Обробка та аналіз результатів дослідження особистісних якостей релігійних людей - Дослідження особистісних якостей релігійних людей

У дослідженні особистісних якостей релігійних людей прийняли участь 20 віруючих та релігійних людей Кириловської церкви та Свято-Богоявленського храму віком від 28 до 45 років.

Досліджуваним запропоновано взяти участь у дослідженні виражених рис особистості за методикою Р. Кеттелла "16-ти факторний особистісний опитувальник". Результати діагностичного дослідження виражених рис особистості релігійних людей представлені в табл. 2.1.

Таблиця 2.1 Дослідження виражених рис особистості релігійних людей за методикою Кеттелла

Первинні фактори

Рівні

Високий

Середній

Низький

К-ть

%

К-ть

%

К-ть

%

Фактор "А"

Шизотімія - афектотімія

11

55

6

30

3

15

Фактор "В"

Низький інтелект - високий інтелект

12

60

5

25

3

15

Фактор "С"

Слабкість Я -

Сила Я

3

15

6

30

11

55

Фактор "Е"

Конформність - домінантність

11

55

2

10

7

35

Фактор "F"

Стриманість - експресивність

15

75

2

10

3

15

Отже, високі значення факторів А (55%) і Н (55%) означають, що досліджувані прагнуть до спілкування, легко і швидко, часто за власною ініціативою вступають в контакт з незнайомими і малознайомими людьми. Досвід міжособистісного спілкування великий, але нерідко взаємини поверхневі і нетривалі. Не відчувають напруги у великій аудиторії. Зберігають впевненість у собі, здатні відстояти свою позицію при спілкуванні з авторитетними людьми. Спілкування служить основним способом вирішення всіх їх проблем.

Середні значення факторів L (65%) і N (55%) відображають здатність досліджуваних досить тонко розбиратися в людях, замислюватися над мотивами їх поведінки. Однак на свої оцінки і характеристики вони орієнтується рідко. До людей ставляться доброзичливо, але без особливої довірчості. Довірчі відносини встановлюють з тими, хто близький по інтересам, з ким підтримують давні стосунки. Розуміють чужі проблеми, але власні проблеми воліють зберігати в таємниці і вирішувати самостійно. Можливі конфлікти і розбіжності з оточуючими, але вони не тривалі.

Високі значення факторів E (55%) і Q2 (50%) притаманні людям, які активно прагнуть зайняти лідерське становище в групі. Мають власну точку зору з багатьох питань. Прагнуть затвердити її серед оточуючих і змінити їх поведінку у відповідності з власним баченням і розумінням ситуації, що склалася. До думки інших ставляться критично, вдаються до неї рідко. Віддають перевагу самостійним рішення, які не змінюють навіть під тиском групи. віра мотив релігійний темпераментальний

Високі значення факторів В (60%) і М (55%) означають високі інтелектуальні можливості, захоплення абстрактними ідеями. Легко вирішують абстрактні завдання, швидко встановлюють причинно-наслідкові співвідношення між явищами. Володіють багатою фантазією, розвиненим образним мисленням. При цьому мислення логічно, відрізняється високим рівнем узагальнення.

Середні значення факторів N (55%) і Q1 (60%) зустрічаються в осіб, схильних швидко орієнтуватися в проблемних ситуаціях, але не завжди вміють прораховувати варіанти рішення. У зв'язку з цим обране рішення не завжди буває оптимальним. Нові ідеї і способи рішень використовують виважено, лише після всебічної оцінки і оцінки наслідків.

Низькі значення факторів С (55%) і високі значення фактора I (60%) означають, що людина сприймає те, що відбувається навколо неї насамперед емоційно. Емоційна чутливість висока. Емоції виникають швидко, з будь-якого, навіть незначного, приводу. Спектр емоційних переживань різноманітний: від захвату, задоволення до страху, тривоги і депресії. Емоції перетворюються в основний регулятор поведінки та взаємин з людьми.

Високі значення факторів H (55%) і F (75%) дозволяють говорити про оптимізм. Труднощі, невдачі сформованих ситуацій не помічаються або витісняються. Переважає віра в успіх, у сприятливий результат починань. Життєва перспектива сприймається позитивно. Привертають ситуації, пов'язані з ризиком. Можуть ризикувати як здоров'ям, так і матеріальним благополуччям. Ризикують незалежно від наслідків. Можливий невиправданий ризик, ризик заради ризику.

Середні значення факторів O (65%) і Q4 (55%) відносяться до людей, що відчувають тривогу, занепокоєння у незвичних для себе ситуаціях. Тоді, коли обстановка знайома і передбачувана, відчуття тривоги слабшає. Перешкоди на шляху до досягнення мети здаються непереборними, але досить довго шукають оптимальні виходи з ситуації, проблемної ситуації. Критичні зауваження на свою адресу сприймають спочатку з роздратуванням, потім знаходять в них раціональне зерно, і роздратування знімається. У конфліктних ситуаціях схильні звинувачувати не тільки інших, але і себе.

Середні значення факторів Q3 (65%) і G (65%) говорять про здібності досліджуваних бути організованими і наполегливими передусім у ситуаціях, в яких адаптувалася. У разі несподіваної появи додаткового навантаження можуть діяти хаотично, неорганізовано. Вибірково ставляться до загальногрупових норм і вимог. Совісність, відповідальність особисто значимих ситуацій можуть поєднуватися з формальним виконанням обов'язків тоді, коли ситуація не торкається особистісних інтересів.

Далі досліджуваним запропоновано взяти участь у дослідженні темпераментальних характеристик за особистісним опитувальником Г. Айзенка. Результати діагностичного дослідження темпераментальних характеристик релігійних людей представлені в табл. 2.2.

Таблиця 2.2 Дослідження Темпераментальних характеристик релігійних людей За методикою Айзенка

Фактор структури особистості

Кіл-ть

%

Екстраверсія

17

85%

Інтроверсія

3

15%

Нейротизм

Емоційна стабільність (стійкість)

15

75%

Емоційна нестабільність (нестійкість)

5

25%

Отже, у 85% досліджуваних релігійних людей виявлено екстраверсію, у 15% - інтроверсію; у 75% досліджуваних виявлено емоційну стабільність (стійкість), у 25% - емоційну нестабільність (нестійкість).

Для наочності отриманих результатів було створено діаграму "Темпераментальні характеристики релігійних людей", яка представлена на Рис. 2.1.

темпераментальні характеристики релігійних людей, %

Рис. 2.1. Темпераментальні характеристики релігійних людей, %

Таким чином, бачимо, що релігійні люди мають такі яскраво виражені темпераментальні характеристики - переважання екстраверсії (у 85% досліджуваних), що характеризується товариськістю і зверненістю людини зовні, широким колом знайомств, необхідністю в контактах. Такі люди діють під впливом моменту, імпульсивні, запальні. Їм властива безтурботність, оптимістичність, доброзичливість, веселість. Вони віддають перевагу руху і дії, мають тенденцію до агресивності. Їхні почуття й емоції не мають строгого контролю, схильні до ризикованих вчинків. На них не завжди можна покластися.

Також, у релігійних людей переважає емоційна стабільність (стійкість) (75% досліджуваних) - риса, що виражає збереження організованої поведінки, ситуативної цілеспрямованості у звичайних і стресових ситуаціях. Характеризується зрілістю, відмінною адаптацією, відсутністю великої напруженості, занепокоєння, а так само схильністю до лідерства, товариськості.

Для дослідження рівня тривожності досліджуваним релігійним людям запропоновано взяти участь у тесті "Дослідження тривожності" (опитувальник Спілбергера), який дозволяє диференційовано виміряти тривожність і як особистісну властивість, і як ситуативну.

Результати діагностичного дослідження рівня тривожності у релігійних людей представлені в табл. 2.3.

Таблиця 2.3 Дослідження рівня тривожності у релігійних людей за методикою Спілбергера

Рівень тривожності

К-ть чол.

%

Низький

3

15

Помірний

10

50

Високий

7

35

Всього

20

100

Отже, виявлено, низький рівень тривожності мають 3 досліджуваних релігійних людей, що складає 15% досліджуваних, помірний рівень показали 10 досліджуваних (50%), високий рівень тривожності властивий 7 досліджуваним релігійним людям (35%).

Для наочності отриманих результатів створено діаграму "Дослідження тривожності релігійних людей", яка представлена на Рис.2.2.

дослідження тривожності релігійних людей, %

Рис. 2.2. Дослідження тривожності релігійних людей, %.

Таким чином ми бачимо, що значна кількість релігійних людей має помірний (50%) та високий (35%) рівень тривожності. Високий рівень тривожності характеризується напруженістю і занепокоєнням, сильною збудливістю. Релігійні люди з вираженою тривожністю схильні сприймати навколишній світ таким, що несе в собі потенційну загрозу або небезпеку в значно більшому ступені, ніж люди з низьким рівнем тривожності, що виявлено у 15% досліджуваних.

Також за даною методикою ми виміряли тривожність досліджуваних і як особистісну властивість, і як ситуативну. Результати діагностичного дослідження особливостей тривожності у релігійних людей представлені в табл. 2.4.

Таблиця 2.4 Дослідження особливостей тривожності у релігійних людейза методикою Спілбергера

Рівень тривожності

Ситуативна тривожність

Особистісна тривожність

К-ть чол.

%

К-ть чол.

%

Низький

2

10

3

15

Помірний

8

40

11

55

Високий

10

50

6

30

Всього

20

100

20

100

Отже, виявлено, низький рівень ситуативної тривожності мають 2 досліджуваних (10%), помірний рівень показали 8 досліджуваних (40%), високий рівень ситуативної тривожності властивий 10 досліджуваним релігійним людям (50%).

За особистісним типом тривожності виявлено, що низький рівень даного типу тривожності мають 3 досліджуваних (15%), помірний рівень показали 11 досліджуваних (55%), високий рівень особистісної тривожності властивий 6 досліджуваним релігійним людям (30%).

Для наочності отриманих результатів створено діаграму "Дослідження особливостей тривожності у релігійних людей", яка представлена на Рис. 2.3.

дослідження особливостей тривожності у релігійних людей, %

Рис. 2.3. Дослідження особливостей тривожності у релігійних людей, %.

Отже бачимо, що ситуативна тривожність у релігійних людей представлена високим (50%) та помірним (40%) рівнем тривожності. Особистісна тривожність представлена помірним (55%) та високим (30%) рівнем тривожності.

Високий рівень тривожності найбільше представлений у релігійних людей ситуативним типом (50%). Високі показники за даним типом тривожності означають, що емоції релігійних людей переживаються напругою, неспокоєм, заклопотаністю, нервозністю. Цей стан виникає як емоційна реакція на стресову ситуацію і може бути різним по інтенсивності і динамічності в часі.

Значна кількість досліджуваних релігійних людей має високий рівень і особистісної тривожності (30%). Високі показники за даним типом тривожності означають, що такі люди схильні до тривоги і припускають наявність у неї тенденції сприймати достатньо широке "віяло" ситуацій як загрозливі, відповідаючи на кожну з них певною реакцією.

Отже, встановлено, що особистісна тривожність у релігійних людей виражена менше ніж ситуативна. Тобто не у всіх релігійних людей тривожність є стійкою індивідуальною характеристикою, а може характеризуватися як стан емоційної реакції на стресову ситуацію.

Похожие статьи




Обробка та аналіз результатів дослідження особистісних якостей релігійних людей - Дослідження особистісних якостей релігійних людей

Предыдущая | Следующая