АНОТАЦІЯ - Закономірності диниміки чисельності популяцій ратичних (Artiodactyla) в лісових біоценозах гірського Криму

Яриш В. Л. Закономірності динаміки чисельності популяцій ратичних (Artiodactyla) в лісових біоценозах Гірського Криму - Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата сільськогосподарських наук за спеціальністю 06.03.03 - лісознавство і лісівництво. - Національний аграрний університет, Київ, 2007.

В дисертаційній роботі викладені результати вивчення коливань чисельності ратичних Гірського Криму за період 1980-2003 рр. Встановлено, що їх період у благородного оленя становить 6,6 р., у козулі - 4,8 р. Скорочення періоду коливань, у порівнянні з материковими популяціями проявляється, як захисний механізм в умовах постійного антропогенного пресу.

Згідно теорії акліматизації, популяція кабана зараз проходить фазу Стабілізації чисельності.

Протягом періоду досліджень, чисельність оленя та кабана практично відповідає оптимальній ємності угідь, на той час, як чисельність козулі тримається на рівні її 70%.

Внаслідок трофічної конкуренції між козулею та благородним оленем, останній витісняє козулю на заповідних територіях, тоді, як в мисливських угіддях домінантом стає козуля, як вид, що більш пристосований до антропогенного тиску.

Стації існування ратичних на Кримському півострові обмежені його лісовими біотопами, що мають найліпші захисні властивості. З них, мисливські угіддя займають 86%, а заповідний фонд - 14% площі.

На прикладі Карадазького природного заповідника переглянуто існуючу концепцію заповідності.

Ключові слова: Благородний олень, козуля, кабан, муфлон, лісовий біоценоз, мисливські угіддя, природно-заповідний фонд, динаміка чисельності, оптимальна ємність.

Похожие статьи




АНОТАЦІЯ - Закономірності диниміки чисельності популяцій ратичних (Artiodactyla) в лісових біоценозах гірського Криму

Предыдущая | Следующая