Витоки слов'янської міфології - Слов'янська міфологія

Слов'янська міфологія, сукупність міфологічних уявлень давніх славян (праславян) часу їхньої єдності (до кінця 1-го тисячоліття н. э.)

По мірі расселення славян з праславянської території (між Вислой і Дніпром, передусім з області Карпат) по Центральній і Східній Європі від Ельби (Лаби) до Дніпра і від Південних берегів Балтійського моря до півночі Балканського півострова відбувався розподіл слов'янської міфології і обособлення місцевих варіантів, довго що зберігали основні характеристики загальнославянскої міфологиї.

Власне слов'янські міфологічні тексти не збереглися: релігійно - міфологична цілісність язицтва була зруйнована в період христианізації слов'ян. Можлива лише реконструкція основних елементів слов'янської міфології на базі вторинних письмових, фольклорних і речовинних джерел. Головне джерело відомостей по раннеслав'янскі міфології -- средньовікові хроники, аннали, написані сторонніми спостерігачами на німецькому або латинському мовах і слов'янськими авторами ( міфології польських і чеських племен), повчання проти язицтва ("Слова") і літописи. Цінні відомості містяться в роботах письменників (починаючи з Прокопія, 6 в.) і географічних описах средньовікових арабських і європейських авторів. Просторий матеріал по слов'янській міфології дадуть пізніші фольклорні і етнографічні зібрання, а також мовні дані (окремі мотиви, міфологічні персонажі і предмети). Всі ці дані відносяться в основному до епох, що слідували за праславянскої, і містять лише окремі фрагменти общеславянскої міфології. Хронологічні співпадають з праслав'янським періодом дані археології по ритуалам, святилищам (храми балтійських слав'ян в Арконе, Перине під Новгородом і ін.), окремі зображення (Збручский ідол ід. Р.).

Особливого роду джерело для реконструкції слов'янських мифів -- порівняно-історичне зіставлення з іншими індоевропейськими міфологічними системами, в першу чергу з міфологіею балтійських племен, що відрізняються особливою архаїчністю. Це зіставлення дозволяє виявити індоевропейські витоки слов'янської міфологии і цілого ряду її персонажів з їхніми іменами і атрибутами, в тому числі основного мифа слов'янської міфології про двобій бога грози з його демонічним супротивником. Індоевропейські паралелі дозволяють відділити архайчні елементи від позніших іноваций, вплив іранськой, германської і інших євразійських міфологій, пізнє -- христианства, помітно що змінили слов'янську міфологію.

Похожие статьи




Витоки слов'янської міфології - Слов'янська міфологія

Предыдущая | Следующая