ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА 95 ТЕЗ МАРТІНА ЛЮТЕРА - Диспут про з'ясування дієвості індульгенцій

Для того аби в повній мірі дати аналіз та оцінку 95 тезам Мартіна Лютера, доцільно охарактеризувати їх зміст.

У перших семи тезах Лютер стверджує, що покаяння, до якого закликає Ісус Христос, відбувається не в акті таїнства, але триває все життя християнина і закінчується воно тільки з входженням в Царство Небесне (4 теза). Істинне відпущення гріхів робить не римський папа, а сам Бог: "Папа не має влади відпустити жодного гріха, не повідомляючи і не підтверджуючи відпущення ім'ям Господа; крім того, він дає відпущення тільки у призначених йому випадках. Якщо він зневажає цим, то гріх перебуває й далі".

У наступних десяти тезах Лютер критикує католицький догмат про Чистилище, яке ніби стирає значення смерті (13 теза): "Померлі все спокутують смертю, і вони, будучи вже мертві відповідно до церковних канонів, за законом мають від них звільнення"

У тезах 21-52 Лютер доводить недійсність індульгенцій, бо лише Бог (вірніше Його воля) відає нашим порятунком (28 теза - основа монергізма): "Воістину, дзенькіт золота в скрині здатний збільшити лише прибуток і користолюбство, церковне ж заступництво -- тільки в Божій волі".

Крім того, купивши індульгенцію, грішник не має гарантій, що він дійсно врятований (30 теза): "Ніхто не може бути впевненим в істинності свого каяття і -- набагато менше--в отриманні повного прощення". Мета індульгенцій знаходить не купівлею відпускних грамоти, а щирим каяттям (принцип Sola fide).

У наступних 20 тезах Лютер стверджує пріоритет Слова Божого (лат. Verbum dei) і Євангелія над індульгенціями (55 теза).

"Істинний скарб Церкви, - пише він в 62 пункті, - це пресвяте Євангеліє про славу і благодать Бога (лат. Verus thesaurus ecclesiae est sacrosanctum evangelium gloriae et gratiae dei)", яке Бог явив на хресті (68 теза). Цим закладається принцип Sola Scriptura.

В останніх 20 тезах Лютер стверджує, що у римського папи немає ніяких особливих прав відпускати гріхи (75 теза). В іншому випадку, чому він досі не відпустив всім гріхи? (82 теза) Лютер також не вважає будівництво храму св. Петра виправданням для індульгенцій (86 теза).

У висновку він закладає основи теології хреста, згідно з якою на небо слід входити не грошима, а скорботами (94-95 тези): "Слід закликати християн, щоб вони з радістю прагнули йти за своїм главою Христом через покарання, смерть і пекло". лютер віровчення католицький догмат

Похожие статьи




ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА 95 ТЕЗ МАРТІНА ЛЮТЕРА - Диспут про з'ясування дієвості індульгенцій

Предыдущая | Следующая