Діагностика стану лісових насаджень Фастівського району - Оцінка лісових насаджень Фастівського лісгоспу

Під час діагностики стану лісових насаджень Фастівського лісгоспу було обрано дві пробні ділянки лісових насаджень, на яких був визначений ступінь пошкодження деревостанів промисловими викидами в 2015 і 2016 році. Ділянка № 1 представлена чистим деревостаном, видовим складом якої є сосна звичайна. Ділянка № 2 представлена змішаним деревостаном, видовим складом якої є сосна звичайна і дуб звичайний.

Визначення індексу стану дерев, які пошкоджені промисловими викидами представлені чистими і змішаними деровостанами.

Для чистих деревостанів, що представлені пробною ділянкою №1 результати обстежень подано у таблиці 3.1.

Індекс стану для чистих дерев:

= (1Ч40+2Ч5+3Ч3+4Ч2+5Ч2+6Ч4)/56 = 1.80

При результаті обчислень вирахували, що індекс стану становить - 1.80. Цей показний відноситься до III зони пошкодження з послабленим санітарним станом дерев і слабкою ступінню пошкодження.

Таблиця 3.1

Модифікована шкала стану дерев для чистого деревостою

Категорія стану, k

Число дерев відповідної категорії стану, n

1

I-здорові дерева

40

2

II-ослаблені дерева

5

3

III-сильно ослаблені

3

4

IV-всихаючі

2

5

V-свіжий сухостій

2

6

VI-старий сухостій

4

Разом:

56

В таблиці 3.1. видно, що категорія здорових дерев є переважаючою на пробній ділянці. Перша категорія стану займає найбільшу частину у якій зосереджено 40 дерев. Категорія стану ослаблених дерев в своєму складі мають 5 дерев. Сильно ослаблені становлять 3 дерева, а категорії всихаючі і свіжий сухостій по 2 дерева. Також на пробній ділянці було виділено старий сухостій, число дерев якого становить - 4 види. За цими даними можна сказати, що число видів сосни звичайної, які зосереджені на даній пробній ділянці мають задовільний стан і слабкий ступінь пошкодження. Дані обчислень проілюстровані в діаграмі (див. рис. 3.1.).

категорії пошкодження дерев для чистих деревостанів

Рис. 3.1 Категорії пошкодження дерев для чистих деревостанів

З даної діаграми можна спостерігати, що здорові дерева становлять - 71% від загальної кількості і не мають ознак пошкодження. Ослаблені дерева, в яких пошкоджено, усохло або відсутнє до 1/3 хвої, з сильно укороченим приростом пагонів займають 9%. Сильно ослаблені дерева становлять 5%, на них усохло або відсутнє до 2/3 хвої з сильно укороченим приростом пагонів. Категорія всихаючих дерев і категорія свіжого сухостою сягає по 4 %. Також 5% займає незначна частина сухостою, дерева якого посохли в минулому році, без хвої, частково або повністю без кори.

Для змішаних деревостанів, що представлені пробною ділянкою №2 результати обчислень подано у таблиці 3.2.

Індекс стану для змішаних дерев:

= (1Ч(38+8)+2Ч(4+2)+3Ч(2+0)+4Ч(2+0)+5Ч(0+1)+6Ч(2+3))/62=1,72

При результаті обчислень вирахували, що індекс стану становить - 1.72. Цей показний відноситься до III зони пошкодження з послабленим санітарним станом дерев і слабким ступенем пошкодження. Відсоток поточного середнього періодичного радіального приросту від контролю сягає 71-100%. Середня категорія стану оцінюється в 2 бали.

Таблиця 3.2

Модифікована шкала стану дерев для змішаного деревостою

Категорія стану, k

Число дерев відповідної категорії стану, n

Сосна звичайна

Дуб звичайний

1

I-здорові дерева

38

8

2

II-ослаблені дерева

4

2

3

III-сильно ослаблені

2

0

4

IV-всихаючі

2

0

5

V-свіжий сухостій

0

1

6

VI-старий сухостій

2

3

Разом:

48

14

За таблицею 3.2. спостерігаємо, що категорія здорових дерев є переважаючою на пробній ділянці. У першій категорії стану зосереджено 38 дерев сосни звичайної і 8 дуба звичайного. Категорія стану ослаблених дерев в своєму складі мають 4 дерева сосни звичайної і 2 дерева дуба звичайного. Сильно ослаблені і всихаючі дерева сосни звичайної становлять по 2 види, а дуб звичайний в цих категоріях не зосереджений. У свіжому сухостої налічується тільки одне дерево сосни, дуб звичайний не відноситься до цієї категорії. Старий сухостій в собі налічує 2 дерева сосни і 3 дерева дуба звичайного. Число виду сосни на даній території є переважаючим. За цими даними можна сказати, що сосна і дуб звичайний, які зосереджені на даній пробній ділянці мають задовільний стан і слабкий ступінь пошкодження. Дані обчислень проілюстровані в діаграмі (див. рис. 3.2.).

категорії пошкодження дерев для змішаних деревостанів

Рис. 3.1 Категорії пошкодження дерев для змішаних деревостанів

З даної діаграми можна сказати, що здорові дерева становлять - 74% від загальної кількості видів і не мають ознак пошкодження. Ослаблені дерева, в яких пошкоджено, усохло або відсутнє до 1/3 хвої, з сильно укороченим приростом пагонів займають 10%. Сильно ослаблені і всихаючі види становлять 3%, на них усохло або відсутнє до 2/3 хвої з сильно укороченим приростом пагонів. Категорія свіжого сухостою сягає 2%. Сухостій, дерева якого посохли в минулому році, без хвої, частково або повністю без кори, становить 8%, що є негативним показником і потребує вирішення цієї проблеми.

На основі визначення індексу стану насаджень за таблицею встановлюється зона пошкоджень лісових насаджень.

Підводячи підсумки за табличними даними санітарний стан деревостану на обох ділянках ослаблений, ступінь пошкодження слабкий, середня категорія стану - 2 бали. Пробні ділянки чистих і змішаних деревостанів відносяться до III зони пошкодження - зона послаблених насаджень. Для данної території характерний хронічний тип пошкодження. Причиною даного пошкодження є передчасний листопад, зменшення хвойності і листяносі крон або навіть усихання дерев.

Обидві ділянки потребують певного покращення і захисту в умовах техногенного забруднення. Наближений до джерела викидів деревостан пошкоджується, а по мірі віддаленості від нього покращується. Сильне погіршення стану дерев призведе до значної зміни площ і меж пошкоджень. В зв'язку з цим в районі забруднення атмосфери повинен здійснюватись постійний контроль за станом лісових насаджень.

Похожие статьи




Діагностика стану лісових насаджень Фастівського району - Оцінка лісових насаджень Фастівського лісгоспу

Предыдущая | Следующая