Шиїзм. - Релігійні напрями та течії ісламу

Це -- другий за кількістю послідовників напрям в ісламі. Виник шиїзм (араб, Ши'а -- угруповання, партія) як політична течія у другій половині VII ст. в Іраку. Особливо поширився в Ірані у VIII ст., сприйнявши при цьому деякі елементи віровчення і культу зороастризму, буддиз-му тощо. Сьогодні понад 90 відсотків населення Ірану є шиїтами.

Засновниками шиїзму вважається група прихильни-ків Алі ібн Абі Таліба (двоюрідного брата Мухаммеда), яка домоглася обрання Алі халіфом. Маючи переконаність у тому, що Алі та його нащадки є єдиними законними спад-коємцями пророка Мухаммеда, шиїти визнають лише 12 імамів з усіх прямих потомків Алі. Дванадцятий закон-ний імам ("Махді -- обіцяний"), на їх думку, народився у 873 р. Після смерті свого батька, одинадцятого імама Ха-сан бен Алі (Аськарі), він таємниче зник, та має ще з волі Аллаха з'явитися у ролі спасителя. Тоді нібито й настане час соціальної рівності й справедливості, а члени суспіль-ства будуть мудрими й досконалими. Право самостійності з релігійних і правових питань шиїти зберігають за мудж-тахидами "таємного імама".

Як і в сунізмі, в шиїзмі Коран є "божественним одкро-венням". Але вважається, що в основній його редакції не-має аятів, які стосуються Алі ібн Абі Таліба. Тому тут Ко-ран доповнюється Ахбаром -- Святим переказом.

Обряди шиїтів мало відрізняються від обрядів сунітів. Та все ж вони мають певні особливості. Так, дотримую-чись хаджу, віруючі тут здійснюють паломництво і до місць, пов'язаних із життям шиїтських імамів, відзначають свя-та на їх честь тощо. Шиїти вірять у можливість пересе-лення душ та впевнені, що в тілах імамів втілилася проро-ча душа Мухаммеда. Верховним правителем усіх шиїтів світу вважається "таємний імам", а чинні владики висту-пають його представниками на землі.

Основна відмінність між шиїтами і сунітами полягає у тлумаченні поняття "імамат" (інституту верховного керів-ництва мусульманською релігійною громадою, в якому збігаються влада світська і влада духовна). Якщо для су-нітів імам є головою світської і духовної влади, яка оби-рається і призначається людьми, то шиїтський імам є ним лише за своєю сутністю, завдяки таємничій еманації Божої благодаті, що переходить від одного імама до іншого. До того ж виняткове право на наслідування імамату шиїти визнають тільки за нащадками Алі.

Шиїзм не мав і не має однорідного релігійного вчення й структури. Сьогодні він представлений численними ре-лігійними організаціями, серед яких -- Імаміти, шейхіти, езеліти, ісмаїліти, алавіти, зейдити Тощо.

Окрім населення Ірану, шиїтського віровчення до-тримується більше половини населення Іраку, значна ча-стина мусульман Лівану, Йемену, Бахрейну. Окремі по-слідовники шиїзму є практично у всіх мусульманських країнах.

Похожие статьи




Шиїзм. - Релігійні напрями та течії ісламу

Предыдущая | Следующая