Огляд літератури, Анатомо-топографічні дані - Оваріогістеректомія суки

Анатомо-топографічні дані

М'язи живота беруть участь у формуванні стінки живота. Їх скорочення зумовлює стиснення нутрощів та їх вмісту, згинання хребта, а також фізіологічні відправлення - сечовипускання, дефекацію, пологи та акт вдиху.

М'язи живота у собаки - це тонкі м'язові пластинки, що закінчуються апоневрозом.

Прямий м'яз живота не має апоневроза. Решта м'ящів живота охоплюють його своїми апоневрозами, утворюючи піхву прямого м'яза живота. Вони розміщені пошарово. Ці м'язи формують нижні та бічні стінки порожнини живота.

Апоневрози м'язів живота з'єднуються на серединній білій лінії, що проходить від груднини до краніальної лобкової зв'язки.

Зовнішній косий м'яз живота зовні вкритий глибокою фасцією тулуба і поверхневою фасцією тулуба з шкірним м'язом тулуба. В ділянці бічної поверхні черевної стінки переходить в апоневроз, що закінчується на білій лінії живота.

Внутрішній косий м'яз живота розміщений між зовнішнім косим м'язом. Має краніовентральний напрям волокон, які віялоподібно розходяться і переходять в апоневроз, що зростається з апоневрозами зовнішнього косого і поперечного м'язів живота, формуючи піхву для прямого м'яза живота, закінчується на білій лінії.

Прямий м'яз живота - це міцний плоский м'язовий тяж з сагітальним напрямом волокон.

Під м'язами, у тазовій порожнині знаходяться тіло і шийка матки, поряд з сечовим міхуром, роги матки спадають в черевну порожнину. Матка повністю розташована в черевній порожнині.

Мезометрій (широка зв'язка матки) являє собою широкі смужки очеревини, які у добре вгодованих сук мають велику кількість жирової тканини. Латерально з цими полосками з'єднується широка складка брижі круглої й довгої маткових зв'язок, які проходять від кінців рога матки в напрямку до внутрішнього пахвиного кільця і в сук інколи з'єднується з утвореним у цьому місці відростком пахвової оболонки.

Підшкірна клітковина і наступна за нею поверхнева тісно зрощені. Між листками поверхневої фасції знаходиться підшкірний м'яз тулуба, яка лежить в задньо-нижньому відділі м'якої черевної стінки, заходячи в клубово-колінну складку. В наступному шарі добре розвинена підфасціальна клітковина і укладає в себе у самок молочні залози.

Яєчник - ovarium. Овальної форми орган, в якому розвиваються жіночі статеві клітини - яйцеклітини, а також утворюються жіночі статеві гормони. На яєчнику розрізняють два кінці - трубний (краніальний) і матковий (каудальний), два краї - брижових і вільний і дві поверхні - латеральну і медіальну. До трубному кінця прикріплюється воронка маткової труби, а до маткового - власна зв'язка яєчника, яка з'єднує яєчник з рогом матки. На дорсальному - брижовому краї яєчника прикріплюється брижі яєчника, що є передньо-бічною частиною широкої маткової зв'язки. У складі брижі до яєчника проходять судини і нерви. Вільний край яєчника звернений вентрально.

Яєчники у сук підвішені на рівні 3-го або 4-го поперекового хребця, як правило, на дуже короткій, інколи на дещо довшій брижі. Вони повністю вкриті яєчниковою сумкою. Канатикова краніальна зв'язка статевих залоз проходить краніально, в напрямку до діафрагми, поряд з нирками. У каудальному напрямку яєчник з'єднується з кінцем рога матки власною зв'язкою яєчника, яка є дуже короткою. Більшу частину сумки яєчника займає брижа маткової труби. У сук вона представлена "жировим тілом". У цьому місці знаходиться яйцепровід.

Матка у м'ясоїдів дворога. У собак роги матки довгі, прямі і тонкі. Тіло - коротке.

Довжина рогів матки складає у собак 10-14 см, а ширина - 5-10 мм. Роги з'єднуються в коротке тіло матки довжиною 2-3 см, до якого прилягає дуже коротка (5-10 мм) шийка матки. Вона переходить у сферу піхви ще в перитонеальній частині порожнини тіла.

Кровопостачання в сук здійснюється через яєчникові артерію й вену (гілки черевної аорти, або гілки, які йдуть до каудальної порожнистої іени й лівої ниркової вени), а також матковою артерією й веною (відгалуження піхвових артерії і вени).

Артерії і вени яєчника дуже тонкі і легко рвуться. У дорослих тварин вони можуть бути закриті жировою тканиною. Від яєчника вони йдуть прямодорсально.

Кровопостачання черевної стінки забезпечується:

    А) гілками підшкірної артерії живота (від зовнішньої сороміцької артерії); Б) частково гілками зовнішньої грудної артерії; В) міжреберними артеріями; Г) поперековими артеріями, головні стовбури яких проходять між поперечної і внутрішньої косими черевними м'язами; Д) оперізує глибокої клубової артерією, від останньої відходять дві гілки до голодної ямці і області власне подвздоха; Е) краніальної і каудальної надчеревній артеріями, що йдуть один назустріч іншій усередині піхви прямого м'яза уздовж його дорсолатеральна краю. Перша з них є продовженням внутрішньої грудної артерії, а друга відходить від надчеревній-сороміцького стовбура (truncus pudendo-epigastricus).

Вентральні гілки поперекових артерій в кількості шести проходять паралельно один одному по зовнішній поверхні поперечного мускула живота.

Іннервація.

Всі шари черевної стінки іннервуються грудними нервами, головним чином їх вентральними гілками (міжреберними нервами, починаючи з 7-го до останнього), а також дорсальними і вентральними гілками поперекових нервів. Вентральна гілка останнього грудного нерва (останній міжреберних нервів) досягає каудовентрального відділу клубової області. Дорсальні гілки поперекових нервів іннервують шкіру області голодної ямки; вентральні їх гілки (клубово-подчревной, клубово-паховий і зовнішній насіннєвий нерви).

Латеральна і медіальна гілки клубово-підчревного нерва, що йдуть по відповідним поверхням поперечного мускула живота, розташовуються паралельно останньому міжреберному нерву вздовж кордону між передньою і середньою третиною бічній черевної стінки. Обидві гілки клубово-пахового нерва тягнуться паралельно клубово-підчревного нерву, на рівній відстані від нього і від переднього краю тензорної широкої фасції стегна, що відповідає межі між середньою і задньою третій бічній м'якої черевної стінки.

Похожие статьи




Огляд літератури, Анатомо-топографічні дані - Оваріогістеректомія суки

Предыдущая | Следующая