Соціально-культурний вплив даосизму - Даосизм

Даосизм майже ніколи не був офіційною релігією - швидше представляв собою рух народних мас, одиноких вчених і самітників. Але в надрах даосизму регулярно народжувалися або спливали нові ідеї, які надихали вчених, політиків, письменників. Селянські бунти в Китаї і повстання з поваленням династій зароджувалися теж у надрах даосизму.

Даосизм є необхідним складовим елементом суспільного життя, в тому числі духовної культури суспільства. Він виконує в суспільстві низку важливих соціокультурних функцій. Однією з таких функцій є світоглядна. У даосизмі як у формі духовного освоєння світу, здійснюється уявне перетворення світу, його організація у свідомості, в ході якої виробляється певна картина світу, норми, цінності, ідеали та інші компоненти світогляду, що визначають ставлення людини до світу і виступають як орієнтири і регуляторів його поведінки. Важливою сферою діяльності даосизму в сучасному Китаї є охорона природи. На доктринальному рівні вона обумовлена самоцінністю основного принципу прояву Де - категорії природності. Природа розглядається даосами як її образ, втілений у цьому світі. "Мудрий. який відповідає коливанням життя, вважає своїм вчителем природу Послідовники даосизму систематично проводять оцінку екологічної ситуації на територіях монастирів, на відомих даоських горах і в прилеглих районах.

Не менш важливою стороною діяльності послідовників даосизму в суспільстві є боротьба за мир. Заповідь "не вбивай!" як один з провідних моральних принципів притаманний віруючим різних конфесій, у тому числі і даосам. Це одна з найголовніших складових обітниць шкіл Досконалої істини та Правильної єдності.

Взагалі, вплив даосизму простежується практично у всіх сферах інтелектуальної діяльності китайського суспільства, аж до військової стратегії. Сучасні військові теоретики Китаю все частіше звертають увагу на традиційні даоські установки: "Не воюючи - перемагати", "Слабкістю і м'якістю долати силу і твердість ". Зберігають актуальність й інші стародавні військові канони, засновані на даоських принципах. До цих пір ними багато в чому керуються не тільки у військовій справі, але і в дипломатії, і в бізнесі. Сприяючи бурхливому економічному зростанню останнього десятиліття, даоські ідеї благотворно впливають на виробничу діяльність країни. Даоські принципи управління державою ефективно застосовуються в організації діяльності сучасних підприємств. У сільському господарстві усе більшого значення набувають "природне" землеробство і тваринництво, засновані на підтримці екологічної рівноваги та відмови від техногенного природокористування.

Вплив даосизму на різні сфери суспільного життя Китаю підтверджується деякими даними, отриманими при анкетуванні в листопаді - грудні 2007 р. На питання "На які сторони сучасного суспільного життя КНР, на вашу думку, впливає даосизм?"відповіді респондентів розподілилися наступним чином:

    39% - культура, мистецтво; 29% - охорона здоров'я (охорона здоров'я); 28% - внутрішня політика КНР; 21% - наука, освіта; 21% - зовнішня політика КНР; 18% - економічна реформа; 13% - охорона навколишнього середовища; 10% - сільське господарство.

Дані опитування свідчать про важливий вплив даосизму в сферах традиційної культури, мистецтва, охорони здоров'я та внутрішньої політики КНР. При цьому 35% опитаних вважають, що державі слід більше уваги приділяти традиційним релігійним об'єднанням. Переважна більшість респондентів вважає, що релігійні об'єднання, у свою чергу, повинні активніше брати участь у суспільному житті країни.

Таким чином, слід визнати, що релігійний інститут даосизму є невід'ємною складовою сучасного суспільства КНР. У силу доктринальних особливостей та етико-моральних традицій він продовжує впливати певним чином на різні сторони життя китайського суспільства. Держава зацікавлена у співпраці з даоськими релігійними колами, прагнучи використати їх авторитет і вплив як чинник соціальної стабільності і високої національної самосвідомості. Даоські організації, у свою чергу, зміцнюють свої позаконфесійні зв'язки для адаптації свого соціального інституту в сучасних умовах.

Останнє століття - час бурхливих змін, що торкнулися практично всіх сторін суспільного життя Китаю. У певний період традиційна ідеологія і релігійні інститути стали об'єктом не тільки зневаги, а й неприйняття з боку державного керівництва, що особливо різко проявилося в роки "культурної революції" (1966-1976 рр.). Здавалося б, у такій ситуації саме існування системи традиційних цінностей і релігій, в т. ч. даосизму, опиниться під питанням. Проте події останніх десятиліть переконливо свідчать про дивовижну життєздатність даосизму. Даосизм на протязі багатьох століть укорінювався у свідомості китайців, тому не тільки багато в чому відновив втрачені позиції, але й зараз продовжує розвиватися. У цьому процесі даоська традиція зазнає глибокі багатосторонні зміни, набуває нових рис і форм. Нинішня політика керівництва Китаю сприяє зміцненню соціальної значущості даосизму.

Похожие статьи




Соціально-культурний вплив даосизму - Даосизм

Предыдущая | Следующая