Класифікація релігій - Світові релігії

Під релігією, на думку вчених, розуміють духовний феномен, який виражає не лише віру людини в існування надприродного Начала, що є джерелом буття всього існуючого, а й виступає для неї засобом спілкування з ним, входження в його світ. Витоки релігії знаходять відмінне тлумачення у дослідників різних світоглядних орієнтацій. Однак релігія мала виразний прояв впродовж всієї історії суспільства. І в сучасну епоху вона посідає важливе місце у житті окремої людини й суспільства загалом.

В ході історичного розвитку людства поступово формувалися світові - монотеїстичні - релігії, які подолали етнонаціональні межі й набули відкритості для всіх. Такими релігіями, поширеними серед кількох або багатьох народів, є християнство, іслам, буддизм. Часто вчені відносять до світових релігій також індуїзм.

Релігійна карта 6-мільярдного населення Землі у 2002 році виглядала так:

    - 34% - християни; - 20% - мусульмани; - 14% - індуїсти; - 4% - послідовники етнічних релігій; - 6% - буддисти; - 2% - послідовники нових релігій; - 0,2% - іудеї; - 0,8% - послідовники інших релігій.

При цьому невіруючих та атеїстів у світі нараховується близько 860 млн. осіб (13%).

Провідними елементами усіх релігій є наступні чинники:

    - релігійна свідомість, яка включає віровчення, погляди, відчуття і переживання віруючих; - культова діяльність, яка включає різноманітні обряди, молитви, богослужіння, жертвоприношення, матеріальні елементи, які необхідні для її здійснення; - релігійні організації - групи, секти, громади, парафія, єпархія, метрополія, патріархат.

В сучасному світі є дуже велике число окремих, цілком самостійних релігійних громад. Якщо враховувати ті, що збереглися в більшості країн Африки на південь від Сахари і у ряді інших регіонів світу родоплемінні культи, то загальне число релігійних громад досягне багатьох десятків тисяч. Одних тільки християнських деномінацій налічується близько 20 тис.

Число конкретних релігій в сучасному світі вельми обмежено. Якщо не рахувати деякі нечисленні "екзотичні релігії" (наприклад, нещодавно "відновлену стародавню ісландську політеїстичну релігію" асатруарменн, яку зважилася прийняти лише сотня осіб, марійську язичницьку релігію ошмари-чимари, алтайський бурханизм і деякі інші), а також безліч обмежених племінними рамками культів Африки, ряду глибинних районів Південної Америки, Північної, Південної, Південно-східної і Східної Азії, Австралії і Океанії, то як основні релігії можуть бути виділений наступні: християнство, іслам, буддизм (ці три релігії через широту їх розповсюдження часто називають світовими), іудаїзм, маздеїзм, зороастризм, йезидизм, індуїзм, джайнізм, сикхизм, конфуціанство, даосизм, синтоїзм. Можливо, до цього переліку слід ще додати корейський шаманізм.

Втім, далеко не всі вони одностайно признаються религієведами релігійними утвореннями вищого ієрархічного рівня. Так, мандеїзм нерідко розглядається як ранньохристиянська секта або секта гностики іудаїзму, що відокремилася, йезидизм іноді вважається відгалуженням зороастризму або мусульманською сектою (останнє явно помилково), що сильно відхилилася, джайнізм - гілкою індуїзму або варіантом буддизму, сикхизм - сектою індуїзму. Окрім перерахованих релігій, що виникли сторіччя або навіть тисячоліття тому, виділяють ще так звані "нові релігії", що з'явилися в ХІХ або ХХ ст. і в своїй більшості синтезували в своїх віровченнях положення більш ранніх релігій. Однією з самих відомих і поширених "нових релігій" є, наприклад, бахаізм (понад 6 млн. послідовників), що склався в ісламському середовищі шиїтів в кінці 50-х - початку 60-х рр. ХХ ст. в Ірані і що ввібрав в себе окремі елементи християнства та деяких інших релігій.

Похожие статьи




Класифікація релігій - Світові релігії

Предыдущая | Следующая