Догмати християнства. - Вселенські собори та поділ християнства на православ'я і католицизм

Сутність християнської (як і будь-якої іншої) релігії виражають її догмати. Вони не підлягають критиці й мають у віровченні силу абсолют-ного авторитету. Тому заперечення або сумніви щодо будь-якого з християнських догматів розцінюються церквою як єресь і передбачають накладання анафеми.

Догмати релігійні (гр. dogmatos -- Думка, вчення) -- основні по-ложення віровчення певної конфесії, що вважаються вічними і не-змінними істинами, встановленими Богом, і є обов'язковими для визнання їх усіма віруючими.

Основними християнськими догматами спочатку були вчення про триєдність Бога, боговтілення, спокуту, возне-сіння, хрещення, безсмертя душі. Пізніше до них додали догмати про божественну і людську природу Христа, на-явність у нього двох воль і двох дій та іконовшанування. Із поділом християнства на православну, католицьку й протестантську церкви з'являються догмати, які визна-ють лише прихильники певного напряму. Так, суто като-лицькими є догмати про чистилище, про сходження Духа Святого не тільки від Отця, а й від Сина, про непорочне зачаття Богородиці та її тілесне вознесіння на небо, про непогрішимість папи римського. А суто протестантськи-ми -- догмати "спасіння вірою" та визначеності.

Цілком природно, що кожен із догматів є складовою єдиного християнського віровчення. І все ж спільною ос-новою є тринітарний догмат (вчення про Святу Трійцю). Згідно з ним християни поклоняються єдиному у трьох особах (іпостасях) Богу -- він Бог-Отець, Бог-Син і Бог-Дух Святий. Постулюється, що безначальний Отець перед-вічно народжує Сина, який є досконалим одкровенням От-ця, тому й іменується ще Словом-Логосом. Від Отця також сходить Дух Святий. Джерелом цього постулату є Новий Завіт: "Споконвіку було Слово, а Слово в Бога було, і Бог було Слово" (їв. 1:1); "А коли Втішитель прибуде, що Його від Отця Я пошлю вам, -- той Дух правди, що походить від Отця, Він засвідчить про Мене" (їв. 15:26). Всі три іпостасі рівні ("рівночесні") у своїй божественності. їм нале-жить однаково поклонятися: "Бо троє свідкують на небі: Отець, Слово і Святий Дух, і ці Троє -- Одно" (їв. 5:7).

Причиною початку процесу формування християнських догматів була потреба у визначенні засад та меж (ортодок-сії) християнської доктрини. Вважається, що церква, виго-лошуючи своє віровчення у формі догматів, надихається си-лою Святого Духа і утверджується авторитетом свого гла-ви Ісуса Христа. Основні догмати християнства формувалися та проголошувалися на перших семи загальноцерковних, тобто Вселенських (IV--VIII ст.) соборах.

Похожие статьи




Догмати християнства. - Вселенські собори та поділ християнства на православ'я і католицизм

Предыдущая | Следующая