх виживання в межах однієї генерації. Велику увагу він приділяв вивченню причин ембріональної смертності і розробці заходів її профілактики; довів, що виживання ембріонів залежить не тільки від умов розвитку, а й від активного їх впливу на рецептори матки свині. Першопричину біологічної різноякісності ембріонів і їх ранньої загибелі у тварин О. В. Квасницький вбачав у біологічній нерівноцінності гамет. Саме цим він пояснив давно відомий факт, що у багатоплідних тварин народжується приплоду значно менше (на 30-40%), ніж виділяється яйцеклітин під час овуляціїї. Утворення з біологічно неповноцінних статевих клітин біологічно неповноцінних зигот доведено при мікроскопічних дослідженнях процесів запліднення.

У 1950-1952 рр. проведені дослідження, пріоритет яких також належить О. В.Квасницькому. Він першим звернув увагу на феномен аглютинації сперміїв на блискучій оболонці (zona pellucida - ZP) яйцеклітини; виявив важливість цього показника в процесах подальшого розвитку ембріона. Спостерігаючи індивідуальну мінливість у строках звільнення ембріонів свині від ZP, довів існування біологічної різноякісності яйцеклітин свиней і корів за показниками еластичності і міцності ZP. Еластометр його конструкції дозволяє визначати ці показники без ушкодження яйцеклітин або зигот перших стадій дроблення. Оцінюючи жіночі гамети, можна було використовувати такі показники, як об'ємні їх розміри, а також життєздатність і міцність та еластичність ZP.

До нових методів підвищення репродуктивної здатності свиней можна віднести обгрунтовану О. В.Квасницьким систему безперервно-багатократних опоросів та тісно пов'язаного з нею "машинного" (термінологія автора розробки способу) вирощування поросят раннього (у 10-денному віці) відлучення. Він дав теоретичне обгрунтування з математичними розрахунками вирішення проблеми змін метаболізму у свиноматок у зв'язку із зменшенням енергетичних витрат організму на утворення молока (при скороченні лактації) і збільшенням - на утворення живої маси поросят. Результати цих розрахунків поклав в основу оптимальних параметрів інтенсивного використання свиноматок.

Технологія "машинного" вирощування поросят є прикладом перспективних розробок академіка. Спираючись на власні фундаментальні дослідження з фізіології травлення у поросят та враховуючи необхідність інтенсивного нарощування виробництва свинини в державі з найменшими витратами, у тому числі і людської праці, О. В.Квасницький у 70-их роках минулого століття розробив діючий у виробничих умовах фрагмент автоматичної системи раннього відлучення поросят і довів її переваги, хоча на той час багато науковців і практиків не вбачали перспектив цього методу. І тільки через 30 років за кордоном знайшло широке застосування аналогічне обладнання, а "повернення" у виробництво самого методу раннього відлучення поросят у США називають "другою революцією" у свинарстві. Це дійсно ефективний метод, використання якого дає змогу знизити показник відходу поросят до 1% (у традиційному свинарстві він сягає 15-25%).

О. В.Квасницький разом з Н. А.Мартиненко розробив ефективний метод пульсуючої полібаричної стимуляції репродуктивної здатності свиноматок. Застосування нової оригінальної методики давало можливість одночасного збільшення багатопліддя і крупноплідності, скорочення періоду вагітності й пологового акту у свиноматок з одночасним істотним зменшенням до 0-1% випадків мертвонароджуваності попередженню пологової асфіксії. Таким чином, був запропонований принципово новий метод екзогенного втручання фізичного фактора - пульсуючої гіпо-нормобарії - для активізації матково-плацентарного кровообігу у свиней з метою створення плодам оптимальних умов.

Наприкінці 80-их років академік О. В.Квасницький приступив до розробки способу прижиттєвого прогнозування багатоплідності ремонтних свинок, який дозволяє вчасно відібрати кращих тварин за цією ознакою. Спосіб базується на прижиттєвому визначенні об'єму матки свиней, який прямо пов'язаний з її площею, як це показали дослідження, здійснені в лабораторії за спеціально розробленою методикою. Важливим показником виявлено здатність маткової стінки до розтяжіння, цей фактор позитивно корелює з багатопліддям свиноматки.

Висока ефективність рекомендацій О. В.Квасницького з питань підвищення продуктивності тварин була обумовлена глибоким вивченням ним фізіології розмноження, розробкою спеціальних методик, пристроїв і приладів.

Велику частину своїх досліджень О. В.Квасницький присвятив вивченню питань вікової фізіології травлення, вищої нервової діяльності та відтворення тварин. Вивчення кожного з цих напрямків академік розпочинав з ембріонального розвитку тварин. Тому високої наукової оцінки заслуговує детальне дослідження ним морфо-функціональних змін у період ембріогенезу.

З ім'ям О. В.Квасницького пов'язаний розвиток в Україні вікової репродуктології. Характерно, що почав він ці дослідження на клітинному рівні майже від зародження організму - яйцеклітини. Вчений надавав особливого значення генеративній функції яєчників, оскільки від останньої залежить кількість і якість жіночих статевих клітин.

Академік О. В.Квасницький був першим, хто взявся за вирішення однієї з важких і складних, але важливої проблеми - вікових змін вищої нервової діяльності тварин. Складність вивчення проблеми полягала, головним чином, у відсутності спеціальних методик дослідження. Успіх її вирішення вченим саме і грунтується на розробці такої методики. Він застосував у дослідах три основних методи вивчення: харчовий жувальний, рухово-захисний і рухово-харчовий та підкреслив оптимальність в дослідженнях останнього.

Експериментатор довів, що вікове розходження у вищій нервовій діяльності свиней полягає у недостатній міцності і слабкій виразності відповідних реакцій умовних зв'язків, які виникають у ранньому віці. У тварин старшого віку умовний рефлекс виробляється швидше.

Таким чином, О. В.Квасницький зробив значний внесок у започаткування та розвиток вікової фізіології сільськогосподарських тварин.

Похожие статьи




Пріоритетність досліджень О. В. Квасницького з проблем фізіології тварин. - Творчий внесок академіка О. В. Квасницького у розвиток фізіології тварин в Україні

Предыдущая | Следующая