Отруєння вехом, Отруєння зміїним ядом - Отруєння тварин різними речовинами

Отруєння спостерігають ранньою весною при вигоні тварин на пасовище. Отруйна речовина - цікутотоксін знаходиться в основному в кореневище. Смертельна доза свіжого кореневища для великої рогатої худоби 200-250 г, для овець 60-80 р. Ознаки отруєння: занепокоєння, тремтіння, судоми, часте відділення сечі і калу, слинотеча.

Патологоанатомічні зміни. При розтині полеглих тварин в рубці знаходять залишки кореневища з характерними поперечними перекладинами, гіперемію слизової сичуга і кишечнику, крововиливу під ендо - і епікардом, в підшкірній клітковині, в слизових оболонках дихальних шляхів, в нирках і сечовому міхурі.

Для підтвердження отруєння вехом отруйним зі знайдених в рубці кореневищ роблять ефірний екстракт і вводять його жабі під шкіру 1,0. При наявності цікутотоксіна у жаби з'являються судоми і настає смерть.

Отруєння ртуть нітрат патологоанатомічний

Отруєння зміїним ядом

На місці укусу отруйних змій розвиваєте "токсичний набряк", а потім серозно-геморагічне запалення з некрозом тканини.

Патогенез: Всмоктуючись у кров, зміїна отрута порушує згортання її, викликає гемоліз, внаслідок чого виникає гемоглобінурія і гемолітична жовтяниця.

Патологоанатомічні зміни. При розтині, крім запальних змін і некрозів тканини на місці укусу, знаходять венозний застій і крововиливи у внутрішніх органах, дистрофічні зміни, набряк легенів.

Значення для організму

Отруєння сільськогосподарських тварин зустрічаються досить часто. Викликають їх отруйні речовини можуть бути мінерального, синтетичного, рослинного і тваринного походження.

Мінеральні отрути дуже численні, проте тварини частіше отруюються отруйними речовинами, які застосовують у сільському господарстві в якості добрив, інсекто-і фунгіцидів. У корм худобі вони потрапляють при неправильному зберіганні або використанні. Іноді отруюється худобу, випасали близько хімічних заводів, де отруйні сполуки осідають з повітря на траву або потрапляють на пасовище зі стічними водами. Поняття "отрута" і "отруйна речовина" мають дуже відносне значення. Багато речовин у малих дозах необхідні для життя, а в порівняно великих дозах є отрутами. До останніх можна віднести кухонну сіль, мікроелементи (марганець, фтор, селен), деякі лікувальні препарати (миш'як, ртуть і т. п.).

Рослинні отрути утворюються як в отруйних рослинах, так і при неправильній заготівлі і зберіганні кормів. Відомо чимало випадків отруєння тварин при поїданні злежалого конюшини, кукурудзи, сорго внаслідок утворення в них ціаністих сполук. При зберіганні на світлі картоплі в ньому накопичується отруйна речовина соланін. При ураженні кормів деякими видами грибів утворюються отруйні продукти, що викликають так звані мікотоксикози.

До отрут тваринного походження відносять зміїний, бджолиний та інші отрути, що виділяються тваринами і отруйними комахами, а також птомаіни - отрути, які утворюються при розпаді тваринних білків.

За місцем дії розрізняють отрути, які надають місцевий і резорбтивну ефект. Однак різкої межі між цими двома групами також провести не можна, тому що навіть типові місцеводіючі отрути (кислоти, луги) при всмоктуванні мають до певної міри загальним дією. Крім того, при місцевій дії отрут відбувається омертвіння тканин, продукти розпаду яких, всмоктуючись, можуть отруювати організм.

До отрут резорбтивної дії відносять речовини, що діють вибірково на певні тканини, наприклад, стрихнін - на нервову систему, кумарин - на м'язову тканину і т. д.

Діагноз на отруєння звичайно встановлюють на підставі клінічних ознак, даних розтину та результатів хіміко-токсикологічних досліджень з урахуванням анамнезу.

Похожие статьи
Отруєння вехом, Отруєння зміїним ядом - Отруєння тварин різними речовинами

Предыдущая | Следующая