Географічне поширення релігій в Євразії та Африці, Релігії Європи та деяких європейських країн - Релігії світу

Релігії Європи та деяких європейських країн

Християнська релігія проникла до Європи незабаром після свого виникнення. Однак на перших порах вплив цієї релігії було невелика, причому поширення її обмежувалося районом Середземномор'я. У центральноєвропейські країни християнство впровадити кілька пізніше, а на північ і схід Європи - лише в VIII-XII ст.[3]

З поділом християнства в XI ст. на західну і східну гілки країни Південно-Західної, Західної, Центральної та Північної Європи пішли за Римом, Схід та Південний Схід - за Константинополем. Реформаційний рух, що розгорнувся в Європі в першій половині XVI ст., ще більш ускладнило релігійну картину в цій частині світу: поряд з католиками і православними з'явилися ще протестанти. Протестантизм утвердився в ряді районів Центральної та Західної Європи, а також на всьому Півночі.

З того часу географія різних релігійних напрямків в Європі не зазнала істотних змін. Протестантизм як і раніше переважає серед віруючих північноєвропейських країн (Фінляндія, Швеція, Норвегія, Данія, Фарерські острови, Ісландія), а також окремих країн Західної та Центральної Європи (Великобританія і Північна Ірландія, Германська Демократична Республіка). У країнах Південно-Західної Європи (Італія, Іспанія, Португалія, Мальта), а також в деяких країнах Західної (Ірландія, Франція, Бельгія, Люксембург), Центральної (Австрія) та Східної Європи (Польща, Чехословаччина, Угорщина) більшість віруючих - католики. Католики утворюють приблизно половину віруючого населення також у Федеративній Республіці Німеччині, Нідерландах, Швейцарії.[7]

Православ'я переважає серед віруючих Південно-Східної Європи (Румунія, Болгарія, Греція). В Югославії крім православних багато католиків і мусульман.

Іслам поширений в Європі порівняно вузько. Лише в Албанії і в європейській частині Туреччини до цієї релігії відноситься велика частина віруючих.

Яка ж конкретна картина розповсюдження релігійних вірувань в зарубіжній Європі? Розглянемо для прикладу кілька країн, з різним географічним розташуванням.

Картина поширення релігій у Фінліндії виглядає наступним чином: християнство проникло до Фінляндії в XII в. В епоху Реформації в цій країні поширилося лютеранство, яке сповідують 90% населення. Більшість лютеран - члени Фінської євангелічно-лютеранської церкви. Є також послідовники Лютеранської згромадження Швеції (2 тис.) і Вільної асоціації євангелічно-лютеранських згромадження у Фінляндії (близько 1 тис.). В якості самостійної організації виступає Фінська вільна церква (11 тис.). Невеликі групи утворюють п'ятидесятники (40 тис.), послідовники Армії порятунку, свідки Єгови (12 тис. повноправних членів), адвентисти сьомого дня (5 тис.), баптисти (2 тис), методисти (2 тис.). Є також група мормонів (4 тис.).

Другий за кількістю послідовників церковною організацією в країні є Фінська православна церква (54 тис.), яка, однак, набагато поступається лютеранської церкви. Католиків у Фінляндії 3 тис. Є також іудаїсти (1 тис.), мусульмани (близько 1 тис.), бехаісти.[9]

У Швеції християнство було введено в IX ст. З часу Реформації в країні цілком панує лютеранство (лютерани складають приблизно 95% населення). Незважаючи на проголошення свободи віросповідань, лютеранської церкви в Швеції надано державний характер. З інших протестантських організацій і сект слід назвати п'ятидесятників (101 тис.), Армію порятунку (33 тис.), Шведську армію порятунку (2 тис.), баптистів (22 тис.), методистів (5 тис.), адвентистів сьомого дня (3 тис.), Шведська місіонерський союз (80 тис.), євангельської національне місіонерське суспільство (24 тис.), Місіонерське товариство Еребру (22 тис.), Місіонерське суспільство шведського альянсу (14 тис.), Місію святості (6 тис.). Католицизм сповідують тільки 116 тис. осіб, іудаїзм - 17 тис. Є невелике число бехаістов.[7]

Соціологи відзначають падіння релігійності населення в останні роки. Так, протестантський соціолог Густавсон повідомляє, що в 1960 р. державні лютеранські церкви регулярно відвідувало лише 3% населення Швеції.

Досить рано, на самому початку VIII ст., християнство утвердилося в Данії, Після Реформації офіційним віросповіданням країни стало лютеранство. До державної Євангелічно-лютеранської народної церкви Данії належить 94% населення країни (цікаво, що регулярно відвідує церкву лише 3% населення). Є в країні послідовники п'яти-десятніческой Апостольська церкви (9 тис.), адвентисти сьомого дня (8 тис.), баптисти (6 тис.), прихильники Данського місіонерського союзу (4 тис.), методисти (2 тис.), реформати, моравські брати, послідовники Армії порятунку, квакери, анг-ліканів, члени секти "Християнська наука", унітарії, мормони та ін Католицизм сповідують 27 тис. осіб, іудаїзм - 7,5 тис. Є також невелике число православних і мусульман (серед іммігрантів), а також бехаістов.

Ірландія прийняла християнство у V ст. Вона завжди вважалася одним з бастіонів католицизму. Римські католики становлять 94% усього населення країни. З протестантів найбільш численні англікани (98 тис.), за ними йдуть пресвітеріани (16 тис.) та методисти (6 тис.). Є невелике число іудаїстів (2 тис.).

До Франції християнство проникло на початку нової ери. Зазвичай вважається, що переважна більшість населення країни (близько 90%) дотримується католицизму. У Франції нараховується понад 800 тис. протестантів. Більшість з них реформати. Вони об'єднані в три церкви: реформатська церква Франції (400 тис.). Реформатська церква Ельзасу та Лотарингії (42 тис.) і Незалежну євангелічну реформатська церква (10 тис.). Лютерани у Франції утворюють дві церкви: Церква Аугсбурзькому сповідання Ельзасу та Лотарингії (230 тис.) і Євангелічної Лютеранської церкви Франції (45 тис.). Реформатів більше за все в Парижі, Нормандії і поблизу Марселя, лютеран - в Ельзасі і Лотарингії. Інші групи протестантів невеликі. Це свідки Єгови (70 тис.), п'ятидесятники (25 тис.), баптисти (20 тис.), дарбісти (10 тис.), послідовники Армії порятунку (6 тис.), адвентисти сьомого дня (6 тис.), прихильники Народної Євангелічної місії (4 тис.), меноніти (3 тис.), Плімутські брати (3 тис.), старокатолікі (3 тис.), послідовники Християнського дії на Сході (організації, об'єднує вірменських протестантів; 2 тис.), методисти (3 тис.), квакери, прихильники секти "Християнська наука". У країні є також вірмено-Григо-Ріанна (180 тис.), православні (150 тис., переважно росіяни і греки), мормони (15 тис.), старокатолікі (3 тис.). Крім християн у Франції живе чимало мусульман (близько 2,4 млн., з них понад 750 тис. живуть в районі Марселя) і іудаїстів (650 тис.).[15]

У Монако, розташованому на Середземноморському узбережжі, 90% населення дотримується католицизму. Є також англікани і інші протестанти і невелика група іудаїстів.

У Нідерландах протестанти становлять 34% населення, католики - 40%. Католики особливо численні на півдні країни, де в провінціях Північний Брабант і Лімбург вони становлять 90-95% населення. Чимало їх також у провінціях Північна Голландія, Оверейссел і Гелдерланд. Послідовників Євангелічно-люте-ранской церкви трохи (32 тис.). Порівняно мало прихильників інших протестантських груп: менонітів (70 тис.), які дотримуються принципів армініанскіх ремонстрантов (13 тис. повноправних членів), баптистів (12 тис.), адвентистів сьомого дня (4 тис.), моравських братів (3 тис), послідовників Оновленої Апостольська місіонерської церкви (2 тис.), прихильників Шведської вільної місії (1 тис.), послідовників Армії порятунку, членів секти "Християнська наука "та ін живуть в країні німці і англійці відвідують відповідно німецькі євангелічні і англіканські церкви. До протестантам примикають Старокатоліческая церква Нідерландів (12 тис) і Ліберально-католицька церква (1,4 тис). З нехристиян в Нідерландах є мусульмани (понад 100 тис.) і бехаісти, індуїсти (близько 50 тис) і іудаісти (30 тис.).

У Люксембурзі велику частина населення становлять католики (96%). Протестантів, головним чином лютеран, мало (4 тис., або 1% населення). Є в країні невелика група іудаїстів (1 тис.). Частина жителів Люксембургу під час перепису або оголосили себе атеїстами, або відмовилися вказати свою релігійну приналежність.

У Німеччині в цілому протестанти складали, за даними перепису 1970 р., 48% населення (з них 46% - лютерани і 2% -- реформати). Є в країні також старокатолики (28 тис.).

Великим впливом користується у Німеччині і Римська католицька церква. До неї примикає 46% населення країни. Католицизм займає особливо сильні позиції на заході та півдні країни - в землях Саар (74% населення), Баварія (70%), Рейнланд-Пфальц (56%) і Північний Рейн-Вестфалія (52%). У ФРН є також невеликі групи православних. Є в країні мусульмани (1,5% населення) і іудаісти (25 тис.).[15]

У маленькому князівстві Ліхтенштейн, розташованому між Швейцарією і Австрією, переважають католики (85% усього населення). Мешканці князівстві протестанти (9%) зосереджені головним чином в районі столиці князівства - Вадуц.

У Португалії християнство вперше проникло в IV ст. Зараз більшість населення країни (88%) дотримується католицизму. Існує також ряд протестантських груп. Це свідки Єгови (20 тис.), пресвітеріани (3,5 тис.), баптисти (8 тис.), п'ятидесятницьких Асамблеї бога (24 тис.), "брати" (8 тис.), адвентисти сьомого дня (6 тис.), методисти (2,5 тис.), Лузітанская католико-апостольської-євангельська церква (4,5 тис.), Незалежне товариство (2 тис.) та ін Є невеликі групи іудаїстів (0,6 тис.) і бехаістов.

На Мальті Римська католицька церква є державної і користується величезним впливом. До католицизму відноситься переважна більшість (98%) населення країни. Зустрічаються дуже невеликі групи протестантів. Є маленька група іудаїстів (50 осіб).

Італія - одна з перших європейських країн, на території якої широко поширилося християнство. Католики складають переважна більшість населення країни. Функціонує в Італії також греко-католицька церква, що веде роботу серед проживаючих в Італії греків і албанців. Є й православні. Протестантів у країні близько 100 тис. (більше всього в П'ємонті). Це послідовники п'ятидесятницьких Асамблей бога (55 тис.), вальденси (25 тис.), лютерани (2 тис.), адвентисти сьомого дня (5 тис.), баптисти (5 тис.), методисти (4 тис.), прихильники Армії порятунку і ін Іудаїстів в країні 41 тис. Вони зосереджені головним чином у Римі, Туріні, Генуї, Флоренції, Венеції та Ліворно. Є в країні і невелике число бехаістов. В останні десятиліття в Італії, особливо в північних промислових районах, різко зросло число атеїстів.

В Албанії поширені християнство і іслам. Християнство стало поширюватися в цій країні ще з II-III ст. н. е.., іслам же почав входити з XVII ст., після турецького завоювання. Мусульманами є більшість віруючих країни. Основна маса їх - суніти, близько третини відноситься до шиїтської секти бекташи (в Албанії знаходився світовий центр бекташізма). Головний район розповсюдження ісламу - центральна частина країни. Християнство представлено православною церквою, послідовниками якої вважають себе більше 20% албанських віруючих, і Римською католицькою церквою, до якої належить близько 10% усього віруючого населення. Є невелика група іудаїстів (0,3 тис.), майже виключно сефардів.

Проникнення християнства до Румунії відносять до IV ст. У Нині приблизно 85% віруючих - православні. Основна маса їх об'єднана Румунською православною церквою. До православних примикає невелика група старообрядців (нащадки вихідців з Росії). Досить значне число віруючих (1,2 млн.) дотримується католицизму. Це перш за все частина живуть в Румунії угорців (в повітах Харгіта, Ковасна і Тіміш) та німців (у повітах Тіміш і Сату-Маре) і невелика чісло румунів. Серед протестантів найбільш численні реформати (600 тис., віруючі угорці в повітах Му-реш, Клуж, Біхор і Сату-Маре) і лютерани (139 тис., більшість віруючих німців і невелика група угорців у повіті Брашов). Протестантські сектанти представлені баптистами (90 тис.), унітаріями (80 тис. угорців), адвентисти сьомого дня (70 тис.), п'ятдесятників (50 тис.), послідовниками Синод-пресвітеріан-ської євангельської церкви (30 тис. угорців). Віруючі з числа що живуть в країні вірмен - Вірмено-Григо-Ріанна (є невелика група вірмено-католиків). У Румунії живуть також 32 тис. іудаїстів (євреї) і 40 тис. мусульман (турки і татари).

Похожие статьи




Географічне поширення релігій в Євразії та Африці, Релігії Європи та деяких європейських країн - Релігії світу

Предыдущая | Следующая