Псалом і облачення в білі одежі - Таїнство Хрещення

В сучасній літургічній практиці при завершенні таїнства хрещення церква вітає новоохрещеного співанням 31 псалма і одягає його в білі одежі. Такі ж самі дії ми знаходимо в практиці Древньої Церкви. Але крім цих двох актів, древня практика містить багато інших елементів закінчення чину хрещення, які вже не входять до нашої сучасної. Серед них наступні дії: читання похресником молитви Господньої, запалення свічки, покладання вінка або куколя. Всі ці дії ми знаходимо і в практиці древньої Руської Церкви. Тепер же зупинимося на актах, які присутні в українському сучасному требнику.

Перші свідоцтва про вживання 31 Псалма при хрещенні відносяться до IV століття. Св. Кирило Єрусалимський вказує на його співання, коли говорить оголошеним: "Обмийтеся і чистими будете...", щоб проголосив до вас ангельський лик: "Блаженні, кому прощено беззаконня..." [35, 14]. Але в древні часи 31 псалом співався не відразу після занурення похресника у воду, як це робиться зараз. Між цими двома актами в древності новохрещений вперше читав молитву Господню "Отче Наш". На читання цієї молитви вказують Апостольські Постанови (III ст.). Читання молитви Господньої, можна припустити, практикувалося недовго, не далі V століття. Таке припущення базується на тому, що такий акт міг мати вжиток лише при хрещенні дорослої людини. А ми знаємо, що саме з V століття дитяче хрещення приходить на зміну дорослому. Отже, уже в V-VI століттях співання 31 псалма слідувало відразу за хрещенням.

Після закінчення співання псалма: "Блаженні, кому прощено беззаконня", відповідно до встановленого нині чину, на похресника вдягається білий одяг, що на практиці, здебільшого, обмежується лише обкутуванням білою матерією. Такий звичай дійшов до нас з самої давнини, принаймні з другої половини ІІІ століття. В той час новоохрещені вдягалися в білий одяг, який носили протягом восьми днів. Про це свідчать мученицькі акти св. Генезія (+286).

У IV і V століттях цей звичай був уже загальновідомий. Св. Кирило Єрусалимський говорить про це так: "Знявши з себе старі ризи і вдягнувши духовні білі, необхідно бути завжди вдягнутим у біле" [35, 331]. Такий білий одяг новоохрещені носили протягом семи днів. Церква забороняла їм в цей час роздягатися і тим паче обмиватися. У восьмий день вони приходили до храму, де священик роздягав їх.

Окрім співання 31-го псалма і вдягання в білі одежі, нам відомі й інші древні акти, які містилися в завершальній частині хрещення і які належить хоча б коротко розглянути. Перший серед них - це покладання нагрудного хреста на новоохрещеного. Воно здійснювалося відразу після облачення в білий одяг. Про древність цього акту свідчить св. Іоан Золотоустий. Осуджуючи деяких жінок за марновірство, яке виражалося в тому, що вони на новоохрещених дітей вдягали різноманітні амулети, він говорить: "Не можна покладати на дітей нічого, окрім спасительного хреста" [21, 220-221]. Початком такої практики можна вважати саме IV століття, бо до цього часу ще не існувало монументального хреста, який здебільшого зображався у вигляді різноманітних монограм. Після того, як на новоохрещеного вдягали нагрудного хреста, йому давали в руки запалену свічку. Про древність такого звичаю свідчить св. Гигорій Богослов, коли говорить: "Лампади, які тобою (Похресником) запалюються таємно, зображують небесне світоводство, з котрими ми - світлі і цнотливі душі - зі світлими свічками вийдемо на зустріч жениха Христа".

Покладання на похресника нагрудного хреста і тримання ним запаленої свічки - акти, які існують і до сьогоднішнього дня, лише змінено час виконання цих дій. Але в Древній Церкві існували ще й такі обряди, які вже не використовуються в сучасній нашій практиці. До таких обрядів, передусім, відноситься вдягання на голову новоохрещеного вінка. Вказівку на цей звичай можна вбачати зі слів св Григорія Богослова: "Засвідчи себе хрещенням: прийми собі цього друга і товариша життя, шануй його, щоб він прикрасив тебе і заплів благодатний вінок на твоїй голові і покрив тебе вінком радості". Такий вінок, здебільшого, робився із квітів, пальмових гілок та інших благовонних рослин і символізував собою славу і перемогу над гріхом і початком нового святого життя. Як і читання похресником молитви Господньої, цей обряд існував лише до часу введення у всезагальну практику хрещення дітей.

За євхологієм Гоара завершальна частина хрещення мало чим змінювалася впродовж періоду, який він розглядає (VIII - XVII ст.). У ХVІ столітті вона набуває сучасної форми і складається з потрійного співу 31 псалма, вдягання одежі зі словами: "Одягається раб Божий (ім'я) в ризу праведності"; і співання тропаря; "Ризу подай мені світлу".

Древньоруська практика в розвитку частини хрещення, яку ми зараз розглядаємо, була тотожна до грецької. У требнику святителя Петра Могили закінчення чину хрещення є однакове з сучасним українським. Однією лише особливістю требника 1646 року є те, що після облачення в білі одежі і співу тропаря "Ризу подай мені світлу", священик подає новоохрещеному запалену свічку зі словами короткої молитви: "Прийми свічку цю запалену..." Далі йде таїнство миропомазання, яке починається з мирної єктенії [49, 60-61].

Похожие статьи




Псалом і облачення в білі одежі - Таїнство Хрещення

Предыдущая | Следующая