Характеристика розміщення релігій світу в Азії та деяких азійських країнах - Релігії світу

Азія є частиною світу, де зародилися всі найбільші релігії земної кулі: іудаїзм, зороастризм, християнство, іслам, індуїзм, сікхізм, буддизм, джайнізм, даосизм, конфуціанство, синтоїзм. Однак доля цих релігій була різною. Одні з них широко поширилися і в інших частинах світу (християнство, іслам, іудаїзм), інші ж залишилися в основному азіатськими релігіями (зороастризм, індуїзм, сікхізм, буддизм, джайнізм, даосизм, конфуціанство, синтоїзм).[8]

В даний час в Південно-Західній Азії найбільш поширений іслам. Це відноситься до Туреччини, Сирії, Йорданії, Саудівської Аравії, Єменської Арабській Республіці, Народній Демократичній Республіці Ємен, Оману, Об'єднаним Арабським Еміратам, Катару, Бахрейну, Кувейту, Іраку, Ірану, Афганістану.

У переважній більшості цих країн іслам поширений у формі сунізму. Лише в Ірані різко переважає шиїзм. Шиїти складають понад половину населення в Іраку і в Єменської Арабській Республіці. Немусульманським в цьому районі є тільки дві країни: Кіпр, де переважають християни, і Ізраїль, в якому більшість жителів сповідує іудаїзм. Крім того, в Лівані близько половини віруючого населення складають християни.

У центрі Південної Азії панує індуїзм, в периферійних же районах населення сповідує інші релігії: на заході і сході (у Пакистані, Бангладеш і Мальдівської Республіці) - іслам, на півдні та півночі (в Шрі Ланці, Бутані, частково в Непалі)-буддизм (в Шрі Ланці - у формі тхеравади, в інших країнах - у формі махаяни).

У Південно-Східної Азії зазвичай виділяють два підрайони. У перший з них, що включає півострів Індокитай без Малакки, серед віруючих переважає буддизм у формі тхеравади (Бірма, Таїланд, Лаос, Кампучія) або махаяни (В'єтнам). По друге, що охоплює Малаккський півострів і Малайська архіпелаг, поширені головним чином дві релігії: у Федерації Малайзії, Індонезії, Брунеї - іслам, на Філіппінах - християнство.[13]

У Східній та Центральній Азії віруючі сповідають кілька релігій, нерідко вигадливо переплітаються між собою. Це буддизм у формі махаяни - у всіх країнах (Китай, МНР, Корея, Японія), конфуціанство -- в Китаї та Кореї, даосизм-в Китаї, синтоїзм - в Японії.[8]

Останнім часом з року в рік зростає кількість людей, поділяють атеїстичні погляди. Щоправда, атеїзм ще не отримав тут повсюдного поширення, однак у соціалістичних країнах Центральної і Східної Азії чисельність атеїстів дуже значна.

Як же характеризується релігійний склад населення окремих країн?

На території Туреччини з кінця XI ст. почав поширюватися іслам, який поступово витіснив пануюче тут перш за християнство. В даний час переважна більшість населення Туреччини (99%) сповідує іслам, переважно у формі сунізму ханіфітського толку. У країні існує ряд релігійних орденів (хоча офіційно вони й заборонені), найбільш відомі з них мевлевійя, накшбандійя, тіджанійя, а також бекташи (останній - шиїтський). Шиїти складають приблизно 16% населення Туреччини. У країні є послідовники двох шиїтських сект: али-Ілах (курди в Дерсімскіх горах і на півночі Хар-путской рівнини, а також частина юрю-ков і туркменів) і нусайріти (араби по кордону з Сирією; 80 тис.). Серед курдів деяких районів південно-східної Туреччини зустрічаються також йазіди (70 тис.). З християн (0,7% населення) представлені православні (74 тис., головним чином греки, а також болгари і частина арабів), вірмено-грігоріане (70 тис.), Халдей-католики (11 тис.), католики латинського обряду (7 тис., в значній частині левантінци), вірмено-католики (4 тис.), греко-католики (невелика частина греків і болгар), сиро-католики (загальна чисельність всіх католиків 26 тис.), протестанти (23 тис.; англікани, лютерани, пресвітеріани, конгрегаціоналістів, адвентисти сьомого дня та ін, головним чином європейці і американці), якобиты (у прикордонних із Сирією районах), копти, несторіане. Живе в країні і невелика група іудаїстів (24 тис., майже виключно сефарди, половина їх зосереджена в Стамбулі).

У створеній в 1948 р. державі Ізраїль панівною релігією є іудаїзм. Його дотримуються всі віруючі євреї. У країні представлені дві секти іудаїзму, але вони мають дуже мале число послідовників: караїми (12 тис. чоловік) і самаритяни (близько 500 чоловік). Крім іудаїстів в Ізраїлі живуть мусульмани і християни (4/5 живуть в Ізраїлі арабів дотримуються ісламу, 1/5 - християнства). Основна маса мусульман - суніти різних пересудів. Є також друзи (50 тис.). Християнство представлено в Ізраїлі біля церков. Найбільш численні католики. Це головним чином що живуть у Хайфі та інших районах мілину-кити (41 тис.), а також католики латинського обряду (12 тис.) і мароніти (6 тис.). Є й православні (22 тис.). У невеликому числі в країні живуть прихильники Єпископальної (англіканської за віровченням) церкви (1 тис.), лютерани, пресвітеріани, баптисти, вірмено-грігоріане (900 чоловік), послідовники монофісітскіх церков - Коптської (700 чоловік) та Ефіопській. Майже всі християни живуть у великих містах.[13]

Переважна більшість населення Саудівської Аравії (99%) сповідує іслам. У різних частинах країни ця релігія представлена своїми різними формами. 9/10 всіх мусульман - суніти. У центральній частині держави - Неджд - майже все населення ханбаліти-ваххабіти (до них відноситься більше половини всіх сунітів країни). На заході, в Хіджаее, переважає шафіїтського толк сунізму. Зустрічаються також ханіфіти і маликіти, ханбаліти-салафійя і ханбаліти-ваххабіти. Крім того, в Хид-жазе в невеликому числі проживають шиїти-имамиты і зейдитів. На південному заході, в Асир, більшість населення дотримується сунізму шафіїтського толку. Суніти (ханбаліти, маликіти) переважають і в Східній провінції (Ель-Хаса). Однак у цій провінції живе і велика група шиїтів (близько третини населення). Серед шиїтів Саудівської Аравії багато вихідців з інших країн (персів, єменців, пакистанців, індійців). Немусульман в Саудівській Аравії мало. У місті Джідца (Хідоказ) є невеликі групи іудаїстів, православних (греки), протестантів (американці й англійці) і католиків (італійці та ін; загальна чисельність в країні - 13 тис.).

В Омані майже всі жителі - мусульмани. Більшість мусульман дотримується ібадітского напрямки ісламу. Понад чверть населення-суніти. Серед сунітів є хан-баліти, а також ханбаліти-ваххабіти (секта азракітов) і шафіїти. У містах серед персів, осілих арабів-Баха-рина і частини пакистанців та індіанців поширений шиїзм. Частина проживають у країні індійців - індуїсти. Християнства дотримуються що живуть в Омані португальці і англійці.

Об'єднані Арабські Емірати (Абу-Дабі, Диба, Шарджа, Аджман, Умм-ель-Кайвайн, Ель-Фуджайра, Рас-ель-Хайма) також мають переважно мусульманське населення (89%). Близько 2/з мешканців сповідують суннізм ганбалітського толку з ухилом в ваххабізм, є також суніти-маликіти і невелика група сунні-тов-шафіїти. В ОАЕ можна зустріти і шиїтів (1/5 населення; це вихідці з Ірану і невелика частина вихідців з Пакистану та Індії). На сході і півдні живе група ібадітов (близько 40 тис.). Зустрічаються також християни (6% населення, головним чином англійці і американці), індуїсти.

У Катарі переважна більшість населення (98%) -- мусульмани-суніти. Серед них є маликіти і ханбаліти-ваххабіти. Шиїтів небагато (араби-бахаріна і перси). У невеликому числі зустрічаються індуїсти і іудаісти, а також християни (які проживають в країні європейці).

В Іраку іслам сповідують 96% жителів (54% мусульман -- шиїти, 46%-суніти). Сунізму ханіфітського і в меншій мірі шафіїтського толків дотримуються кочівники-бедуїни в різних районах країни, частина городян (в першу чергу жителі Багдада і Басри), осілі араби Верхній Месопотамії, а також курди, турки, черкеси, більша частина туркменів. Осіле арабське землі?? ельческое населення південній та центральній частині Іраку, перси, лури і близько третини туркмен-шиїти. Є також невелике число алі-Ілах (курди і невелика частина туркменів), ісмаїлітів, бехаістов. 3% населення Іраку становлять християни, сконцентровані у великих містах країни, а також у сільській місцевості в районі Мосула. Це в основному ассірійці, вірмени і частина арабів. Найбільш велику групу серед християн утворюють католики, в основному послідовники різних уніатських церков. Переважна більшість їх Халдо-католики, є також сиро-католики (35 тис.) і вірмено-католики. Католиків латинського обряду трохи (3,5 тис.), переважно це мешканці Іраку іноземці. З інших християн представлені не-сторіане (65 тис.), вірмено-грігоріане (23 тис.), якобиты (12 тис.), православні, протестанти. Значну групу складали перш іудаісти, але на початку 50-х років переважна більшість їх виїхало в Ізраїль, а в Іраку залишилося тільки 450 чоловік. У країні збереглися послідовники ряду давніх релігій і сект: йазіди (70 тис.; частину курдів в районі Мосула, Кіркука і Синджар), мандейци (14 тис., зосереджені в районі Ен-Насирія).

На території Афганістану іслам почав поширюватися з кінця VII - початку VIII ст., і в даний час переважна більшість населення країни складають мусульмани. Найбільш поширений в Афганістані суннізм ханіфітського спрямування, якого дотримуються 80-90% всіх жителів. Сунітами є основна маса афганців і таджиків, узбеки, туркмени, белуджі, більша частина Чаран-маків (Джамшиді, хазараі-калайінау, фірузкухі, Тайманов), нуристанці (останні ще наприкінці XIX ст. дотримувалися місцевих племінних вірувань, за що іменувалися своїми сусідами-мусульманами окупантами, тобто невірними; іслам був поширений серед них насильницькими заходами). У Афганістані функціонує ряд сунітських орденів - кадірійя, накшбан-дійя, каландарійя. Незначна група населення (приблизно 0,5%) ставиться до секти Ахмаді. У країні є значна кількість шиїтів. Це Хазарейці-бербери, а також Теймур, кизилбашів й афганці-дзадзі, невеликі змішані афгано-перські групи в Сістані, перси. Шиїтів можна зустріти також у районі Кабула, Герата, Газні. Народи Бадахшана і частина таджиків сповідують Ісмаїлізм (загальна чисельність ісмаїлітів становить приблизно 3% населення країни). Крім того, в Афганістані є індуїсти (20 тис.), а також сикхи, зороастрійці і іудаісти (0,2 тис.).[12]

В Індії 83% населення дотримується індуїзму. Індуїзм поділяється на два основних напрямки - вішнуїзм і шиваїзм. В даний час більше поширення отримав культ бога Вішну, однак серед низки індійських народів (наприклад, серед тамілів, ассамців) переважають шіваіти. Де-не-де сильно розвинений і шактізм, наприклад у що зберігають традиції материнського роду малаялам. Крім ортодоксальних індуїстів-санатані в країні є і послідовники реформованого індуїзму, перш за все релігійної громади Арья самадж.[13]

Мусульмани в Індії складають 11% населення (у 1979 р. їх налічувалося 80 млн.). Переважна більшість індійських мусульман -- суніти ханіфітського толку. На Малабарський узбережжі поширений шафіїтського толк, а в ряді районів Уттар-Прадеш і Західної Бенгалії суннізм має ясно виражені ваххабітського тенденції. Шиїти становлять менше десятої частини мусульманського населення. Більше всього шиїтів можна зустріти в містах. Є в Індії і невелика група бехаістiв.

Третьою великою релігійною групою Індії є християни (близько 3% населення). У Південній Індії перші християни з'явилися ще в I ст. н. е.. В даний час більше половини індійських християн зосереджено на півдні країни (перш за все в штаті Керала, а також у районі міста Мадраса). Багато християн і в штаті Нагаленд. Всіх індійських християн можна розділити на дві основні групи. До першої з цих груп відносяться нащадки древнього християнського населення Індії, що колись дотримується Нестор-Андської віровчення. З вторгненням до Індії португальських колонізаторів останні почали насильно насаджувати католицизм. Індійських християн примусили вступити в унію з Римом, в результаті чого була створена Сіро-Малабарський церква, яка визнала догмати католицизму, але зберегла свою обрядовість. Через деякий час значна група послідовників цієї церкви порвала з Римом, проте не повернулася назад до несторіанства, а прийняла якобітскіе (монофізитських) догмати. Від якобитов, у свою чергу, відгалузилися Мала-панська сірійська церква святого Томи, що наблизилася до протестантизму. Згодом невелика частина якобитов вступила в унію з Римом, що призвело до утворення Сіро-ма-ланкарской церкви. Пізніше уніатські церкви втратили частину своїх послідовників, зокрема від Сіро-мала-панської церкви відкололася Халдейська сірійська (неонесторіанская) церква. Таким чином, в даний час в Південній Індії існують наступні старохрістіанскіе церкви, уніатські Сіро-Малабарський церква (Халдо-католицька, 2178 тис. послідовників) і Сіро-Маланкарською церква (сиро-католицька - 213 тис.), якобітскіе Маланкарською сірійська православна церква (1,5 млн.) і Ма-лабарская сірійська церква святого Томи (550 тис.) і, нарешті, неонесторіанская Халдейська сірійська церква (5 тис.).

Освіта другої групи християн пов'язано з діяльністю європейських місіонерів. Проповідники особливо активізували свою роботу в Х1Х-ХХ ст., і в даний час саме ця друга група утворює більшу частину християнського населення Індії. Найбільш впливова Римська католицька церква (9704 тис. послідовників, включаючи католиків східних обрядів). Католиків найбільше на півдні країни, а також у деяких західних районах (наприклад, в Гоа, Дамане і Диу, де несколько'сто-летій панували португальські колонізатори). З протестантських церков (4,3 млн.) найбільшу число прихильників мають Церква Південної Індії (700 тис.) і Церква Північної Індії. Церква Південної Індії (1530 тис. чоловік) була створена в 1947 р. шляхом злиття основних протестантських організацій південній частині країни. До складу новоствореної церкви влилися Методистських церква, південноіндійському об'єднана церква (пресвітеріан і конгрегаціоналістів), а також південні єпархії англіканської Церкви Індії. Церква Північної Індії (більше 600 тис. чоловік) була організована в 1970 р. в результаті злиття англіканської Церкви Індії та Об'єднаної церкви Північної Індії. Крім того, у країні чимало баптистів (2,1 млн.), лютеран (1,1 млн.), обелівську-нітов, п'ятидесятників. Є в Індії і прихильники Армії порятунку (227 тис.). що вийшов з надр індуїзму сикхізм в даний час займає в Індії положення самостійної релігії. Сікхи утворюють близько 2% населення країни. Переважна більшість їх зосереджено в Пенджабі.

В Індії живе також 3,8 млн. буддистів. Найбільше буддистів в Махараштра. Поширена тільки в межах Індії релігія джайнізм налічує близько 2,6 млн. послідовників. Основна маса джайнов зосереджена в Раджастхане, Гуджарат і Махараштра. Невелику релігійну спільність утворюють в Індії зороастрійці-Парс, нащадки переселенців з Персії, бігли в VII-XII ст. від переслідувань з боку прихильників ісламу. Чисельність парсів-понад 120 тис. (за іншими даними -200 тис.). Понад половини всіх індійських зороастрійців зосереджене в Бомбеї. Іудаїстів в Індії - 8 тис. Переважна більшість їх зосереджено в Махараштра та Керале.[4]

Населення Мальдівських островів - мусульмани. У переважній більшості вони належать до сунітів.

У Таїланді буддисти складають 95% всього населення. Так само як і в Бірмі, тут панує буддизм південній школи - тхеравада (головним чином секта маханікайя, частково-секта дхаммаютіканікайя). Тхеравади дотримуються сіамци, кхмери, Мони, більшість лао, Карен, частина гірських кхмерів і деякі інші етнічні групи. Буддизм північної школи -- махаяну - сповідують частина що живуть в Таїланді китайців і в'ється і деякі лао. 4% населення утворюють мусульмани (малайці, тями, вихідці з Бангладеш і Пакистану), в переважній більшості суніти-шафіїти. Є невелике число ханіфітов-сунітів і шиїтів. Частина китайців - прибічники конфуціанства і даосизму. Невелика група жителів Таїланду сповідує християнство. Християнські місіонери працюють в цій країні з XVI ст., Однак успіхи їх невеликі. Християни (0,5% населення) зосереджені в Бангкоку і на півночі країни. Католики (загальна чисельність - 165 тис.) в основному зустрічаються серед що живуть в Таїланді в'ється, а також євразійських метисів. Основна маса протестантів в Таїланді (30 тис.) - це послідовники пресвітеріанської по віровчення Церкви Христа. Є також п'ятидесятники, баптисти, адвентисти сьомого дня, лютерани, прихильники Християнського і місіонерського альянсу і ін протестантів були частина Карен і кая, розселення по західному кордоні країни, і представники деяких інших народів. У центральних районах є маленька група індуїстів (4 тис., переважно вихідці з Індії), у Бангкоку є невелике число сикхів. Деякі гірські племена Таїланду (частина гірських кхмерів, гірських тай, МЕО, або мяо, яо, акха, лисицю, Карен і ін) дотримуються традиційних культів. 14 тис. жителів Таїланду не сповідують ніякої релігії.

Похожие статьи




Характеристика розміщення релігій світу в Азії та деяких азійських країнах - Релігії світу

Предыдущая | Следующая