Перевезення тварин автотранспортом. - Ветеринарно-санітарна експертиза транспортування тварин

У нашій країні перевезення тварин автотранспортом є основним способом доставки їх на м'ясокомбінати, який становить близько 80 % загальних перевезень забійних тварин. Автомобільним транспортом можна перевозити усі види сільськогосподарських тварин і птиці. Перевозять автотранспортом тварин на відстань до 300 км. Основна перевага транспортування тварин автотранспортом полягає в тому, що у 2--3 рази зменшується час перевезення тварин на м'ясопере - робне підприємство порівняно з транспортуванням залізницею, значно знижується собівартість перевезення 1 ц живої маси худоби. Крім того, тварин можна доставляти на м'ясокомбінати невеликими партіями, що сприяє значній економії кормів, тому що відпадає потреба у годівлі тварин під час транспортувати.

Перевозять тварин на спеціальних автомашинах -- скотовозах або звичайних автомобілях із нарощеними бортами. Висота бортів повинна бути не менше, ніж 100--110 см. У разі перевезення тварин у несприятливих кліматичних умовах (спека, осіння і зимова негода) кузов машини закривають брезентом чи іншим матеріалом. Кузов машини повинен бути чистим, підлога цілою, без щілин і покрита шаром підстилки (тирса, солома тощо).

Кількість голів забійних тварин, яких навантажують на машину, залежить від марки автомашини, вгодованості тварин, відстані до м'ясокомбінату, стану дороги, сезону року та інших чинників.

Орієнтовано прийнято навантажувати на скотовоз ГАЗ-63-І -- 10--12 голів великої рогатої худоби або 18--20 голів молодняку, або 40--45 дорослих свиней, або 80--100 овець і кіз.

Краще транспортувати тварин спеціальними автомашинами-скотовозами, серійний випуск яких проводиться на Одеському заводі автопричепів. Завод випускає декілька модифікацій суцільнометалевих алюмінієвих скотовозів - напівпричепів: ОдАЗ-9959, вантажністю 8 т, ОдАЗ-9958 -- 9 т, ОдАЗ-9977 -- 11т (двохярусне виконання) і ОдАЗ-9976 -- 12 т для перевезення великої і дрібної рогатої худоби та свиней (рис 1, 2, 3).

З метою уникнути стресів у свиней при транспортуванні, розроблений і впроваджений у виробництво контейнер, який використовується при перевезенні свиней автотранспортом з комплексів по відгодівлі тварин.

Контейнери зі свиньми перевозять на напівпричепах ОдАЗ-9870 та напівпричепах КамАЗ в один ярус -- 3 контейнери і у два яруси -- 6 контейнерів. Навантажують контейнери на транспорт і вивантажують автонавантажувачем типу 4045 вантажністю до 5 т.

Перевозити тварин та птицю автомобілями-самоскидами заборонено.

Використання контейнерів сприяє збереженню якості шкури, зменшенню травмування свиней та зниженню прижиттєвих вад шкур; найбільш повному використанню вантажопідйомності автотранспорту; механізації процесів навантаження та вивантаження свиней безпосередньо у цеху відгодівлі і у загонах передзабійного утримання тварин; усуненню зайвих перегонів тварин; зниженню витрат пального.

Перевозити велику худобу (коней, корів, биків та ін.) необхідно міцно прив'язаними, розмістивши головою вперед. Молодняк великої рогатої худоби, віком до двох років, свиней, овець, кіз та інших дрібних тварин перевозять не прив'язуючи, але в такій кількості, щоб усі тварини могли лежати в кузові автомашин. При температурі зовнішнього повітря вище, ніж ЗО °С і нижче за - ЗО °С, свиней перевозять тільки з дозволу лікаря ветеринарної медицини. Коней перед транспортуванням в автомашині необхідно розкувати. Птицю дозволяється перевозити тільки в спеціально обладнаних клітках -- за видами. Клітки вантажать на автомашину ярусами (але не більше чотирьох), розташовуючи їх так, щоб забезпечити в кожній клітці вільну циркуляцію повітря. Дно клітки повинно бути щільним, вологонепроникним. У клітках повинна бути достатня кількість підстилки.

Птицю перевозять у контейнерах або клітках різної конструкції. Найбільш поширеними є клітки для курей і качок розміром 90x60x30 см, для гусей та індичок 90x60x40 см. Оптимальним є перевезення птиці на відстань 50--100 км за умов утримання у клітках не більше, ніж 4--5 год. Якщо птицю транспортують на більш далеку відстань, то через кожні 6 годин перевезення птиці слід надавати 2--3 години відпочинку. Кролів для забою на м'ясо перевозять у контейнерах або клітках розміром 220x40x30 см, клітки вздовж ділять на 8 відділень, кожне з яких розраховане на одну дорослу тварину.

Транспортні засоби, призначені для перевезення птиці, повинні забезпечувати збереження та нормальний стан птиці протягом усього часу транспортування, а також гарантувати захист птиці від атмосферних опадів, морозу, сонячного проміння та вітру.

Тара і транспортні засоби після кожного перевезення підлягають санітарній обробці та дезінфекції.

Щільність посадки птиці під час її транспортування повинна бути (у головах на квадратний метр транспортної тари) не більша ніж: кури яєчних порід -- 35; кури м'ясних порід -- 20, курчата-бройлери -- 35; індичата -- 12, індики -- 8; цесарята -- 45; цесарки -- 35; каченята -- 25; качки -- 18; гусенята -- 12; гуси -- 8. Навантаження на 1 м2 транспортної тари не повинно перевищувати 50 кг.

При температурі навколишнього середовища вище 25 °С щільність посадки птиці в транспортну тару повинна бути зменшена на 15--20 %.

Крім водія, автомашину, в якій перевозять тварин і птицю, супроводжує спеціальний провідник незалежно від кількості тварин, що перевозяться. За необхідності, провідник повинен перебувати у кузові машини біля тварин, щоб стежити за ними. У такому випадку для провідника у передній частині кузова повинно бути обладнане спеціальне місце, відгороджене від тварин.

Під час перевезення тварин на великі відстані (перебування в дорозі понад 6 годин) їх необхідно забезпечити запасом кормів. У дорозі тварин необхідно обов'язково напувати -- не менше двох разів на добу. Якщо тварини перебувають у дорозі більше, ніж 12 годин, то їх необхідно через кожні 10--12 годин вивантажувати для 3--4 годинного відпочинку. Якщо вивантаження тварин неможливе, їм необхідно давати відпочинок на цей термін без вивантаження з машини. Під час відпочинку тварин слід нагодувати і напоїти, а машину очистити від гною і додати свіжу підстилку. Місця відпочинку і годівлі тварин, а також очищення машин від гною, повинні бути заздалегідь погоджені з місцевими ветеринарними органами за маршрутами перевезень. Перевозити тварин автомашинами потрібно особливо обережно, без ривків і різких гальмувань.

Хворих тварин перевозять транспортом суб'єкту господарювання. При транспортуванні тварин, яких вирощували у промислових комплексах, необхідно враховувати їх особливу чутливість до умов транспортування. Такі тварини обмежені у русі, тому в них нерідко спостерігається гіподинамія, ознаки якої -- зміна структури кісток, суглобів, м'язів та судин. Для цих тварин ветеринарно-санітарними вимогами встановлено, що відстань від спеціалізованих відгодівельних комплексів до м'ясокомбінату не повинна перевищувати 100 км.

Вважають, що транспортування тварин на м'ясопереробне підприємство задовільне, коли на відстані 50--100 км зменшення живої маси у великої рогатої худоби не перевищує 2,4 %, а у свиней -1,3 %.

У випадку захворювання або падежу тварин у дорозі провідник зобов'язаний повідомити в найближчу державну ветеринарну установу і в подальшому виконувати усі вказівки лікаря ветеринарноїмедицини цієї установи.

Похожие статьи




Перевезення тварин автотранспортом. - Ветеринарно-санітарна експертиза транспортування тварин

Предыдущая | Следующая