Методи боротьби із забур'яненістю - Забур'яненість. Гербологічний моніторинг

Боротьба проти бур'янів вимагає значних витрат. Тому дуже важливо систематично проводити облік засміченості насінням і вегетативними органами розмноження бур'янів, моніторинг за їх ростом і розвитком, визначати пороги й критичні періоди шкодочинності. Це дає змогу своєчасно прогнозувати можливі втрати врожаю овочів та програмувати комплекс заходів боротьби проти бур'янів.

Організаційно-господарські методи управління забур'яненістю дуже багатогранні і пов'язані в першу чергу з раціональною організацією виробництва овочів. Важливими формами цих методів у сучасному овочівництві є спеціалізація фермерського господарства, його кооперування і концентрація виробництва. Провідна роль в гармонійному поєднанні всіх методів боротьби з бур'янами належить висококваліфікованим фахівцям з овочівництва, захисту рослин, механізації, агросервісу та маркетингу.

Технологічні методи боротьби з бур'янами широко використовуються, оскільки дають змогу одержати високоякісні плоди з екологічно-допустимими залишками пестицидів та інших шкідливих речовин. Вони поділяються на профілактичні (запобіжні) і винищувальні. Профілактичні найдешевші і за правильного їх використання досить ефективні. о них належать заходи, які запобігають занесенню насіння бур'янів на поля, шляхом:

    - виконання вимог Законів України "Про карантин рослин", "Про пестициди і агрохімікати", "Про захист рослин", "Про забезпечення санітарного та епідемічного благополуччя населення", Постанов Кабінету Міністрів України, рішень місцевих органів влади; - ретельного очищення насіння і садивного матеріалу, тари, транспортних засобів; - підтримування чистоти натоках і складах насіння; - згодовування тваринам відходів насіння у перемеленому або запареному вигляді; - запобігання занесення на поля насіння бур'янів з торфом і свіжим гноєм, використовуючи правильно підготовлені перегній і компости; - дотримування оптимальних строків сівби та інших технологічних операцій вирощування овочевих культур; - обкошування обочин доріг, полезахисних лісових насаджень, садиб, господарських дворів тощо.

Винищувальні заходи боротьби з бур'янами спрямовані на очищення грунту і посівів від їхнього насіння та вегетативних органів розмноження (коренів, кореневищ). До цих заходів відносять:

    - впровадження сівозмін, або дотримування правильного чергування попередників; - своєчасну і високоякісну підготовку грунту (напівпаровий обробіток грунту, лущення стерні, подрібнення рослинних решток попередників, боронування, розпушування міжрядь і виполювання бур'янів в рядках); - своєчасний догляд за овочевими рослинами.

Агротехнічні методи. Ефективний захист посівів забезпечують заходи і засоби з високим ступенем знищення бур'янів у період масового проростання насіння. Цьому найкраще відповідає система інтегрованих заходів захисту від бур'янів. Протягом усієї історії землеробства вироблялися методи знищення бур'янів. [4]

Найповнішою класифікацією протибур'янових заходів можна вважати класифіка-цію О. М. Туликова (табл. 2.5). За цією класифікацією всі заходи захисту від бур'янів поділяються з огляду на об'єкт самої боротьби, тобто види бур'янів, та їх засоби знищення.

Таблиця 2.5

Класифікація заходів захисту посівів від бур'янів

Залежно від об'єкта захисту

Залежно від засобів захисту

Запобіжні (профілактичні)

Запровадження правильних сівозмін. Очищення посівного матеріалу, своєчасні сівба та збираннясільськогосподарських культур.

Правильне згодовування відходів рослинництва та грубих кормів (перемелювання зернових відходів, запарювання тахімічний обробіток грубих кормів тощо).

Правильне зберігання та приготування гною.

Обкошування доріг, меж, лісосмуг, каналів, пустирів до обсі-

Меніння бур'янів.

Застосування прогресивних технологій вирощування сільсь-

Когосподарських культур

Знищувальні

Механічні -- своєчасний і відповідний до типу забур'янення

Обробітку грунту (лущення стерні, зяблевий і передпосівний

Обробіток парів, механізований догляд за культурами).

Фізичні.

Хімічні.

Біологічні

Спеціальні

Фітоценологічні.

Екологічні.

Організаційні

Наслідком правильного і послідовного впровадження запобіжних заходів стане зменшення бур'янів до кількості нижчої від порога шкідливості. Проте за таких обставин можливе й зростання забур'янення внаслідок спонтанного розмноження одного або кількох видів. Отже, навіть при високій культурі землеробства, дотриманні усіх прогресивних технологій виникає необхідність у застосуванні агротехнічних, хімічних, біологічних та інших заходів, що є складовими комплексної інтегрованої системи захисту рослин від бур'янів. Найголовнішими, безумовно, є агротехнічні та біологічні заходи, а хімічні використовуються як допоміжні, страхувальні.

Запобіжні заходи захисту повинні бути спрямовані на усунення джерел і шляхів поширення бур'янів на поля та луки, створення сприятливих умов для росту й розвитку культурних рослин.

Про можливість знищення рослин концентрованими розчинами солей було відомо досить давно. Проте тільки в кінці XIX ст. встановили, що деякі хімічні речовини можуть знищувати одні рослини, не пошкоджуючи при цьому інших. Фітотоксичні властивості були виявлені в мідного та залізного купоросу, азотнокислої міді, натрієвої селітри, сульфату амонію, каїніту, ціанаміду кальцію та сірчаної кислоти. Досліди, проведені на початку ХХ ст. у Франції, показали, що низьковідсоткові розчини мідного та залізного купоросу й сірчаної кислоти (6-10%) виявилися досить ефективними для знищення двосім'ядольних бур'янів у посівах зернових культур, алевисокі дози витрат цих речовин і властивість сірчаної кислоти спричинила корозію металів, стали гальмом для їх широкого застосування у виробництві.

У середині першої половини ХХ ст. для боротьби з бур'янами почали застосовувати арсеніт та хлорат натрію, сірководень, сполуки бору, тіоціанати, сульфомат амонію, динітрофеноли, мінеральні масла. В цей час використання хімічних речовин для знищення бур'янів набирає виробничого значення, особливо ДНОКу для боротьби з повитицею.

Третій етап застосування хімічних речовин для боротьби з бур'янами починається з появи речовини під назвою 2,4-Д (дихлорфеноксиоцтової кислоти) і спрямованого синтезу з фітоцидними властивостями. Починаючи з 1950-х років багато фірм і хімічних концернів з науководослідними інститутами та дослідними станціями працює над синтезом хімічних препаратів і вивченням їх застосування для боротьби з небажаною рослинністю. Фітотоксичні властивості виявлено в кількох тисяч хімічних сполук, а найефективніші з них -- феноксикарбонові кислоти, триазини, фенілсечовини, сульфонілсечовини, карбамати -- стали основою для виробництва гербіцидів --речовин для знищення бур'янів.

Гербіцидами називають хімічні речовини, які застосовуються для знищення бур'янів. Гербіцидні властивості виявлені в дуже багатьох хімічних речовин. Однак практичного значення набуло близько 150 сполук. Застосовується ж у виробництві значно менше препаратів. Велика кількість гербіцидів, належність до різних класів хімічних сполук, різнобічність характеру і способів дії, а також практики застосування потребують відповідної класифікації. До цього питання різні автори підходять неоднаково. Одні кладуть в основу класифікації хімічний склад гербіцидів і поділяють їх за класами хімічних сполук, інші враховують характер та спосіб дії. Гігієнічна класифікація, не враховуючи призначення препаратів, основним критерієм вважає їх токсичність для теплокровних організмів. [2]

Важливе значення для роботи з гербіцидами має ознайомлення з гігієнічною класифікацією (табл. 2,6).

Таблиця 2.6

Виробнича класифікація гербіцидів

Протиодносім'ядольні

Протидвосім'ядольні

Широкого спектру

Дії

Контактні

Системні

Контактні

Системні

Системні

Наземні

Наземні

Грунтові

Наземні

Наземні

Грунтові

Наземні

Грунтові

Пропанід

Ілоксан

Далапон

Базагран

2,4-Д

Пірамін

Глісол

Аценіт

Набу

Триалат

Бетанал

Діален

Глін

Гезагард

Тарга

Ялан

Лента-

Гран

Дозанекс

Ептам

Фюзілад

Парднер

2М-4Х

Дікуран-

Форте

Трефлан

Фуроре

Супер

Тотрил

Лонтрел

Семерон

Пенітран

Тітус

Прим-

Екстра

Деякі гербіциди досить швидко розкладаються мікрофлорою грунту, тому втрачається їх фітотоксична дія на бур'яни. Наприклад, ептам та ерадикан -- малоефективні проти щириць, які розвиваються в кінці весни -- на початку літа. Щоб продовжити дію гербіцидів, синтезовано речовини екстендери (продовжувачі), які пригнічують мікроорганізми -- розкладники гербіцидів. Зокрема такий екстендер домішується до ерадикану, що одержав назву ерадикан екстра.(табл.2.7.)

Таблиця 2.7

Застосування найбільш поширених гербіцидів у посівах сільськогосподарських культур

Назва препарату

Норма витрати

Препарату, г, кг,

Л/га

Проти яких бур'янів

Спосіб та час оброблення

Зернові колосові

Амінна сіль 2,4-Д

1,2-1,3

Однорічні та деякі багаторічні дводольні бур'яни

Обприскування посівів від фази кущіння до виходу в трубку культури

Дикамерон

0,12-0,19

Однорічні та багаторічні дводольні бур'яни

-//-

Діален Супер 464 SL

0,5-0,7

-//-

-//-

Лонтрел 300

0,16-0,66

Однорічні дводольні, в

Т. ч. стійкі до 2,4-Д, та багаторічні коренепаросткові бур'яни

-//-

Монітор 750

0,013-0,026 +

ПАР Генамін

0,4-0,6

Однорічні та багаторічні злакові та дводольні бур'яни

-//-

Пума Супер

1,0

Однорічні злакові бур'яни (вівсюг, мітлиця, плоскуха, мишій)

Обприскування вегетуючих бур'янів, починаючи з

Фази 2-го листка до кінця кущіння (незалежно від

Фази розвитку культури)

Ультра 720

0,7-1,2

Однорічні та деякі багаторічні дводольні бур'яни

Обприскування від фази кущіння до виходу в трубку культури

Кукурудза

Амінна сіль 2,4-Д

1,5

Однорічні та деякі багаторічні дводольні бур'яни

Обприскування у фазі 3-5 листків у культури

Аценіт А 880

2,0-3,5

Однорічні злакові та дводольні бур'яни

Обприскування грунту після сівби,

Але до появи схо-

Дів культури

Базис 75

0,02-0,025

Однорічні та багаторічні злакові та дводольні бур'яни

Обприскування у фазі 2-5 листків у культури

Діамін Люкс

0,6-0,9

Однорічні та багаторічні дводольні бур'яни

Обприскування посівів у фазі 3-5 листків у культури

Дуал Голд 960 EC

1,2-1,3

Однорічні злакові та деякі дводольні бур'яни

Обприскування грунту до висівання, під час висівання, після висівання, але до появи сходів культури

Екстрем

1,5-3,0

Однорічні злакові та дводольні бур'яни

Обприскування грунту до

Висівання, під час висівання, після висівання, але до

Появи сходів культури

Примекстра Голд 720 SC

2,5-3,5

-//-

-//-

Тітус 25

0,04 -- 0,05 +

ПАР Тренд 90

Однорічні та багаторічні злакові та дводольні бур'яни

Обприскування посівів у фазі 1-7 листків у культури

Харнес

1,5-3,0

Однорічні злакові та дводольні бур'яни

Обприскування грунту до

Висівання, під час висівання, після висівання, але до

Появи сходів культури

Зернобобові культури

Гербітокс

0,5 (на посівах

Гороху)

Однорічні дводольні

Бур'яни

Обприскування у фазі 3-5 листків культури

Дуал Голд

1,2-1,6 (на посі-

Вах гороху і сої)

Однорічні злакові та деякі дводольні бур'яни

Обприскування грунту до висівання або до

Появи сходів культур

Пантера

1,0-2,0 (на по-

Сівах сої)

Однорічні та багаторічні злакові бур'яни

Обприскування у фазі 2-4 листків у однорічних

Бур'янів або за висоти багаторічних 10-15 см (незалежно від фази розвитку культури)

Півот

0,5-1,0 (на по-

Сівах гороху та

Сої)

Злакові та однорічні дводольні бур'яни

Обприскування грунту до висівання, до сходів або

Після сходів у фазі 2-3 справжніх листків у гороху

Або 3-6 у сої

Цукрові буряки

Бетанал Експерт

1,0

Однорічні дводольні та деякі однорічні злакові бур'яни

Обприскування бур'янів у фазі сім'ядолей, наступні обприскування з інтервалом 5-10 днів

Бурефен Супер

1,25-3,0

Однорічні дводольні

Бур'я ни

Перше обприскування у

Фазі сім'ядолей у культури, наступні обприскування

Через 7-10 днів до фази 2-х справжніх листків у культури

Голд

2,5-5,0

Однорічні дводольні та деякі злакові бур'яни

Обприскування посівів, починаючи з фази сім'ядолей

Культури, наступні через 5-7 днів до фази 2-х справ-

Жніх листків у культури

Соняшник

Гезагард 500 FW

2,0-4,0

Однорічні дводольні та злакові бур'яни

Обприскування грунту

До висівання, під час висівання або до появи сходів

Культури

Зелек Супер

0,4-1,0

Однорічні та багаторічні злакові бур'яни

Обприскування у фазі 2-6 листків у бур'янів

Харнес

1,5-3,0

Однорічні злакові та дводольні бур'яни

Обприскування грунту до

Висівання, під час висівання, після висівання але до

Появи сходів культури

Ріпак

Гліфоган 480

2,0-5,0

Однорічні та багаторічні бур'яни

Обприскування вегетуючих бур'янів восени після збирання попередника

Дуал Голд 960 ЕС

1,6

Однорічні злакові та деякі дводольні бур'яни

Обприскування грунту до висівання або до появи схо дів культури

Лонтрел 300

0,3-0,5

Однорічні та багаторічні дводольні бур'яни

Обприскування посівів у

Фазі 6-8 листків у однодольних бур'янів, у фазі

Розетки-початку формування генеративного пагону 2-8 см (проти осотів)

Селект 120

0,4-1,8

Однорічні та багаторічні злакові бур'яни

Обприскування за висоти бур'янів 3-5 см або за висо-

Ти багаторічних 15-20 см (незалежно від фази розви-

Тку культури)

Картопля

Гезагард 500 FW

3,0-4,0

Однорічні дводольні та злакові бур'яни

Обприскування грунту до появи сходів культури

Тарга Супер

2,0-4,0

Однорічні та багаторічні злакові бур'яни, зокрема

Пирій повзучий

Обприскування вегетуючої

Культури у фазі 2-4 листків у однорічних бур'янів та за висоти багаторічних 10-15 см

Тітус 25

0,05 + ПАР Тренд 90

Однорічні та багаторічні злакові та дводольні бур'яни

Обприскування за висоти культури 10 -25 см, друге

Через 8-10 днів

Фюзилад Форте 150 ЕС

0,5-2,0

Однорічні та багаторічні злакові бур'яни

Обприскування по вегетуючій культурі у фазі 2-4

Листків у бур'янів, або за висоти багаторічних 10-15 см

Пестициди як біологічно активні речовини часто мають негативний вплив на навколишнє середовище. Невідмінною умовою захисту довкілля є бездоганне дотримання всіх регламентів щодо застосування їх -- норм внесення, строків, способів тощо.

Важливим аспектом у застосуванні гербіцидів є строге дотримання ГДК -- гранично допустимих кількостей препаратів у продукції, грунті, воді, робочій зоні застосування препарату. Це запобігає можливому негативному впливу на здоров'я людей, що працюють на обробленій території, споживають продукцію із зони застосовування пестицидів, а також унеможливлює перенесення препаратів з місць з високою у місця з меншою концентрацією.

Пестициди і зокрема гербіциди належать до біологічно активних речовин. Окремі з них діють не тільки на рослини, мікроорганізми або комах, проти яких їх застосовують, а й впливають на інші організми.

Застосування хімічних речовин для захисту рослин з кожним роком збільшується і, як наслідок, спостерігається посилена негативна дія на зовнішнє середовище:забруднюються атмосфера, грунти, водні басейни і річки; залишки хімічних речовин нагромаджуються в продуктах харчування та кормах. У той же час часто створюються нові форми організмів, стійких до дії препараті

Похожие статьи




Методи боротьби із забур'яненістю - Забур'яненість. Гербологічний моніторинг

Предыдущая | Следующая